Alerji’nin belirtileri nelerdir

Kimi maddelere karşı vücudumuzun daha hassas ve duyarlılık göstermesi, Alerji‘nin bir belirtisi olarak görülmekte. Vücudumuzun dışarıdaki bazı maddelerden yada hava koşullarından etkilenmesi ve etkilenmeye karşılık olarak psikolojik bir takim sorunlar karşısında tepki vermesine Alerji denir.

Alerjik bünyeye sahip olanlara atopik kişiler denilmektedir. Alerji genetik hastalık tır fakat dış faktörler de alerjinin tetikleyicisidir. Anne veya baba da alerji durumun mevcut olması çocuğunda da görülme ihtimali çok büyüktür.

Vücudumuza giren mikrop ve bakterilere karşı mücadele etmesi için vücudumuzda antikorlar bulunur, bu antikorlar vücudumuzda bulunan bazı zararsız maddeleri zararlıymış gibi algılar ve savaşa hazırlanırlar. Bağışıklık sisteminde bulunan antikorlar vücudumuzda bulunan bu zararsız maddeleri yok etmek isteği ile bu maddeler arasındaki savaş ise alerji adını alır.

ALERJİ BELİRTİLERİ NELERDİR:

Kişiden kişiye değişen alerji belirtileri vardır. Alerji çeşidine göre farklı reaksiyon gösterir. Başlıca belirtileri ise;Burun akıntısı, kaşınma, hapşırma, boğaz da gıcık, öksürük ve geniz akıntısı, burun tıkanıklığı.

Çiçeklerde bulunan polen ve ev de oluşan tozlardan alerjisi
olan kişilerde görülen belirtiler ise;alt solunum yollarını etkileyerek astım hastalığın ortaya çıkması, gıcık türü öksürük, nefes darlığı, burun akıntısı, hapşırık.

Vücutlarında Alerjik rahatsızlığı olan kişilerde, normal kişilere göre daha çok burunda et büyümesi, cilt reaksiyonu ile astım ve sinüzit görülmekte.

ALERJİ ÇEŞİTLERİ HANGİLERİDİR?

Alerji çeşitleri 9 farklı çeşitle karşımıza çıkmakta.
•Alerjik Rinit->Başka bir değişle saman nezlesi. Daha çok bahar alerjisi veya yaz gribi olarak da bilinir. Alerjik Rinit olan kişilerin
etkilendikleri maddeler ise; bazı kimyasal maddeler, hayvan tüyleri, besin maddeleri, ev tozları ve çiçek polenleri. Alerjik reaksiyon olarak da, burun kaşıntısı, burunda tıkanıklık, boğazda kaşıntı, gıcık türü kuru öksürük, hapşırma ve burun akıntısı.
•Alerjik Astım-> Bronşların gösterdiği bir savunma mekanizmasıdır. Belirtileri ise;Kuru öksürük, nefes darlığı, göğüste sıkışma.
Alerjik Astım olan hastaları en çok etkilendikleri maddeler ise; Hayvan tüyleri, ev tozu, polenler, hamam böcekleri ve küf mantarları.
•Alerjik Konjonktivit->Gözün alerjiye gösterdiği tepkidir,buda gözün beyaz kısmını saran konjonktiva denilen zarın alerjiye karşı gösterdiği tepki ile ortaya çıkar.Belirtileri ise ;Gözde kaşıntı,yanma hissi, gözde sulanma.

Gözde oluşan Alerjik Konjonktivit’in 5 çeşidi vardır. Bunlar ise:

1-Mevsimsel alerjik konjonktivit
2-Pereniyal alerjik konjonktivit
3-Vernal keratokonjunktivit
4-Atopik keratokonjunktivit
5-Dev papiller konjunktivittir.

•Ürtiker->Ürtiker alerjisine yol açan maddeler ise; İlaçlar, inek sütü, kuru yemiş, domates ve yumurta gibi besinler, hazır gıdalardaki katkı maddeleri, polen, ev tozları gibi solunum yoluyla alınan maddeler, böcek ısırmaları ürtikere yol açmaktadır.
Belirtileri ise;Kaşıntı ve kızarıklık ile kendini gösterir.
•Besin Alerjisi->Besinlerde bulunan proteine karşı vücudun alerjik yönden tepki göstermesi halidir. Belirtileri ise;Kaşıntı, mide ağrısı, ishal.
•Atopik Dermatit->Daha çok çocuk egzaması olarak bilinmekte.6 ay ile 2 yaş arasında görünen bu alerjik durum tedavi edilmezse ilerideki dönemlerde Astım ve alerjik rinite çevirme ihtimali çok yüksektir. Belirtileri ise; Kaşıntı ve kuru kırmızı lezyonlar olarak kendisini
gösterir.
•Arı Sokması-> Arının soktuğu bölgede ağrı ve şişme oluşur ve kısa bir zaman sonra şişmenin kendiliğinden geçmesi halinde veya daha da uzun sürüp tehlikeli olan anaflaksiye kadarda gidebilir.
•Anafilaksi-> Ölümle noktalanan bir alerjik reaksiyondur. Alerjik reaksiyonların içinde olan en tehlikelisi ve ölümcül olanıdır anafilaksi.
Belirtileri ise; Nefes almakta zorluk yaşamak,bilinç kaybının oluşması.bu belirtiler kendisini hemende gösterebilir 2 saat sonrada görülebilir. Hastaya tedavi uygulanmalı ve hasta taburcu edildikten sonraki 72 saat kortizon ilaçları kullandırılmalı.

