Ayak Tabanı Yanmasının Sebepleri

Bir çok kişinin en büyük şikayeti olan gecenin bir vakti ayak yanmasıyla uykusundan uyanması. Ayak tabının yanmasının değişik sebepleri vardır.

Ayak tabınında görülen yanma hissi , ayakların tabınında hissedilen sıcaklık ve hassasiyet bir çok kişinin yaşam kalitesini bozacak düzeyde. En başta gece bölünen uyku, gerginlik strese yol açmakta.


Ayak taban yanması haricinde bazı kişilerde ise bu yanma bileklere ve baldır bölgesine kadar uzanmakta. Ayak yanması şikayeti genellikle 50 yaş üzerindeki kişilerde görülmekte ve ağırlık bayanlarda daha fazla görülüyor.

Ayak yanması 25-45 yaş arasında da sık sık görülmekte. Ayak tabanın altında yanma oluştuğunda, ayaklarda sızlama, ağrı , kızarıklık, iltihaplanma gibi etkenler görülmekte.

Ayak Tabanın yanmasının Sebepleri nedir?

Ayak tabanın yanmasının 7 nedeni vardır, bunlar ise

1• TRAVMALAR:

Bir kazaya maruz kalması sonucu ayak parmaklarında kırık oluşması halinde, ayaklarda yanma hissedilmeye başlar. Aşırı kilolu insanların ayaklara aşırı yüklenmesi, burkulmalar, ayağı yoracak şekilde giyinen ayakkabılar, ve ayak tabanlarını yoracak şekilde uzun yürüyüşler yada koşma, ayaklarda yanma hissini arttırır.

2• SİNİR SIKIŞMASI SORUNU:

Ayaklarımızın parmaklarının üçüncü ve dördüncü parmak arasındaki bölgedeki sinirler oluşan doku büyümesine Sinir Sıkışması denir. Dokunun büyümesi siniri rahatsız edince yanma sorunu yaşanmasına sebep olur. Ayak bileğinde oluşan TARSAL TÜNEL sendromu ayaklarda yanmaya sebeplerden biridir. Tarsal Tünel sorunu ise sinirlerin ayağa girdiği bilek kısmında oluşmasıdır.

3• AYAK MANTARI:

Ayaklarda görülen mantar enfeksiyonları , ayaklarda oluşan yanmaların sebeplerindendir. Ayak mantarları ılık ve nemli cilt yüzeylerinde oluşmaktadır. İş gereği uzun süre ayaklarında ayakkabıyla kalanlar ve aşırı terleyen kişilerde bu sorun sıkça görülmekte. Sporla uğraşanlar da bu sorun daha çok görülmekte. Böyle bir durumda ise ayakların yandığı bölgede
kuruma, pullanma, kaşıntı, sızlama ve yanma hissi belirir.

4• ALERJİK REAKSİYONLAR:

Vücudun alerjik reaksiyon sonucu ayaklarda kaşıntı, sızlama, ağrı ve yanma hissi oluşur. Ayaklarda alerjiye sebep olan etkenler ise , çoraplar, ayakkabılar, deterjan ve sabunlar olabilir. Ayakta Alerji tespit edildiğinde ve kullanılan rahatsızlık veren etkenler ortandan kaldırıldığında yanma sorununa çare olacaktır.

5• DİYABETİK NÖROPATİ:

Bu sorun şeker hastalarını kapsamakta. Diyabetik nöropati sonucu ayakta ve bacakta olan sinirlerin hasar görmesiyle ve kanda bulunan glikoz seviyesinin yükselmesiyle oluşmakta. DİYABETİK NÖROPATİ yaşayan diabet hastalarında geceleri yaygın şekilde ayak yanması sorunu yaşamaktadırlar. Yanma haricinde ayaklarda uyuşma ve karıncalanma şikayetleri de beraberinde oluşur.

6• DİĞER YANMA NEDENLERİ:

Kan dolaşımında bozukluklar, kan damarlarını etkileyen bir sebeptir. Kan dolaşımındaki bozukluk nedeniyle ayakta yanma hissi oluşur.Böyle bir durumda böbrek ve karaciğer hastalıkları, artrit gibi sağlık sorunlarının belirtisi olarak ortaya çıkabilir. B12 vitamin eksikliği ve genetik yatkınlık, sigara ile alkol alışkanlıklar, obezite gibi sorunlarda ayak tabanında yanma sebeplerindendir.

AYAK TABANI YANMASININ TEDAVİSİ VAR MI?

Öncelikle ayak yanmasının nedeni araştırılıp bulunmalı. Ayak yanmasının sebebi bulunduğunda ise tedavi yapılarak yanma ve kaşınma hissi ortadan kalkacaktır.

Bunların haricinde, ayaklarımızın temizliğine dikkat etmeliyiz, ayakkabıların ayakları yormaması ve rahat olması, ayakların mümkün olduğunca terletmemek ve ayakların rahat olabilmesi için gerek görüldüğünde özel tabanlık kullanılmasında büyük fayda olacaktır. Gece oluşan yanmanın yanı sıra ağrıda görüldüğünde bir ağrı kesici ilaç almak rahatlatacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here