Bebeklerde Diş Çıkarma

Diş çıkarma, gelişmenin normal bir parçasıdır ve ağrısız olabilir. Ancak birçok bebek diş çıkarırken rahatsızlık duyar. Dişinden rahatsız olan bebeğin yanağında kızarık bir bölüm belirir; dişeti de kızarabilir. Çoğunlukla aşırı salya akıtma, ağza sert cisimler sürme ve ağlama görülür. Yanaklar her zaman olduğundan daha pembedir. Ancak, sanılanın tersine, ateş ve ishal gibi belirtiler genellikle diş çıkarmaya bağlı değildir.

Diş çıkarırken rahatsız olan bebekler için bazı önlemler alınabilir. Diş çıkaran bebek erişebildiği her şeyi emdiği ya da ısırdığı için, diş halkası ya da sert bir oyuncak, hatta bir parça havuç ya da ekmek kabuğu vermek yararlı olur. Aynı amaçla tatlı bir şey vermek sakıncalıdır. Rahatsızlığını azaltmadığı gibi, dişleri için zararlı olur. Bazı durumlarda, bebeğin diş etlerindeki ağrıyı gidermek için lokal uyuşturucu sürülebilir. Ancak, dişi çıkan bebek çok salya akıt¬tığından, ilaç da çabucak akıp gidecektir.

bebeklerde diş çıkarma
bebeklerde diş çıkarma

Diş Çıkarmadaki Öteki sorunlar

Bazı dişler gerekli biçimde gelişmez. Bazen, bir azıdişi çıkmadan önce, gergin, mor bir şişlik belirir. Bu bir tür kisttir. Diş çıkınca kendiliğinden yok olur; tedavi edilmesi gerekmez.
Anodontia ya da dişlerin hiç çıkmaması, son derece ender rastlanan bir durumdur. Ama tek bir dişin eksik olması, her yüz kişiden beşinde görülen bir durumdur.
Bazen de dişlerin gelişmesi gecikir. Bu durum, raşitizm (kemiklerde ve dişlerde kalsiyum yetersizliği) gibi, büyümeyi etkileyen bazı hastalıklarda ortaya çıkar. Down sendromlu (mongolizm) çocukların dişleri de geç çıkar. Ancak bu duruma da son derece az rastlanılır. 18. aya kadar diş çıkarmayan pek çok bebek vardır.

Dişlerin rengi de büyük farklılıklar gösterir. Koyu kremden fildişi rengine kadar çeşitli tonlarda olabilirler. Gebe kadına ya da bebeğe tetrasiklin grubundan bir antibiyotiğin verilmesi, dişlerin rengini koyulaştırır.
Bazı bebeklerde iki diş birbirine kaynar. Bu duruma genellikle kesici süt dişlerinde rastlanılır. Öteki kesiciler normal gelişir.

Neden bazı insanların dişleri düzensiz çıkar?

Dişlerin ve çenenin gelişmesi anne ve babadan geçen genetik etkenlere bağlıdır. Her bireyin kendine özgü bir gen bileşimi vardır. Bir çocuk, anne ya da babasının birinden dişlerinin büyüklüğünü, öbüründen de çenesinin küçüklüğünü almışsa, dişleri düzensiz olabilir. Ancak düzensiz sıralanmış dişler düzeltilebilir.

Nasıl olsa dökülecek olan süt dişlerine neden dolgu yapılır?

Çürük sütdişinin çekilmesi yerine dolgu yapılması yeğlenmelidir. Sütdişlerinin zamanından önce yitirilmesi kalıcı dişlerde yerleşme bozukluklarına yol açabilir. Ayrıca, diş bozukluğunun ilk belirtilerinde dişi çekmek, çocukta, diş çekilmesinin kaçınılmaz bir şey olduğu düşüncesini uyandırarak, dişlerine gerekli özeni göstermemesine yol açabilir.
Kız kardeşimin bebeğinin, doğduğunda bir dişi vardı; ama bu dişi çektiler. Dişlerinin hepsi çıktığında orada bir eksik kalır mı?
Yaklaşık her beş bin bebekten biri, ağzında bir ya da iki dişle doğar. Sezar ve Napolyon da bunlar arasındadır. Bu durum bazen kalıtsaldır. Bu dişler tam oluşmadıklarından düşerler ve bebeklerin yutma tehlikesi olduğundan çekilirler. Sonraki dişler normal olarak gelişir.
Oğlumun ateşi çıktı ve havale geçirdi. Ben bunu diş çıkarmasına bağladım. Ama doktor hastaneye gönderdi. Gitmemiz gerekli miydi?
Diş çıkarma sırasında ateş havaleye yol açacak kadar yükselmez. Ancak, ciddi bir rahatsızlık sırasında çocuk diş çıkarıyor olabilir. Hastaneye gitmenizin nedeni, havaleye yol açan ateşi yapan hastalığın tanısı ve tedavisidir.

Bir trafik kazasında ön dişim kırıldı. Onarılabilir mi?

Yalnız diş minesinden küçük bir parça kırılmışsa, keskin kenarlar düzleştirilebilir. Daha büyük bir parça kırılmışsa, diş geri kalan bölüme bağlanan bir dolgu maddesiyle onarılabilir ya da üstüne kron yerleştirilebilir. Diş kökü kırılmışsa, genellikle tek tedavi yolu, dişin çekilmesi ve yerine bir köprü yapılmasıdır.

Çarpık yirmi yaş dişlerinin çekilmesi mi gerekir?

Böyle bir diş, genellikle öndeki diş tarafından çıkış yolu tıkanmış olduğundan tam olarak büyüyemez. Bazı yirmi yaş dişleri, özellikle dişetinden kısmen sıyrılmış olanlar, enfeksiyona yatkındır. Bu nedenle, çoğunlukla çekilirler. Öte yandan, çok derinde yer alan yirmi yaş dişleri, çekilmeleri fazla miktarda kemik yitimine yol açacağından, kendi hallerine bırakılırlar. Bazı yirmi yaş dişleri de gelişmeleri sırasında alt kesicilerde biçim bozukluğuna yol açtıklarından çıkarılırlar.
Bir diş hekimi, hangi yolun daha doğru olacağını kararlaştıracaktır.

Bebeğime flüorür içeren haplar vereyim mi? Duyduğuma göre bunlar diş çürümesini önlüyormuş.

Diş macunlarına flüorür eklenmesinin ve düşük düzeyde doğal flüorür içeren suyun, özellikle çocuklarda diş çürümesini önlediğine ilişkin önemli kanıtlar vardır. Bebeğinize flüorürlü ilaçlar verilebilir; ama önce bir doktora danışmanız gerekir.

Bebeğimin diş çıkarması normal süreyi epey aştı. Ciddi bir durum olabilir mi?

Diş çıkarma yaşında değişiklikler olabilir, ama bir doktora görünüp altta yatan bir neden olup olmadığının araştırılması gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here