ALERJİ TESTLERİ NELERDİR

Alerji testleri hastadan alınan deri ve kanla tahlili ile belirlenebilir. Deri testi uygulaması 20 dakika içinde sonuç alınır. Kan tahlili ile yapılan test 24 – 48 saat içinde sonuca varılır.
Uygulanan testler:
•1-Prick Testi:Bu test sayesinde 20 – 30 çeşit alerjen belirleniyor.Alerjiye neden olan maddeler solüsyon olarak hazırlandıktan sonra hastanın derisi çizilir ve hazırlanan solüsyon çizilen deriye damlatılır. 30 dakika beklenir, damlatılan solüsyon’un etrafında
kızarıklık oluştuğunda kişinin o maddeye karşı alejisi olduğu kabul edilir. Bu test uygulanmadan önce hasta doktora bilgi vermeli
her hangi bir ilaç kullanıp kullanmadığına dair. Bazı ilaçlar antidepresan ilaçları, grip ilaçları ve öksürük ilaçları testin sonucunu olumsuz etkileyebilmekte.
•2-Patch Testi:Bu test Egzamaya neden olan kişilerin alerjenlerin tespitinde kullanılan bir yöntem. Bir bantın üzerine kimyasal maddeler
dökülür ve hastanın sırtına bant yapıştırılır. Hasta bu bantla 2 gün bekletilir ve sonra bu bant çıkarılır. Hastanın sırtında kızarıklık olan yerlerde hangi madde varsa hastanın hangi maddeye karşı alerjisi varsa tespit edilmiş olur.
•3-Kan Testi (ıgE antikoru)Bu yöntemle ile kandaki ıgE antikoru oranını ölçmek amacıyla kullanılır. Alerjen hastalarda çıkan sonuç ise
Normal hastalardan 10 kat daha fazladır.

ALERJİ TEDAVİSİ NEDİR?

3 farklı yöntemle hastaya tedavi uygulanır. Birincisi alerjenler den uzak durmak, ikincisi ilaç tedavisi ve üçüncüsü ise aşı tedavisi.
Her ne kadar hastaya alerjenler den uzak durulmasını tavsiye edilse de,mümkün olmamaktadır.
İlaç tedavisi uygulanan hastalarda ise kortizon ve antihistaminik ilaçlar verilir.bu ilaçlar baskılayıcı ve geçici bir yöntemdir.
Aşı yönetimi ise en etkili yöntemler arasında yer almakta.Aşı tedavisinde, alerjiye neden olan madde hastaya önce düşük dozda sonra ise dozu yükseltilerek verilir.Bir zaman sonra hastanın alerjene karşı duyarlılığı yavaş yavaş ve zaman geçtikçe ortadan kaldırıldığı görülmekte.
Aşı tedavisi iki farklı şekilde yapılır.
1’incisi ise, alerjen düşük dozda deri altına verilir ve bu tedavi 6 ay ile 12 ay boyunca devam ettirilir.İlerleyen zamanda da dozlar
dahada arttırılır ve alerjene karşı mevcut olan duyarlılık kaldırılmış olur.
2’incisi ise,hastanın dil altına damla verilmek suretiyle gerçekleştirilir.

ALERJİ HASTALARI NELERE DİKKAT ETMELİLER

-Bebekte alerji olma ihtimali yüksek olarak görülüyorsa, anne bebeğe 6 aydan önce anne sütünü vermeyi kesmeli.
-Evde iş yaparken mutlaka bir maske takılmalı.
-Sigara kesinlikle bırakılmalı.
-Oda kokuları, Parfümler, Saç Spreyleri kullanmaktan kaçınılmalı.
-Evde çiçeklerden ve hayvanlardan uzak durulmalı.
-İlk baharda polenlerin yoğun olduğu dönemlerde evdeki kapı ve pencereler kapalı tutulmalı.
-Hazır gıdalar tüketilmemeli ve alınmamalı.
-Deterjanlarda bulunan kokulara karşı tedbir alınmalı, boya ve kimyasal maddelerden ve etrafa yayılan kokulara karşı tedbirli olunmalı.
Bende de Alerjik belirti var diyorsanız ve kuşkularınız var ise mutlaka bir doktora başvurun. Alerji deyip geçmemek lazım her ne kadar alerji başlangıçta masum gibi görünse de ölümcül sonuçlara kadar gidebilmekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here