Apse Nedir ? Nasıl Geçer

Apse Nedir

Her apseli dişin çekilmesi mi gerekir?
Hayır. Erken tedavide, diş etinin yarılıp irinin akıtılması ve enfeksiyonun yayılmasını önleyecek antibiyotik verilmesi yeterli olabilir. Ama bazen irini akıtacak tek yol dişin çekilmesidir.

APSE NEDİR
Apse Nedir

Diş eti iltihabı nedir?

Diş ile diş eti arasında enfeksiyon olursa, oldukça zararsız bir apse oluşur ve diş etini kabartıp sonunda patlatır. Bu diş eti iltihabı, diş yuvası enfeksiyonundan, yani diş apsesinden farklıdır. Sıcak, tuzlu bir gargara rahatsızlığı azaltır ve apseyi açarak irinin akmasını sağlar. Sorun sürerse, bir diş hekimine görünmek de yararlı olur.

Apsenin içine o kadar iltihap nasıl girer?

Aslında irin apseye “girmez”, bedenin enfeksiyona gösterdiği tepki sonucu oluşur. Kan, enfeksiyonlu bölgeye gelince, bakteri öldüren akyuvarlar söz konusu bölgeye geçerler. Buradaki “savaş” sırasında akyuvarlar da ölür. İşte bu ölü hücreler ile ölü bakteriler, irini oluştururlar. Yedek akyuvarlar ise çevre dokuyu enfeksiyondan koruyan bir duvar ördüklerinden, irin belli bir yerde toplanıp kalır.

Kulak apseleri neden çok ağrılıdır?

Apseler her zaman şişme yaparlar. Bu şişler deride fazla bir rahatsızlık yaratmazlar, ama kulak gibi çevresinde kemikler bulunan bölgelerde şişliğin oluşabileceği yeterli yerin bulunmaması ağrıya yol açar. Yani kemiklerin oluşan şişliğe yer açabilecek esnek yapıda olmamaları yüzünden, kemik içindeki apseler de çok ağrı yaparlar.
Apse, bedenin yerel enfeksiyonlarla savaşma yoludur. Küçük apseler genellikle basit bir tedaviyle ortadan kaldırabilir, ama büyük ya da derindeki apselerde daha ciddi tedavi yöntemleri gereklidir.
Apse bedenin içinde ya da dışında olabilir. Apsenin, kıl kökleri apsesi olan sivilce, çıban ve arpacıktan, diş apselerine ve apandisit gibi derin apselere kadar değişen birçok türü vardır.

Apse Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Apse Nedenleri

Deri apseleri yara ya da çizik sonucu oluşur. Yaralı deri kirliyse, koltuk altı gibi nemli bir bölgedeyse ya da kişinin direnci düşükse apse olasılığı artar.
İç apseler ise genellikle başka sorunlara bağlıdır. Söz gelimi apandisteki bir apse, o bölgedeki bir tıkanmanın yarattığı tahriş sonucu ortaya çıkar. Akciğer apseleri yapan mikroplar ise, bedene genellikle solunum yoluyla girerler.

Apse Belirtileri

Deri apsesinin ilk belirtisi irinle dolu, kırmızı, sıcak ve ağrılı bir şişliktir. Akyuvarlar bakterileri “yenerlerse” apse, herhangi bir akıntı olmadan iyileşir ve birkaç ayda yok olan, sert, ağrısız bir şişlik haline gelir.
İç apselerin belirtileri ise, ateş, genel bir hastalık durumu ve külahındaki ya da başka bölgelerdeki lenf bezlerinin şişmesidir.
Apsenin en önemli tehlikesi, patladığında, irinin ve canlı bakterilerin kana karışması sonucu “septisemi” denilen ciddi bir kan zehirlenmesine yol açması ya da apandisitte görüldüğü gibi karın zarı iltihabına neden olmasıdır.

Apse Tedavisi

Deri apseleri, erken tedavi edilir ve irin çevreye zarar vermeden akıtılırsa, hafif bir rahatsızlıkla atlatılır. Küçük, yüzeysel apsenin irini genellikle kendiliğinden akar. Ama gerekirse, kor hale gelene kadar ısıtılıp mikroptan arındırıldıktan sonra soğutulmuş bir iğneyle patlatılarak da akması sağlanabilir. Patlatmadan önce tentürdiyotla yapılacak bir temizlik, apse üstündeki deriyi hem sterilize eder, hem de zayıflatır. Kuru bir bezle magnezyum sülfat uygulanması ise, apse patladıktan sonra geride kalabilecek irini temizlemede yararlı olur.
Büyük ve derin apselerde irinin cerrahi girişimle akıtılması gerekir. Antiseptik maddeler ve antibiyotiklerle bakterilerin sağlam dokuya yayılıp çoğalması engellenir. Diğer diş implant makalelerimizi de okumanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here