Diş eti ağrısı sebepleri

Diş eti ağrısı , diş etinde görülen çeşitli hastalıklarda yaşanan bir rahatsızlıktır. Yani diş eti hastalığının sonucu, vücudun bu duruma tepkisidir. Diş eti rahatsızlıklarının başında diş eti iltihabı gingivitis gelir. Diş eti ağrısı hastanın yaşam kalitesini bozan çok rahatsız edici bir sancıdır. Gingivitisin daha şiddetli seyreden hali ise Periodontitis’tir. İlerleyen iltihaplarda dişlerini tutan destek lifler ileri derecede hasar görmüştür. Dolayısıyla ağrı şiddeti de fazladır. Şiddetli seyreden diş eti rahatsızlığında başta ısırma ve çiğneme yeteneğini kullanamaz, yemek yiyemez hale gelir.

Diş eti ağrısı neden olur?

Ağrı doku bütünlüğünde yaşanan bozulmalara vücudun bir feryadı, bir tepkisidir. Yani ağrı, vücudun doğal lisanıdır. Diş eti hastalıklarında dişi saran destek dokusu ve lifler iltihaplandığı, doğal sağlıklı yapılarını kaybettiği için diş eti ağrısı denilen rahatsızlık ortaya çıkar.

Diş eti ağrısı sebepleri
Diş eti ağrısı sebepleri

Diş eti ağrısı nedir?

Diş eti enfeksiyonları ve diş eti iltihapları ve diğer diş eti hastalıklarında. Travma, yaralanma, yanma gibi diş etinde meydana fiziksel rahatsızlıklarda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Diş eti ağrısı nasıl geçer?

Diş eti ağrısı, ağrıya neden olan diş eti hastalığının tedavisi ile geçer. Ancak, şiddetli ağrı durumunda uygun ağrı kesiciler kullanılabilir. Tuzlu su gargarası yapılabilir. İltihaplı bölgeye buz veya soğuk su torbası konulması da hastayı oldukça rahatlatır.

Diş eti ağrılarında mutlaka diş hekimine gitmek gerekir. Diş eti sağlığı için koruyucu hekimlik tedbirlerine uymak gerekir. Koruyucu hekimlik sağlıklı kalmanın en kolay ve masrafsız yoludur. Diş ve diş eti sağlığını korumak için akla gelen en önemli tedbir ağız ve diş temizliğidir. ağız ve diş temizliği için yemeklerden sonra mutlaka ağız yıkanmalı, mümkünse dişler fırçalanmalıdır. Alkol ve sigara diş eti sağlığını olumsuz etkilediği için bu tür alışkanlıkları terk etmek gerekir. Diş temizliği için doğru diş fırçalama konulu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here