Ağız Kokusu Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Ağız kokusu;  tükürük bezlerinin yeteri kadar üretim yapamaması nedeni ile ağızda oluşan  kokudur. Ağız kokusu nedenleri arasında çürük dişler ve diş etinde yaşanan iltihaplanma ilk sırada yer almaktadır.

Dişte tedavi olamayan bir çürük ve iltihaplanan diş eti hoş olmayan bir kokuya neden olur. Diş eti iltihaplanması çok acil tedavi edilmesi gereken bir sorundur, sadece ağız kokusuna neden olmaz tüm iç organları da etkiler. Fırçalanmamış ağızda ağız kokusuna neden olmaktadır. Yediğimiz yemek artıkları diş aralarında birikerek bakteri oluşumuna neden olur. Bu da hem ağız kokusuna neden olur hemde zamanla dişlerde çürük oluşturur. Eskimiş, deforme olmuş günlük bakımı yapılmamış hareketli protezlerde ağız kokusuna neden olmaktadırlar. Bu nedenle protezlerin günlük bakımları yapılmalıdır.

ağız kokusu neden olur
ağız kokusu neden olur

Hatalı yapılmış yada yıpranmış kron- köprüler de kokuya neden olmaktadır. Bu nedenle yaptırdığınız köprüler düzenli aralıklarla  kontrolden geçirilmelidir. Ağız kuruluğu, uyurken ağızdan nefes alınması, tükürük bezlerinin düzenli çalışmaması ve kullanılan bazı ilaçlar da kokuya neden olmaktadır. Diş ve diş etinden oluşan ağız kokuları için düzenli diş fırçalanmalı ve 6 aylık aralıklarla diş hekimine başvurulmalıdır.

Ağız ve Dişlerde Sorun Yoksa Ağız Kokusu Hangi Nedenden Olur

Eğer ağız diş ve diş etinde herhangi bir sorun yoksa ağız kokusu solunum yollarındaki iltihabi durumdan kaynaklanıyor olabilir. Bademcik, boğaz, sinüs yada akciğer iltihabı yaşanıyorsa bu kokuya neden olacaktır. Antibiyotik tedavisi ile iltihap giderilirse koku sorunu ortadan kalkacaktır. Sindirim sistemi rahatsızlıklarında da ağız kokusu hissedilebilir.

Gastrit, ülser gibi mide sorunlarında ağızda hoş olmayan koku hissedebilirsiniz. Sistematik hastalıklar yaşayanlarda da bu tarz bir sorunla karşılaşabiliriz. Şeker ve böbrek hastalıklarında koku sorunu ile karşılaşabiliriz. Ağız kokusunu önlemek için önce sebebini bulmak gerekir. Günlük diş fırçalama alışkanlığı kazanmak hem dişlerimizin çürümesini önleyecektir hem de ağızda oluşabilecek kötü kokuyu önleyecektir.

Diş fırçasının yanında diş ipi kullanımı da yaygınlaştırılmalı ve diş araları diş ipiyle ve basınçlı su ile temizlenmelidir.  Ağızda çürük diş varsa tedavisi yaptırılmalı ve 6 aylık periyotlar halinde dişlerimizi kontrolden geçirmeliyiz. Sigara hem dişlerin sararmasına hemde kokuya neden olacaktır bu nedenle sigara içilmemelidir.

Disimplant.web.tr

5 YORUMLAR

  1. Benim ön dişlerim yamuk ve sol kısımda olan düşlerim orantısız ayrıca biri azı biride ön dişlerimden olmak üzere iki çürüğüm ve kötü bi ağız kokusu var ne yapmalıyım

  2. Üst ön 3 diş, üst arka sağ ve solda birer diş porselen yaptırmayı düşünüyorum ama 1000 lira verecek kadar param yok abi öğrenciyim, öğrenci indirimi yok mu? (İstanbul)

  3. A z kokusu veya halitoz genelde a zdaki bakterilerin olu turdu u k t kokulardan kaynaklan r. A z kokusu rahats z edicidir ancak nedenlerini belirledi inizde tedaviye ba layabilirsiniz. Dolay s yla sorunu g z ard etmemek ve devam etmesi halinde bir di hekimine kontrole gitmek nemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here