Cilt Kanseri Neden Olur

Artık güneşin faydasından çok zararını hissettiğimiz bu dönemde cilt kanseri  görülme sıklığı fazlalaşmıştır. Diğer kanser türlerine oranla teşhisi daha kolay olmaktadır. Çünkü belirtiler gözle görünmektedir. Hasta derisindeki anormal gelişmeleri takip edebilir. Vücutta çıkan pullu kabartılar, genelde kırmızı yada pembe lekeler , vücutta 4 haftayı gecen yarlar kanser belirtisi olabilir. Ayrıca taşıdığımız benler kanser riski taşımaktadır. Bu nedenle benleri düzenli aralıklarla doktor kontrolünden geçirmeliyiz. Benlerin üstünde kıl çıkıyorsa ve bu benler sürekli güneşe maruz kalıyorsa bir an önce bu benlerin doktor tarafından alınması gerekmektedir. Güneşten tenimizi mutlaka korumalıyız. Yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanmadan dışarı çıkılmamalıdır. Özellikle açık göz rengi ve açık ten rengi olan insanlar daha risk faktörü taşırlar. Bunun için daha dikkatli olmalılar.

Cilt Kanseri Çabuk Teşhis Edilebilir

Hasta vücudundaki değişimleri gözle görebilir. Şekil değiştiren benleriniz varsa bunlar mutlaka takip edilmelidir. Halk arasında bir batıl inanç vardır. “benlere bıçak değmez, değerse kanser olur tarzında” bu çok yanlış bir inançtır. Bu nedenle eğer benlerde ani bir büyüme ve renk değişme varsa mutlaka bir kontrolden geçmesi gerekmektedir. Bu benler sürekli güneş ışığına maruz kalırsa kanser riski artar. Güneşin çok yoğun olduğu saatlerde gerekmiyorsa dışarı çıkılmamalıdır (11-3 arası) Daha yoğunlukla 30 lu  yaşlardan sonra görülme oranı fazladır. Cilt kanserleri melenom ve melenom  olmayanlar olarak iki tipte incelenir. Yoğun benleri olan kişilerin mutlak düzenli aralıklarla kontrolden geçirilmelidir.

Cilt Kanseri Tedavisi

Tanı ile tedavi aynı anda yapılabilir. O bölgedeki yara yada ben tamamen çıkarılır ve biyopsiye gönderilir. Yalnız sorun yüzde yada kulaktaysa tamamen o bölge temizlenmeyebilir. Patalojiden gelen rapora göre  bir operasyona daha  ihtiyaç duyulabilir. Cilt kanserinin çoğu ışın tedavisine duyarlıdır. Küçük cilt kanserlerin tedavisinde  aşırı soğuk kullanılabilir. Sıvı nitrojen tümör üzerine uygulanır ve anormal hücreler ölür. Buzların çözülmesinden sonra ölü hücreler vücuttan ayrılır. İkinci bir seans daha gerekebilir. İşlem sonucu deride beyaz bir leke kalabilir. Bu işlem kesinlikle bir uzman tarafından yapılmalıdır. Bu tür hastalıklarda erken teşhisin hayat kurtardığı unutulmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here