Boyun düzleşmesi sebepleri

Günümüzde oldukça sık  karşılaştığımız bir sorun boyun düzleşmesi . İş stresini üstünden atamayan, oldukça yoğun tempoda çalışan ve kapasitesinden fazla işte çalışan; genç yaşlı demeden herkeste görülebilecek bir rahatsızlıktır.

Çevre ve hayat şartlarının bize kazandırdığı bir rahatsızlıkta diyebiliriz kısaca.” C ” harfi görünümündeki  omurlarımızın saydığımız dış etkenler sonucunda “l” harfini almasına boyun düzleşmesi diyoruz.

Zamanla tedavi edilmezse çok ciddi boyutta rahatsızlıklara neden olabilir. Uzun süre ayni pozisyonda çalışma bu hastalığın oluşmasına neden olmaktadır. Hatta bankacılar arasında “meslek” hastalığı diyede tabir edilir.

Boyun Düzleşmesi Tedavisi

Öncelikle boyun kasları güçlendirilmelidir bunun için verilen egzersizler eksiksiz yerine getirilmelidir.Diğer bir tedavi yöntemi  ise boyunluk takmaktır.Bu şekilde boyun korumaya alınır.Tedavi süreci daha rahat atlatılması için ağrı kesicilerle desteklenir.

Bu saydığımız tedavi yöntemleri hafif boyun düzleşmelerin de uygulanan tedavi yöntemleridir. Daha ağırlaşmış boyun düzleşmelerinde fizik tedavi yöntemine başvurulur. Boyun düzleşmesi zamanla etkisini arttırarak norolojik sorunlara sebep olabilir. Bu durumlarda cerrahi müdahale şarttır. Bu hastalıkta omurilikte sinirlere baskı oluyorsa kişinin vücudunda güç kaybı meydana gelecektir.

Boyun Düzleşmesinde Alternatif  Tıp

Son dönem oldukça yaygın bir tedavi yöntemi şifalı tabir edilen (yeşim taşı vs..) taşların ısıtılması yöntemiyle masaj yapılması. Bu mesaj elle yapılacağı gibi  bu taşların monte edildiği yataklar sayesinde de masaj yapılmaktadır.Yarım saatlik seanslar halinde önceden ısıtılan yataklarda masaj işlemi yapılır.

Hastalığın iyileşme göstermesi için bu yatakların düzenli kullanılması önerilmektedir. Bu esnada doktor kontrolleri ve ilaçlarının da aksatılmaması önemle belirtilir. Çünkü bu tedavi sadece destekleyici bir tedavidir. Tek başına asla faydalı olduğu söylenemez. 

Boyun düzleşmesinin  günlük stres ve yoğun çalışma temposundan meydana geldiğinden yola çıkılarak bu tarz merkezlerde sauna benzeri odacıklar yapılarak(yine yeşim taşı ısıtılarak) hastanın burada gevşemesi ve rahatlaması sağlanmaya çalışılır.

Kas gevşeltici ve ağrı kesicilerle hayatını idame ettirmeye çalışan hastalar için  bu alternatif yöntem oldukça rağbet görmektedir.Evde de kendisinin hazırlayacağı yağlarla rahatlama sağlayabilir. Aktardan temin ettiğiniz yakıcı yağlar (kekik,hardal vb) ısıtılarak boyuna sürülür üzeri yine ısıttığımız havlu ile sarılır. Böylelikle hastada buyuk bir rahatlama gözlemlenir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here