Damar Tıkanıklığı Neden Olur

Damar tıkanıklığı; vücutta bir organa kan akışını sağlayan damarın tıkanması ve o bölgeyi besleyememesi olayıdır. Kalpten çıkan aurt damarlarımız kanı vücuda dağıtan ana damarlardır.  

Bu damarlar 3-5  cm çapındadır. Aurt  damarından kan  beyne, akciğer ve karın damarlarına dağıtılır. Buradan da kol ve bacak damarlarına dağıtılır ve bu şekilde organlara besin taşınır.

Kalpten çıkan damarlar ayal ucuna geldikçe küçülür ve en sonda kılcal damarlarımız vardır. Kılcal damarların çapı milimetreden küçüktür. Atardamarlar kalpteki temiz kanı vücudun en uç bölgesine kadar götürüp vücudu besleyen damardır.

Toplardamarlar ise oksijen ve kirli kanı tekrar kalbe taşıyan damarlardır. Damar tıkanlıklığı denince  ilk atardamarlar düşünülür çünkü atardamar tıkanması çok fazlaca görülür. Atardamar ve toplardamar tıkanıklıkları farklılıklar gösterir.

Damar Tıkanıklığı Neden Oluşur

Damar tıkanıklığı, damar duvarında yağlı bir et dokusunun birikmesidir. Bu birikim küçük bir nokta ile başlar ve yavaş yavaş damarın içini daraltır ve kan geçişi zorlaşır bu da hastayı rahatsız eder.

Atardamarlar çok nadir olsa da kanın pıhtılaşması sonucu da tıkanabilir. Atardamar tıkanıklığı genellikle 50 yaş üzerinde , şeker hastalığına yakalananlarda, sigara içenlerde , kollestrolü yüksek olanlarda ve hipertansiyon hastalarında daha sıklıkla görülür.

Atardamar organları beslediği için tıkanmasında , tıkandığı bölgedeki organın beslenmesi gerçekleşemez buna bağlı şikayetler oluşur. Kalp damarları tıkanmışsa göğüs ağrısı ve kalp krizine neden olur. Boyun ve beyin damarlarında tıkanıklık olduysa  konuşma bozuklukları, geçici göz kararmaları, şuur bozuklukları ve felç oluşur.

Bacak damarında tıkanıklık ise baldır bölgesinde ağrıya neden olur, hastalık ilerledikçe parmaklarda yaralar çıkar ve kangren oluşabilir.

Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Damar tıkanıklığını açan bir ilaç yoktur. Genellikle hastada önleyici tedbirler uygulanır. Sigara kullanıyorsa sigara içmemesi önerilir. Şeker ve tansiyonu varsa  bu hastalıklara yönelik tedavi yapılır. Sağlıklı beslenmek bu hastalıkta çok önemlidir.

Kırmızı et çok tüketmemek, tuzu azaltmak, katı yağlardan kaçınmak ve sebze- meyveye dayalı beslenmek gerekir. Yürüyüş çok faydalı bir egzersiz olacaktır günde 30 dakika tempolu yürüyüş yapılmalıdır. Yinede yürüyüş konusunda doktorunuza danışmalı onun önerilerini dinlemelisiniz. Bir damarda ciddi bir tıkanıklık varsa aspirin ömür boyu kullanılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here