Artrit Ne demek Belirtileri

Eklemlerde meydana gelen iltihabik  durumdur. El,ayak eklem yerlerinde  şişme ve sertleşmeyle belirti verir ve genellikle ağrılıdır.  Artritin bir çok çeşidi bulunmaktadır.

 Romatizmal artrit, travmatik artrit, ekrem artriti, bakteriel artrit, gut artriti, kimyasal ve hormonal düzen bozukluklarından  kaynaklanan artrit. Bunlar arasında en yaygın ve bilindik olanı  halk arasında “iltihaplı romatizma” olarak adlandırılan romatit artrittir.

Eklem yerlerine yerleşen iltihap o bölgede şişliğe ve ağrıya sebep olur. İltihabın getirdiği ateş gözlemlenir hastada. Eklem yerlerindeki şişlik nedeni ile hastanın hareketlerinde kısıtlanmalar olur, zamanla kemiklerde eğrilme ve deformasyon oluşur.

İltihaplı romatizmanın kesinleşmiş bir tedavisi yoktur. Hastalığın en alevli döneminde hastaya buz tedavisi önerilir. İltihaplı olduğu için kaplıcadan ve sıcak su tedavisinden uzak durulmalıdır.

ARTRİT ÇEŞİTLERİ

Travmatik artritler; alınmış bir darbe sonucu eklemlerin zarar görmesi sonucu oluşan artrittir. Alınan darbe sonucu eklemin şişmesi ve ağrı hissettirmesi ile kendini belli eder.

Eklem artriti ise eklem yerlerinde kireçlemeye bağlı gelişen artrttir. Eklem yerinde deformasyon oluşur. Kesin bir tedavi şekli yoktur ağrı kesiciler ve fizik tedavi ile hastanın ağrıları azaltılabilir.

Bu durum diz yada belde ise hastanın kilolu ise mutlaka kilo vermesi şarttır. Gut artriti ise vücuttaki ürik asidin artmasında bir sorun varsa yada vücut ürik asidi fazla üretiyorsa  bu kandaki ölçüyü arttırır. Eklemlerde biriken ürik asit iltihaplanmaya yol açar. Kesin tedavisi maalesef yoktur.

Artrit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Özellikle ellerde ağrı ve acı, sabahları eklemlerde şişme ve sertleşme, cilt altında nodüller yada yumrular, iltihaba bağlı vücutta ateş gözlemlenir. Teşhis için kan testi şarttır.

Artrit tam anlamıyla tedavisi mümkün bir hastalık değildir. İlaç tedavisi ile hastanın ağrıları rahatlatılabilir. Deformasyona uğramış eklemler için  ameliyat önerilebilir. Artrite yakalanan bir hasta düzenli aralıklarla kontrolden geçmelidir.

İşinin uzmanı bir doktor belirlenmeli ve süreli onunla çalışılmalıdır. Doktorunuz hastalığın seyrine göre size uygun tedaviyi sunacaktır. Bu hastalıkta dinlenmek çok önemlidir. Dinlenmek eklemdeki iltihaplanmayı azaltacaktır.

Azalan iltihaplanmadan sonra yapılan egzersiz kaslarınızı kuvvetlendirecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here