Çocukluk Çağında Periodonsiyum Sıhhatini Bozan Etkenler

Çocuklarda bazı durumlar diş-diş eti sağlığı ile çok yakından ilgilidir. Bunları şu başlıklar altında toplayabiliriz:

Çocuklarda Emme Alışkanlığı

Çocuklarda ellerine geçirdikleri şeyle ağızlarına koyma ve emme eğilimi vardır. Bu alışkanlık, çene kemiğinin ve süt dişlerinin gelişimini etkileyebilir. Çocuklara verilen emziklerin şekillerinin çok iyi bir şekilde saptanması gereklidir. Fizyolojik şeklin dışındaki emzikler çene ve dişler için bir tehlike teşkil edebilirler. Bu nedenle, diş hekimlerinden öğrenerek çocuğa hangi tip bir emzik verilmesi gerektiği bilinmelidir.

coçuk-diş
Çocukluk Çağında Periodonsiyum Sıhhatini Bozan Etkenler

Çocuklarda Süt Dişlerinin Erken Kaybı

Süt dişlerinin çabuk çürümesi ve tedavi edilmemesi, bu dişlerin kaybı ile onların yerini alacak olan dişlerin çıkmaması veya yanlış yerlerden çıkması sonucu diş-dişeti-ağız sağlığını bozabilen pek çok sorunlar ortaya çıkar.

Çocuklarda Diş Çürüğü

Çocuklar daha çok yemek esnasında değil, yemek aralarında yedikleri hoşlarına giden tatlı yiyeceklerden zarar görürler. Bu nedenle, tatlı yiyecekler yalnızca yemek esnasında verilmeli ve her yemekten sonra dişleri fırçalattırılmalıdır. Büyükler de bu işlemi yaparak çocuklara örnek olmalıdırlar. Böylece, çürüğün ve erken diş kaybının önüne geçilir.
Çocuklarda ağızda dişler görülünce ağızdaki mikroplar dişler üzerinde bakteri plâklarını yapmaya başlarlar. Bu nedenle, çocuklarda diş fırçalama onların ebeveyni tarafından ağızda diş sürmesinden itibaren başlamalıdır. Ancak, ilk aylarda fırça yerine temiz bir gazlı bez ile diş üzerindeki birikintileri temizlemek faydalı olur. Özellikle, çocuk gece yatmadan önce dişlerini fırçalamaya alıştırılmalıdır.

Çocuklar anne ve babalarını taklit etmeye çok hevesli olduklarından çocuğun uyku saatinde anne ve baba hep beraber diş fırçalamayı alışkanlık haline getirmelidir.
Alışkanlık derecesine varmış dudak, yanak ve dil ısırmaları ile emmeleri süt ve sürekli dişlerin anomalilerine neden olabilir.

Çocuklarda Ağızdan Nefes Alma Alışkanlığı

Ağızdan nefes alan kişilerde ağızdaki normal basınç farkları normal hudutların dışına çıkarak diş anomalilerine neden olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here