Boyun Tutulması Nasıl İyileştirilir

Boyun tutulması sorunu ile bir sabah yataktan kalktığınızda karşılaşabilirsiniz. Boynunuzu sağa sola çeviremez rahat hareket ettiremez ve şiddetli ağrı hissedersiniz.

Oldukça rahatsız edici bir durumdur ve ve tutulma gecene kadar günlük hayatınızı olumsuz yönde etkiler. Boyun tutulması fıtık ile karıştırılmamalıdır. Soğuk hava akımına kapılmak, yaptığımız ani bir egzersiz hareketi yada gece yatmak için kullandığımız yanlış yastık seçimi boynumuzun tutulmasına, kaslarımızın gerilmesine sebep olacaktır.

Yastık seçimi çok önemlidir. Yastık ne çok yüksek olmalı ne de çok alçak bir yastık kullanılmalı. Ense boşluğunu dolduracak yükseklikteki bir yastık en ideal yastıktır. Bunun için piyasada da medikal ürünler satan yerlerden temin edeceğiniz yastıkları kullanabilirsiniz.

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir

Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı sık sık boyun tutulma sorunu yaşıyorsanız çok dikkatli olmalısınız. Boyun tutulması sonucu çok ciddi ağrıyla baş etmek zorunda kalacaksınız. Sabah kalktınız ve boynunuzu çevirmiyorsunuz. Yavaş yavaş boynu zorlamadan küçük egzersizler yapmaya çalışın.

Boynunuzda bir kitlenme hissi oluşacaktır, sakın zorlamayın. Boynunuza sıcak ve soğuk  kompres uygulaması yapın. Soğuk su ile uygulayacağınız kompres ağrınızı dindirecektir. Sıcak su ile yapacağınız kompres ise kaslarınızı gevşetecek,gerginliğinizi alacak rahatlamanızı sağlayacaktır.

Kompres için su torbalarını eczaneden temin edebilirsiniz. Eğer buna zamanım yok diyorsanız  bir ped şişenin içine sıcak su yada soğuk su doldurup bir havluya sarıp boynunuza uygulayabilirsiniz. 20 dakika soğuk su uygulayın ve iki saat ara verin. İki saat sonra soğuk su kompresi tekrarlayın. Sıcak su kompresi ile uğraşamam diyorsanız 10-15 dakika sıcak duş alıp boynunuz yumuşatabilirsiniz.

Boyun Tutulmasına İyi Gelen Kremler

Ağrı kesici ve kas gevşetici kremler  boyun tutulmanıza iyi gelecektir. Herhangi bir eczaneden receteniz olmaksızın bile temin edebilirsiniz. Ağrı kesici ve kas gevşetici kremi aynı anda sürmeniz ağrınızın geçmesi ve rahatlamanız için faydalı olacaktır.

Spor yapıyorsanız boyun tutulması yaşadığınız süreçte en az bir hafta spora ara vermeniz gerekmektedir. Boyunu yoracak hareketlerden kaçının. Boyun tutulması yaşadığınızda kaslarınız gergin olacağından yumuşak bir boyunluk kullanmanız sizi rahatlatacaktır. Boyunluğun 3-4 gün kullanılması tavsiye edilir. Boyunluğu deneyerek alın ne çok sıkı olup rahatsız etmeli ne de bol olmalı. 

Boyun tutulmasına masajın iyi geldiği unutulmamalı. Bu konuda masaj salonlarından yardım alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here