Çocuklarda Diş ve Diş Eti Problemleri Neden Oluyor

Çocuklarda çürükten dolayı olan diş kaybı periodontal sebepten olanlara kıyasla çok daha fazladır. Bu nedenle, çürüğe karşı olan mücadele periodontal rahatsızlıklara nazaran daha fazla olmalıdır.

Çocuklarda Diş ve Diş Eti
Çocuklarda Diş ve Diş Eti

Meme çağındaki bir çocuğun yatma durumu iyi ayarlanmalıdır. Sırt üstü yatan bir çocuk ağzını açık tutmaya eğilimlidir. Bu yanlış nefes almaya sebep olur. Hafif yan dönmüş ve başını eğmiş bir yatma pozisyonundaki çocuğun ağzı kapalı kalır.

ÇOCUKLARDA  AĞIZ SAĞLIĞINI TEMİN İÇİN NE GİBİ ÖNLEMLER ALINMALIDIR?

Doğa, anne memesine öyle şekil vermiştir ki emme fonksiyonu çocuğa zarar vermez. Fakat çocukların biberona karşı olan düşkünlüğünden ve annenin fazla emzirme ile göğüs estetiğinin bozulacağını düşünmesinden dolayı emzirme erken bırakılır. Halbuki doğumdan sonra kireçlenmeye başlayan süt dişlerinin sağlam olarak yeni çürüğe karşı dirençli olarak oluşması için anne sütü en iyi gıdadır. Yapılan araştırmalar anne sütü ile uzun müddet beslenmenin sağlıklı dişe sahip olma sırlarından en önemlisi olduğunu göstermiştir.

Süt dişleri çıkana kadar çocukta emme alışkanlığının olması normal sayılmalıdır, iki yaşından sonra dişlerin yanlış çıkmasını önlemek için bu alışkanlık giderilmelidir. Bunun için çeşitli önlemler ve araçların diş doktorlarına danışarak kullanılması tavsiye edilir. Hiçbir zaman zorla emme alışkanlığı giderilmemelidir. Genellikle, telkinle ve dikkati başka şeye çekerek emme alışkanlığı azaltılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here