Diş dolgusu nedir? 2017 fiyatları

Diş dolgusu nedir: Dişlerinizin çürümeye başladığı ilk zamanlar ancak doktor muayenesi ile fark edilir. Çünkü çürümeye başlayan dişler ilk başlarda ağrı hissettirmezler. Bu durum ne kadar erken fark edilirse, tedavisi de bir o kadar kolay ve masrafsız olur. En önemlisi ise dişiniz sizinle kalır.

Diş kontrolü için doktora başvurduğunuzda sizden duruma göre röntgen isteyebilir. Çünkü röntgen dişin bütün bölümlerini ayrıntılı olarak gösterir ve en ufak rahatsızlığın gözden kaçmamasını sağlar.

Diş çürüklerinin en erken belirtisi; dişlerin sıcak, soğuk ve tatlı yiyecek ve içeceklere karşı verdiği tepkidir. Bu yiyecekleri yediğinizde dişiniz hemen ağrır. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda hemen doktora başvurmanız gerekir. Çünkü bu çürüklerin derhal dişlerden alınması gerekir.

diş dolgusu fiyatları
diş dolgusu fiyatları

Doktor çürüyen bu kısımları dişinizi oyarak temizler ve yerine dolgu yaparak kapatır. Gelişen teknoloji ile bu dolgu maddesi sadece dişinize tutunur. Dolgu yapmanın en önemli kuralı iyi bir oyuk (kavite) açmaktır. İkincisi ise dişin eski şeklini verdirebilmektir.

Diş Dolgusu madde çeşitleri

1. Amalgam diş Dolguları (Metal Dolgular)

Görünümü estetik olmamasına rağmen dayanıklı ve fiyatı daha uygundur. Amalgam dolgunun %70 i gümüş, % 23 ü kalay ve diğer kısımları çinkodan oluşur. Karışım doktor tarafından hazırlanır. Günümüzde azı dişler için kullanılan en uygun dolgu çeşididir. Son zamanlar da bu diş dolgu çeşidinin sağlığa olumsuz etkileri olduğu haberleri ile yerini kompozit dolguya bırakmaya başlamıştır.

2. Porselen Simanlar dolgular, Kompozitler

Porselen dolgular, ön dişlerde kullanılır. Estetik görünür fakat amalgam doğu kadar dayanıklı değildir. Kompozitler ise diş renginde üretilmişlerdir. İlk başlarda pek dayanıklı olmadıkları halde son zamanlarda dayanıklılığı artırılmıştır. Günümüzde arka dişlerde de kullanılmaktadır.

Diş Dolgusu Fiyatları 2017

TDB 2017 Yılı Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesin de

Amalgam dolgu fiyatları 2017 : 92 tl ile 160tl arasındadır.
İnley dolgusu fiyatları 2017 : 194 tl ile 220tl arasındadır.
Kompozit Dolgusu fiyatları 2017 : 111 tl ile 150 tl arasındadır ve 3 il grubuna göre değişmektedir.

Diş Dolgusu Nasıl yapılır Video


Son zamanlarda diş hekimi korkusu yaşayanların sorduğu bir soru var diş dolgusu acıtır mı diş dolgusu işlemi diş bölgesinin uyuşturulmasından dolayı acı yada sızı yapmamaktadır. Yukarıda ki video da bu işlemin nasıl yapıldığını daha da iyi anlayabileceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here