Çakma Diş Fiyatları Neden Pahalı?

2018 yılında diş impilantı pahalandı mı diye bir çok soru gelmekte bizlere. Döviz kaynaklı artışların olabileceğini belirmemiz gerekir. Kur baskısı çakma diş dediğimiz implantı da etkilemekte.

İmplant diş kısaca bahsetmek gerekir ise çene kemiğinin içine yerleştirilen yapay diş köküdür. Bu yapay diş kökü ile sabit protez elde edilmektedir. Dolayısıyla girip çıkmalı protezler kullanmak zorunda kalınmamaktadır. Örnek vermek gerekir ise üst çenede hiç diş yok ve sabit bir kaplama diş istiyoruz yıllar öncesi gibi doğal dişler, Bunun için çene kemiği yeterli ise en az 6 adet implant vidalayıp üzerine 14 adet zirkonyum diş yada estetik porselen kaplama yaparak doğal dişlere sahip olabiliriz.

Tabiki bildiğiniz gibi bu işlem uzmanlık istediği gibi birazda maliyetli herkesin düşündüğü gibi İmplant Diş Fiyatları Neden Pahalı? Bu makalemizde sizlere implant tedavisinde karşılaşılan fiyat farkının sebepleri nelerdir buna değineceğiz.

2018 Çakma İmplant Fiyat Farkları?

İmplant fiyat farkları diş hekiminin implant tedavi tecrübesi, uygulanan diş implantının kalitesi ve uygulama tekniği ile doğru orantılıdır. Dünyada yaklaşık bin tane implant firmaları vardır. Türkiye’de ise 100 – 200 arası farklı farklı ülkelerden gelen diş implantları vardır. İmplant diş tedavisi uygulanacak kişiler diş hekimlerinden kendilerine uygulanacak olan diş implant markası hakkında bilgi alarak, bilgi aldığı diş implantı hakkında araştırma yapmalıdırlar. Kullanılacak olan diş implantının Türkiye’de distribütörünün olması çok önemlidir. Bundan bahsetmemizin sebebi ise;

İmplantı yaptırdıktan belli bir süre sonra bir problem olmazsa bile ağız içindeki öteki diş problemlerinin neden protez değişikliklerinde, implantın kaplamasının değişmesi gereken hallerde yahut diş eti probleminden ötürü implantınızın ‘üst abutment’ denilen kesik diş formundaki parçasının değişmesi ve yeni bir protez yapılabilmesi için yaklaşık 3 parçaya daha gereksinim olacaktır. Şayet diş doktorunuz bu parçaları temin etmezse, maalesef o implant ağzınızda diş etinin altında gömülü bir vidadan başka hiç bir işe yaramaz.

İmplant diş yaptıracak hastaların implant yaptıracakları kliniğin yahut muayenehanenin daima panoramik yada ağız ve diş çevre dokularını görüntülemeye destekçi dental tomografik görüntüleme sistemine sahip olup olmadıklarını araştırmaları gerekebilir.Sebebi ise bir implant operasyonu sırasında çok sayıda röntgen görüntüsü almak gerekebilmektedir. implant operasyonu sırasında oluşabilecek kanamaların önlenebilmesi için donanımların gerekliliği de sorulmalıdır. Sterilizasyon sisteminin en üst seviyede olmasının gerekliliği araştırılmalıdır.

Yapılacak olan implant (vida) ilgili maliyetler hastadan hastaya değişir. Bu nedenle, masraflar için genel bilgiler verebiliriz.İmplant vida yapımının cerrahi operasyon olması nedeniyle diğer işlemlere göre biraz pahalıdır.

Avrupa ülkerlerinde ortalama diş başına ;

İmplant vida 4000€ + implant üstü kaplama fiyatları 350-650€ toplamda 4500€ civarında

Ülkemizde bu fiyat epeyce uygun

Ülkemizde implant diş fiyatları ise;

İmplant vida 1500-3500tl +implant üstü kaplamalar ise 250-1000tl arası fiyatlardır.

