Burun kanaması sebepleri nelerdir

Hemen hemen her yaşta karsımıza çıkan bir sorundur burun kanamaları. Her yaşta da görülebilir ve genelde paniğe sevk eder bizi. Küçük ve genç yaşta yaşanan burun kanamalarının oldukça masum bir sebebi olabilir burunun karıştırılması. Bu tarz kanamalarda kanama miktarı azdır, bunun nedeni ise genelde kanamanın burun içinde 1 cm geride meydana gelmesi sonucu oluşundandır. Bu bölge kan damarlarının en yoğun olduğu bölgedir.

Çocuk yada genç burun karıştırarak bu bölgedeki damarları  zedeler ve kanamaya neden olur. Ayrıca kuru havalarda ve üst solunum yolu enfeksiyonu geçirenlerde de sıkça burun kanaması gözlenebilir. İleri yaşlarda görülen burun kanamaları daha ciddi boyuttadır. Kanama burnun arka tarafından gelir şiddetlidir ve genellikle profesyonel bir müdahale olmadan kanama kesilmez. Bu kanamalar daha çok yüksek tansiyon hastalarında ve kan sulandırıcı ilaç kullananlara görülmektedir.

Burun Kanamaları ve Nedenleri

Her burun kanaması biraz bizi paniğe sevke der. Aklımıza kötü ihtimaller getirtir ama uzmanların görüşüne göre burun kanamalarının % 90’ı herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden geçiyor. Kanamaların çok az bir kısmı tümör yada yüksek tansiyon gibi ciddi rahatsızlıkların habercisi.

Her yıl toplumun % 5-10′ da aktif burun kanaması gözlenmektedir. Burun mukozası çok yoğun bir damar ağı tarafından beslenmektedir. Birde dış ortamla teması yoğun olduğu için kanama gözlemlenir. Burun kanamaları burnun ön ve arka  tarafından olabilir. Burnun ön tarafında meydana gelen kanamalar genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları, saman nezlesi gibi sorunlaran meydana gelmektedir. Tümör yada yüksek tansiyona bağlı burun kanamaları ise burnun arka tarafından kanamalarla baş gösterir.

Burun Kanamaları Kötü Bir Hastalık Belirtisi Değildir

Burun karıştırma sonucu oluşan burun kanamaları genellikle çocuk yaşta gözlemlenir. Bunun yanına buruna sokulan yabancı cisimlerin yaptığı kanamaları da ekleyebiliriz ve oldukça sık rastlanır. Bir travma sonucuda burun kanaması yaşayabiliriz.

Yapılan burun ameliyatları,çarpmalar,yüzme ve dalma sonucu oluşan ani basınç ve uzun süreli burun spreyi kullanımı da burun kanamasına neden olabilir. Burun içindeki eğrilikler normal hava akımını bozduğu için kuruluk ve kauklanmaya neden olur bu da kanama sebebidir.

Ameliyatla burun eğriliğinin düzeltilmesi kanamasında bitmesini sağlar. Özellikle kış ayındaki ısıtma sistemleri oramda kuruluğa sebep olur ve buda burnumuzu etkileyerek kanamaya sebep olacaktır. Bu nedenle kış aylarında bulundurduğumuz ortamı nemlendirmeliyiz.

Küçük bir kaba su doldurup peteklerin üzerine koyarak bu sorunu çözebiliriz. Sinüsler ve geniz kaynaklı tümörlerde de burun kanaması gözlenebilir. Bu kanamalar genellikle tek taraflı  sürekli ve tekrarlayıcıdır. Hamilelik döneminde kan hacminin artışı nedeniyle burun kanamalarıyla karşılaşabiliriz.

Hipertansiyon, kalp yetmezliği gibi kalp ve damar hastalarında da kanama şikayeti oldukça fazladır. Doğuştan yada sonradan kanınızda pıhtılaşma sorunu yaşıyorsanız burun kanaması da yaşayacaksınız demektir.

Burun Kanamalarında ilk Müdahale

Öncelikle panik yapmayın ve yanlış bilinen bir uygulama olan kafayı geriye kaldırmayın. Halk arasında yanlış bilinen bu uygulamayla kan genize gider ve öğürmeye hatta boğulma riskine bile sebep olabilir. Bilinenin tam tersine baş öne eğilerek kan pıhtılarının burundan atılmasını sağlamak gerekir.

Burun bandından tutularak 10-15 dakika baskı uygulayalım ve burna buz koyalım. Böylelikle ön taraflı burun kanamalarını durdurabiliriz. Eğer burun kanması yoğunsa, kanama nefes almanızı engelliyorsa, kronik bir rahatsızlığınız varsa( kan rahatsızlığınız-yüksek tansiyon, kalp yetmezliği vb..), kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız, tek taraflı ve sürekli bir burun kanaması yaşıyorsanız zaman geçirmeden bir uzmana görünmenizde fayda var.

Basit burun kanamaları için ufak tefek önlemler alınabilir. Burun karıştıran çocuğumuzun tırnakları  sık sık kesilerek burun damarlarının zedelenmemesi sağlanabilir. Kuru ve soğuk havalarda bulunduğumuz ortam nemlendirilerek kanamanın önüne geçebiliriz ( burun içi nemlendiriciler de kullanılabilir)

Burnumuzu temizlerken şiddetli şekilde sümkürmemekte kanamayı önlecektir. Doktor önerisi olmadan aspirin ve kan sulandırıcı ilaçları kullanmamakta burun kanamasına son verecektir.

Deniz Gündoğdu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here