Basur Neden Olur

Çocuk, genç, yaşlı hiç bir yaş faktörü tanımayan basur “hemroid” hastalığının oluşum nedenleri nedir ve nasıl geçer.

Halk arasında daha çok Basur olarak bilinen Hemoroid hastalığı, Kabızlık, ishal, fazla ıkınmak, fazla kilolu olmak ve ağır kaldırma gibi sebeplerden dolayı anüs içerinde mevcut toplardamarların basıncı artış göstererek damarın dokusunun hasar görmesine ve genişlemesine sebep olarak ortaya çıkmasına neden olmakta.

Damarların genişlemesiyle damarlar anüsten dışarı çıkış yapmakta, anüsten dışarı çıkış yapan damarların rengi kırmızı ve mor renkte görülmekte.

Normalde Basurun oluşumu kişilerde ağrılara sebep olmamakta bu nedenle ağrı yapan bir hastalık olarak nitelendirilmemekte. Damarlara yapılan baskı sonucu, damarların genişlemesine ve anüsün dışına sarkması haline basur memesi denir.

Basur iki çeşitten oluşmakta.

1• İç Basur

2• Dış Basur

1• İç basurun dört çeşidi bulunmakta

1-1•Basurun birinci hali, Basur henüz başlangıç aşamasında olan tipidir. Çok belirgin değildir ve şikayetler yok denilecek kadar azdır. Dışkılama esnasında zorlama ile kanamanın meydana gelmesine neden olmakta. Bu gibi şikayetleri olan hastalar basur memelerini göz ve parmak ile hissedilemez şekildedir. Böyle bir durumda proktoloji konusunda uzman bir genel cerrahiye gidilir ve anoskop muayenesi ile teşhis konulur.

1-2• İkinci derece olan basur hali, birinci derecede basur da çok fazla şikayet olmadığından dolayı ve kanamalara yol açan bu basur çeşidi, basur daki şikayetlerin devam etmesiyle rahatsızlık seviyesi ikinci dereceye ulaşır. İlk etap da gözle ve elle hissedilemeyen meme, ikinci derece ise artık meme belirgin ve hissedilir bir hale gelmiştir. Dışkılanma da biraz zorlanma ile meme dışarı çıkmakta, tuvalet ihtiyacı bittiğinde kişi ayağa kalktığında meme kendiliğinden içeri girmekte.

1-3• Üçüncü derece olan basurda memeler dışkılama esnasında dışarı çıkmakta. İkinci derece olduğu gibi kendiliğinden içeri girmemekte, ancak kişi tarafından el ile içeri soktuğunda içeri girmekte. Basur parmak yardımıyla içeri sokulmadığında, makat kasları arasında sıkışarak Basur Boğulması oluşmasına ve hastanın ağrı hissetmesine neden olacaktır.

1-4• Dördüncü derece ise en ileri aşamaya gelen Basurdur. Artık memeler el ile içeri sokulmamakta ve sürekli dışarıda durmakta. Dışarıda kalan meme ise makat kasları arasında sıkışarak Tramboze Hemoroid (Basur Boğulması) durumuna maruz kalarak
ağrı yaşamasına sebep olmakta.

Basur Memesi Nasıl Geçer?

Toparlamak gerekirse Hemoroid hastalığı aslında ağrı oluşmasına neden olan bir rahatsızlık değildir. Hemoroidin üçüncü ve dördüncü derecelere ilerleme gösterdiği takdirde meydana gelen memenin sıkışması ağrının oluşumuna sebebiyet vermekte. Basur boğulması
ile oluşan ağrılar bir kaç gün etkisini gösterir ve geçer. Bu gibi şikayetlerde hasta ne yapmalı:
Ev ortamında uygulayabileceğiniz yöntemlerden bazılar;

OTURMA BANYOSU
İçine oturabileceğiniz büyüklükte bir leğenin içerisine sıcak su koyun ve bir müddet sıcak suda oturun. Bu uygulamada her hangi bir sınır yoktur. Rahatsızlık duyduğunuz vakit bu uygulamayı yaparak rahatlayabilirsiniz. Dikkat edilmesi gerek ise sıcak olarak bahsedilen su kaynar olmamalı, ılık sudan biraz daha sıcak elin dayanabileceği sıcaklık. Bu uygulamaya 4-5 litre suyun içerisine bir bardak papatya çayı kanatılarak eklendiğinde daha çok rahatlatacaktır.

ANESTOL KREM
Anestol kremin uyuşturucu etkisi vardır. Hemoroid ve Anal Fissur gibi rahatsızlıklarda kullanılma üzere geliştirilmiş ağrı kesici görevi yapmakta. Ağrıyan bölgeye sürüldüğünde, bölgeyi uyuşturarak ağrıyı geçirmese de hastanın ağrıyı hissetmemesini sağlamakta.

TEDAVİ OLMAK
Üstte bahsettiğimiz yöntemler sadece ağrılarınızın azalmasını sağlayacaktır, hastalığı tedavi etmeyecektir. Bir kaç gün ağrısız geçirmenizi sağlayacak. Şikayetler tekrarlanacağı için yapmanız tek bir işlem oda tıbbi müdahaledir. Uygulanacak olan Ameliyatsız yöntemler ile tedaviler yalnızca 5-10 dakika içerisinde yapılarak hastaya büyük avantajlar sağlamakta. Basur da yapılan tedaviler sonucu tekrarlanmaması için en büyük neden olan kabızlığa çözüm bulunması gerekmekte, ve büyük abdesti
yaparken ıkınılmamalı.

AMELİYATSIZ TEDAVİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

• Ameliyat esnasında narkoza ihtiyaç duyulmaz.
• Ameliyat esnasında ağrı çok az hissedilir.
• Ameliyat olan hasta tedavi sonrası yatak istirahati yapmasına gerek olmaz.
• Normal günlük hayatını devam ettirebilir.
• Gaz ve dışkı kaçırma gibi sorunlar görülmez.

BASUR MEMESİ PATLATILIR MI?

Basur memesi hasta tarafından kesinlikle patlatılmamalıdır. Basur yani meme toplardamarın gevşeklik göstermesiyle meydana gelmekte. Memenin patlatılması ise toplardamarın patlamasına neden olacak ve kanama meydana gelecektir. Oluşan kanamalar ise risk oluşturacaktır, enfeksiyon kapmasına ve basurun daha değişik ve ciddi hastalıklarına yol açmasına olanak sağlayacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here