Boyun Ağrısının Sebepleri Nelerdir

Eyvah boynum ağrıyor” cümlesini maalesef çok erken yaşlarda kuranlardanım. Hastalıkların bizi ancak yaşlanınca yakalayabileceği gibi yanlış bir inanca sahibiz. Bu nedenledir ki hem  belirtiler hemde tedbir ve teşhis konusunda gecikiyoruz.

Herhangi bir rahatsızlıkta vücudun alarm sitemi ağrıdır. Yerleşen hastalık ağrı olarak genelde bize sinyal verir. Çoğumuz vücuttaki ağrıyı dikkate almaz, doktora gitmek yerine ağrı kesicilerle ağrıyı geçiştirmeye çalışır. Ne zaman artık ağrı şiddetini artırıp dayanılmayacak boyuta gelirse o zaman en son çare olarak doktora başvurmayı seçeriz.

Bu küçük gibi görünen ihmalimiz iyileşme sürecini uzattığı gibi; çoğu zaman ilaçla yada fizik tedaviyle (boyun ağrıları için konuşuyorum) geçecek olan rahatsızlığımız cerrahi operasyonla tamir edilecek boyuta gelebilir.

BOYUN AĞRILARI NEDENLERİNDEN BİRİ BOYUN FITIKLARI

Boyun ağrılarının onlarca nedeni olabilir (kireçleme, disk kayması, kas gerginlikleri, fıtık vs..)  Kendim yaşadığım için ilk boyun fıtıkların dan başlamak istedim boyun ağrıları konusuna.İlk ellerimde hissettim bu rahatsızlığı, uyuşma hissiyle ve güç kaybı.

Elimden bir şeyleri düşürmeye başladım. Bunlara ensemde ağrı, boynumda tutulmalar hissetmeye başlayınca  bir uzmana danışma ihtiyacı duydum. Bu tarz rahatsızlıkların teşhisi çekilecek film sayesinde kolayca tespit edilmektedir.

Genelde trafik kazası gibi yaralanmalarda ( boyun bölgesini etkileyen travmalarda ) görülmektedir. Oturuş bozuklukları da bu hastalığa davetiye çıkartmaktadır. Bankacılar arasında meslek hastalığımız diye nitelendirilen boyun fıtıkları bilgisayar başında sürekli zaman geçiren ve oturuşta bozukluk olan kişilerde sıkça görünmektedir.

BOYUN FITIĞI TEDAVİ YÖNTEMLERİ  NELERDİR

Tüm hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis tedaviyi kolaylaştırmaktadır. Egzersizler verilerek boyun kaslarının güçlendirilerek, omurgaya binen yük hafifletilmeye çalışılır. Kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlarla hastanın ağrıları giderilir. Kas gevşetici kremlerle de tedavi edilebilir. Bunun yanı sıra fizik tedavi uygulamasıyla tedavi oldukça yaygın bir tedavi yöntemidir.

Benim fıtığımın tedavisinde tüm saydığım bu yöntemlere ek olarak doktorumun önerdiği  boyunluk kullanımı da oldukça faydalı olmuştu. Yapılan egzersizleri tekrarlamak ve bir alışkanlık haline getirmek belkide yapılacak en sağlıklı tedavi yöntemidir.

Duruş ve oturuş pozisyonlarına dikkat etmek; özellikle uzun süre sandalyede oturuyorsak ve bilgisayar kullanıyorsak duruşumuza yon vermek gerekmektedir. Ağır spor yapmaktan kaçınmalı,yüzmenin bu tür rahatsızlıklara iyi geldiğini bilmeliyiz.( boyun ve bel fıtıklarında yüzme şiddetle önerilmektedir) Cerrahi operasyona gidecek kadar ihmal edilmemeli kaslar güçlendirilmelidir.

Doktora başvurular arasında oldukça sık rastladığımız şikayetlerden biridir boyun ağrıları. Çoğumuzun  her boyun ağrısını fıtıktır diye geçistirdiğimiz  bu tarz ağrıların bir çok sebebi vardır. 

Boyun ağrıları ve nedenleri bir çok hastalığın habercisi olabilir. Bunu gözden kaçırmamak  ve  en kısa sürede doktor kontrolünden geçmek gerekmektedir. Halk arasında “aynı ağrıdan benimde vardı. bu ilacı kullandım çok iyi geldi, bu krem ağrılarımı kesti ” tarzından  tavsiyeler  hastalığın teshis ve tedavisini geciktirmektedir.

Boyun ağrısı  bu gecer diyip ağrıyı hafife almak ya da “boyun çektirme”  “masaj yaptırma” gibi yöntemlere başvurulmamalıdır. Boyun agrıları ve nedenleri  bir uzmandan yardım alınarak araştırılmalı ve ivedilikle tedaviye başlanmalıdır. Doktorun tavsiyelerine uyulmalı verilen egzersizler bire bir uygulanmalıdır.

Her Boyun Ağrısı Fıtık Değildir

Her boyun ağrısını  fıtık olarak düşünmemeliyiz. Boyun ağrılarında akciğer tümörleri etkili olabilir. Bu nedenle boyun ağrı şikayetiyle gelen hastalara akciğer grafiği çekilmesi ve bu olasılığın olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Boyunda ve kollarda hareket kısıtlığı ve ağrı varsa romatizmal  bir hastalığa yakalanmış olabilirsiniz. Yaptırılacak kan tahliliyle rahatlıkla teşhis konabilir. Mide rahatsızlıkları ve yemek borusu iltihaplanmaların da da boyun ağrısı  yaşarsınız.

Geçirdiğiniz trafik yada ev kazası sonrası omurların üst üste gelmesi sonucunda omur kayması yasanması da boyun ağrısına  sebeptir. Uzun süre cep telefonu ve bilgisayar kullanımı, yanlış pozisyonda oturuş  sonucu kas tutulması boyun ağrısı yapmaktadır. Strese bağlı boyun düzleşmeleri de şiddetli  boyun ağrısına sebeptir.

Boyun Ağrılarından Kurtulmak İçin Küçük Çözümler

  • Boyun ağrıları tedavisinde en başta bilmemiz gereken; tüm rahatsızlıkların en büyük etkeni olan stresten uzak durulmasıdır.
  • Saatlerce bilgisayar başında zaman geçirmek, uzun ve kesintisiz telefon görüşmeleri yapmak boyun ağrılarına davetiye çıkartmaktır.
  • Duruşumuzda ve oturuşumuzda ki bozukluklarda şiddetli boyun ağrısına sebep olacağı için  alışkanlıklarımızı değiştirmemiz ağrılarımızın bitmesini sağlayacaktır.
  • Boyun kaslarını güçlendirip  daha sağlıklı olabiliriz. Ağır kaldırmamak boyuna çok yük bindirmemekte en pratik yöntemlerden biridir. Biz bayanların en büyük tutkusunun uzun saç olduğunu bilirim. Genelde banyodan çıkılır ve o ıslak saçların doğal yöntemlerle  kendi kendine kurumasını bekleriz. Ama bilinmelidir ki ıslak saç boynumuzun bir numaralı düşmanıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here