Bağırsak “Kolon” kanserin nedenleri

Kolon (bağırsak) kanseri en tehlikeli kanser hastalıkların başında yer almakta. Bu hastalığın oluşumu ve belirtileri nelerdir? Kolon olarak adlandırılan kalın bağırsak yaklaşık 2 metre uzunluğundaki sindirim sisteminin ince bağırsaktan sonra gelen kısmına denir. Kolon Kanseri ise en tehlikeli kanser türüdür. Kolon kanseri Erkek ve kadında eşit oranda görülen bir hastalıktır. Diğer kanserler arasında görülme sıklığı ise 3. sırada dır.

KOLON KANSERİN NEDENLERİ:

Kesin bir bilginin olmadığı bu hastalığın etkili olan bazı çevresel genetik nedenler bulunmakta. Diğer kanser türlerinde olduğu gibi kalıtsal etkenlerin bu konuda büyük payı var. Genetik olan bu hastalık aileden birinde var ise bu hastalığa yakalanma riski oldukça yüksektir. Bunun haricinde meme ve yumurtalık kanseri geçirmiş kişilerde ve ailelerinde kolon kanseri görülme sıklığı daha fazladır. Ailesel hastalık olan GARDNER SENDROMU ve POLİPZİS hastalıkları kalıtsal hastlıklardır ve sıklıkla kolon kanserine sebep olmakta. Bunlara ilave ÜLSERATİF KOLİT ve CROHN hastalığı da kolon kanseri olma ihtimalini arttırmakta.

Beslenmemiz, kolon kanserinde önemli bir yere sahip. Diyet uygulamasında, Batı tip diyet uygulaması kolon kanseri tetikleyicisi olarak görülmekte. Araştırmalar sonucu, tüketilen hayvansal yağlar da kolon kanserin oluşumunda etkili olduğu gözlemlenmiştir. Kimyasal maddeler ile uğraşanların arasında, sanayi işinde çalışanlar ve kimyasal maddelerin var olduğu fabrikalarda çalışanlarda kolon kanserin oluşumunda önemli yer almakta.

KOLON KANSERİN BELİRTİLERİ:

Kolon kanserine yakalanılan ilk evresinde karında dolgunluk hissi ve hafif ağrı,
– İştah kaybı
– Kilo kaybı
– Çabuk yorulma
– İshal
– Kabızlık
Kabızlık şikayeti ile ilgili ilaç kullanılıyorsa ve buna rağmen kabızlık devam ediyorsa, bağırsağın henüz daralmadığını gösterdiğinden dolayı, var olan belirtiler bağırsak kanseri tanısını koymakta yetersiz kalmakta. Bu gibi şikayetler ile hastaneye gidildiğinde,
hastanın mutlaka incelenmeye alınması gerekmekte. Muayenede görüntüleme yöntemleri ile kalın bağırsaktaki herhangi bir anormallik var ise ortaya çıkar. Görüntüleme yöntemi sayesinden bir hastalık varsa erken tanı konulmasına sebep olacaktır ve buda hastanın geleceği açısından çok önemli.
Bazı hastalar Kolon Kanserin belirtilerini önemsemediği için doktora gitme ihmalinde bulunmakta buda kalın bağırsak da daralmaya yol açması ve dışkının geçişini zorlamasıdır. Dolayısıyla bağırsakta bulunan maddeler bağırsakta birikmeye başlar ve dışarı atılamaz
hale gelir. Böyle bir durumda BAĞIRSAK KOKUŞMASI ortaya çıkar. Bağırsakta biriken maddeler bağırsakta ilerlemek ister fakat kanser kitlesi yüzünden bu işlemi yapması çok zor olduğundan, kabızlık sonrası ağrı atakları başlamasına sebep olur. Erken teşhis edilmezse ve hastalık dahada ilerlerse belirtilerde o derece ağırlaşır.
– Yorgunluk
_ Kilo ve İştah Kaybı dahada çok artar
– Yemek yememe isteği ile karşı karşıya kalır
– Kansızlık oluşumu sonucu hastanın rengi atar
– Bağırsağın tamamen kapanması.
Bu tür şikayetler hastada bir kaç gün devam eder ve sonra kanser kitlesi biraz delinir ve bağırsak içeriği atılır. Bu her zaman böyle olacak diye bir şey yok. Bazı durumlarda bir-iki defadan sonra bağırsak tamamen kapanır. Hastanın şikayetleri oldukça artar ve ağırlaşır.
Bağırsak işlevini yapamadığı için kana zehirli maddelerin geçişi başlar. Kolon Kanserin bu evresinde hastaneye baş vuran hastaların karınları açılır ve tümör ameliyatla alınıp alınmayacağına karar verilir. Bu evrede tümörün çıkarılması çok zordur.

KOLON KANSERİN TANISI

Bu hastalığın tanısı oldukça kolay. Hastanelerde mevcut olan KOLONOSKOPİ ile hastanın bütün kalın bağırsağı görüntülenir. Görüntüde POLİP varsa alınır ve incelenir ve kanser riski taşıyan hastalar ve POLİP alınan hastalar KOLONOSKOPİ ile takip edilir. Doktor gerek gördüğü sürece sıklıkta bu işlem tekrarlanır. Bir başka görüntüleme yöntemi ise video ile yapılan SİGMOİDOSKOPİ dir. Kolonun alt bölgesinin incelenmesinde kullanılmakta. İncelemede
GAİTADA gizli kan araştırması yapılır. GAİTA (dışkıda) kan arama yöntemi ile dışkıda saptanması zor olan az miktardaki kanamalar saptanır. Buna ilave gerek görüldüğü takdirde bağırsaktan parça alınarak incelenir.

KOLON KANSERİNDEN NASIL KORUNURUZ

Beslenmemize dikkat ederek ve lifli gıdalarla beslenerek kolon kanserine karşı kendimizi koruruz. Bol miktarda lifli besinlerin tüketilmesi kanserojen maddelerin yoğunluğunu atığı için Kolon Kanserin görülme sıklığını azaltmakta. Hayvansal yağlar ve yağlı besinler kolon kanseri arasında doğrudan ilişkili. Mümkün olduğunca yağ oranı az olan besinler tüketilmeli.
Kırmızı et ve kırmızı ette bulunan yağlar artı yağlı besinler kolon kanseri ihtimalini arttırmakta.
Elimizden geldiğince bu besinleri çok az miktarda tüketmeliyiz. Genetik olan bu hastalıkta düzenli olarak kontrollere gitmekte çok büyük fayda sağlayacaktır. Yapılacak muayene ve kolon görüntüleme yöntemleri ilse hastalığı önlemek veya erken tanı koyma açısından çok önemli. Bu sayılanların dışında yapabileceğimiz imkanlar ise bol bol egzersiz, yeşil çay tüketmek. Yeşil çay bağırsağın dostu olduğu için yeşil çayın içinde bulunan bir maddenin kanser gelişimini önlemede etkili

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here