Ortalama olarak 1600tl.Bu bahsettiğimiz fiyatlar kaliteli ve dünyanın kabul ettiği implant vida ve üst yapısına kaplama diş yapımında kullanılan malzemelerin fiyatıdır.Daha uygun çin malı gibi implant ve kullanılan diğer malzemelerle fiyatlar daha da aşağıya inebilir.

implant Diş Fiyatları Neye Göre belirleniyor?

implant diş fiyatları 2018 yapılırken kaç tane yapılacağı hesaplanır. İmplatın yapılacağı kemiğin , kemik grefti gerekli ise kemik-artırıcı önlemler (büyütme) da maliyeti etkiler. Genel olarak, bir bireysel tedavi planı, bireysel cerrahi öğeleri (implant yerleştirilmesi, kemik grefti), protez (dişleri içeren) ve (diş laboratuvarında yeni dişlerin yapımı) laboratuvarı bulunmaktadır. Sabit bir fiyatı yoktur. implant tedavisinin uygulandığı şehir, semt, cerrahin uzmanlığı kullanılan implantın markası ve döviz kurları bunların hepsi birleşince fiyatlarda yükselmiş oluyor.

implant Diş Bakımı Önemlidir

implant diş bakımı kesinlikle göz ardı edilebilecek bir konu değildir. İmplantların ömürlük olduğunu bilmek sizleri rahatlamamalı. İmplantlar temizlik konusunda doğal dişlerden çok daha hassas. O kadar emek o kadar zahmet sonunda tekrar kötü şeyler yaşamamak için mutlaka implant dişlerinize bakmanız gerekir. İmplantlara bakılmaması sonucunda oluşabilecek, titanyum maddesi çürümesi ile organizmalar yardımı ile implant maddesi vücudunuzdan atılabilir. İmplant diş bakımı oldukça kolay ve zahmetsizdir. Bu sebep ile asla üşenilmemesi gerekir.

implant Bakımı

implant diş bakımı ilk maddesi olarak kesinlikle dişlerinizi düzenli fırçalamanız gerektiğini belirtmek gerekir.
Eğer, implant yaptırdığınız hekimin sizlere önerdiği ve kullanılması zorunlu diye uyardığı ürünler var ise mutlaka kullanılmalıdır.
Diş ipleri ile çok fazla abartmadan diş aralarını temizlemek de gerekir. Aksi halde pilak oluşumları ile baş edilemez ve implant diş zaman içerisinde çürümeye başlar.
İmplantitiz adı verilen bir hastalık da var ki implantın en büyük düşmanı olarak biliniyor. imlant diş bakımı bu hastalıkları da kesinlikle önlemeye yönelik olacaktır.
İmplant dişlerinin yaptırılması sonunda, yemek artıklarının diş aralarında birikmesi durumu başlar. Eğer bu durumu önlemek istiyorsanız diş ipi ile temizlik yapmanız gerekir. Hemen ardından probleme devam edelim; bunun ardından diş minesi ve diş eti çürümeye başlar ve implant vidaları hemen hemen tamamen ağzın içinde belirgin bir halde kalır.

İmplant Çakma Tedavisini Kimler Yapmalıdır?

Hayatınızın sonuna dek çenenizin uyuşuk kalmasını istemiyorsanız bunları dikkate almalı ve unutmamalısınız ;

Sorunsuz bir implant diş tedavisi için profesyonel bir diş doktoru ve ekibi bu işin olmazsa olmazlarındandır.

Cerrahi prosedürü yerine getirebilmek için ağız cerrahı, implantolog veya periodontolog ve protez uzmanından oluşan bir ekip gerekmektedir. Aksi taktirde tedavi, olumlu bir sonuçtan çok olumsuz bazı sebeplerle sonuçlanabilir. Diş doktorunuzu seçerken bu detayları atlamayın. Çakma diş yaptırırken fiyatları ve markaları iyice araştırın detaylı bilgi için bize yazınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here