Diş beyazlatma çeşitleri

Ağız ve dişler, ayırt edicilik bakımından insan yüzündeki en önemli kısımlardandır. Ağız ve dişlerin estetik bir görünüme kavuşması diş beyazlatma denilen estetik diş hekimliği uygulamaları ile mümkün olabilmektedir. Bu sayfamızda diş beyazlatma nedir konusunu ele alarak bir bilgilendirme makalesi oluşturduk.

Diş beyazlatma nedir?

Zaman içerisinde dişlerde istenmeyen lekeler meydana gelebilmektedir. Bu lekelerin oluşmasında birçok sebep bulunabilir. Bunlar; yaşlılık, içerisinde boyar madde bulunan besinlerin (cola, sigara, çay ve kahve vs.) sık tüketilmesi, travmalar ve insanların gelişim çağında aldıkları antibiyotik ilaçlar olarak sıralanmaktadır.

Diş beyazlatma işlemi ise dişlerde oluşan lekelerin giderilmesine yarayan ve oldukça yaygın bir şekilde uygulanan güvenilir bir diş hekimliği uygulamasıdır. Diş beyazlatma işlem, diş doktorları tarafından muayenehanede yapılabileceği gibi (office bleaching) hasta tarafından bizzat evde de yapılabilir(home bleaching).

Muayenehanede diş hekimi tarafından uygulanan diş beyazlatma işlemi, oldukça hızlı ve etkili sonuçlar verebilmekteyken, home bleaching denilen evde diş beyazlatma işlemi de düşük maliyeti sebebiyle tercih edilmektedir.

diş beyazlatma çeşitleri nelerdir
diş beyazlatma çeşitleri nelerdir

Diş beyazlatmada  2 çeşit

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, 2 tür diş beyazlatma çeşidi bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde özetlenebilir:

Ofis Tipi Beyazlatma (Office Bleaching)

Diş hekimi tarafından muayenehanede uygulanır ve genelde en fazla 45-50 dakika sürer. İşlemin uygulanması sırasında ilk olarak diş etleriniz özel bir koruyucu madde vasıtasıyla korunur ve sonrasında dişlerinize beyazlatma jeli sürülür. Bu aşamadan sonra işlemin yapıldığı dişinize uygulanan özel bir ışın aracılığıyla sürülen jel aktive edilir ve beyazlatma işlemini hızlandırılır. Tek seanslık bir uygulamanın ardından dişleriniz ortalama dört-beş ton daha açık renkli bir görünüme kavuşur.

Evde Diş Beyazlatma (Home Bleaching)

Home bleaching yani evde diş beyazlatma işleminde, ilk olarak hastanın ağzından alınan bir ağız ölçüsü vasıtasıyla hastaya özel şeffaf ve bütün dişleri kapsayacak bir kalıp hazırlanır. Diş beyazlatma işlemini yapacak olan hasta, bu kalıbın içerisine diş doktoru tarafından verilen beyazlatma jelini sürerek belirli aralıklarla dişlerine uygular. Jelin mutlaka her gün düzenli ve istikrarlı olarak sürülmesi ve hastanın ağzında günde beş-sekiz saat süre boyunca kalması gereklidir.

Bu uygulama en az 10 ila 14 gün arası devam etmelidir. Beyazlatma jelinin diş etlerini tahrip etmesini önlemek için jelin diş-etlerine taşırılmamasına özen gösterilmeli, eğer jel taşıyorsa ıslak bir pamuk ile taşan jel alınmalıdır.

Home bleaching uygulamasının, doktorun tavsiye ettiği süre boyunca düzenli olarak uygulanması istenilen sonuca ulaşılması bakımından çok önemlidir.

Diş beyazlatma çeşitleri başlıklı makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here