Diş Eti Çekilmesi Neden Olur ? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş Eti Çekilmesi nasıl olur?

Diş eti, dişlerinizin altını ve aralarını saran dokunun genel adıdır. Bu dokunun sağlıklı olduğunu anlamanız kolaydır. Açık pembe renkte ve düzenli diziliş görünümünde ise sağlıklı olduğunu söyleyebilirsiniz. Diş etlerinizin sağlıksız olduğunu söylemek, sağlıklı olduğunu söylemekten daha kolaydır. Diş eti çekilmesi yaşayan hastaların bu durumu değerlendirmek için gerekli farkındalıkları olması gerekir. Diş etiniz dişinizi açıkta bırakacak kadar gerilediyse, fark edilmesi kolaydır. Diş etlerinde problemleri kendiniz de tartabilirsiniz. Neler yaşadığınıza bakarak kendinize bir dişçi kontrolü ayarlayabilirsiniz.

Diş Eti Çekilmesi ve Dikkat edilmesi gerekenler

Etteki problemlerden en bilineni kanamalar yaşanmasıdır. Dişlerinizi fırçalamanızda dahi kan akıyorsa, dişlerinizin sağlıklı olduğunu söyleyemezsiniz. Etteki bu kanamaların kalp rahatsızlıklar, hipertansiyon, kanser gibi hastalıklara neden olabileceğini unutmamanız gerekir. Eğer bağışıklık sisteminizde bir zayıflık varsa, diş eti çekilmesi yaşayabilirsiniz. Gerekli kontrolleri doktorunuzda yaptırmanız gerekir.

Hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığı konusunda yaşanan sıkıntılar çok daha fazladır. Bu dönemi doktora kontrollere giderek atlatmanız mümkündür. Aksi halde etinizde çekilmeler gözlemleyebilirsiniz.
Kullandığınız alkol ve sigaranın üst seviyede olduğunu düşünüyorsanız, diş etleriniz de sorunlar yaşamanız fazlasıyla mümkündür.
Kullandığınız ilaçlar, dişlerinizin etinde çekilme gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Eğer doğum kontrol, kalp ya da bağışıklık sistemi için ilaçlar kullanıyorsanız diş doktorunuzu mutlaka bilgilendirmelisiniz.
Dişlerinizde hassasiyet varsa da, diş eti hastalığınız olabilir. Nefes alırken bile rahatsız eden bu hassasiyetin önüne geçilmesiyle, diş eti rahatsızlığınız engellenir.

Ağız sağlığının genler yoluyla bağlantılı olduğu da bir gerçektir. Eğer ailenizde ağız içi sağlık sorunları yaşayan biri varsa mutlaka kontrole gitmeniz gerekir.
Eğer diş sıkma gibi engelleyemediğiniz durumlar yaşanıyorsa, doktorunuza giderek en kolay yöntemlerle çözümü sağlayabilirsiniz. Doktorunuz diş kalıpları vererek, diş sıkmanızın, diş eti rahatsızlığına dönüşmesine neden olacak faktörleri ortadan kaldırır.

Diş sağlığı kadar, diş eti sağlığı da önemlidir. Diş eti çekilmesi fazlasıyla zararları olan ve diş kayıplarına yol açabilecek bir hastalıktır. Düzenli kontrollerinizi, güvendiğiniz diş doktoruna yaptırarak önlemler alabilirsiniz. Sağlıklı olmak istediğiniz sürece tedaviyi takip etme görevini yerine getirmeniz gerekir. Rahatsızlıklara neden olmamak için, gerekenleri yapmalısınız.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Yapılır

Ağız sağlığı oldukça önemli bir durumdur. Diş hekimlerine gitmeyi düzenli hale getirmek gerekir. Sadece dayanılmayacak ağrılar hissedildiğinde ve iltihaplanmalar nedeniyle değil, bu durumlar yaşanmadan önce kontrol altında tutmak için de dişçilere gidilmelidir. Çocuklarınızı bu sisteme alıştırarak büyütmeniz gerekir. Dişlerin nasıl fırçalanması gerektiğini, ağız temizliğini, diş ipinin nasıl kullanılacağı gibi bilgileri çocuklarınıza verecek olan sizsinizdir. Bunun için düzeltmelere kendinizden başlamanız gerekmektedir. Diş eti çekilmesi gibi rahatsızlıklar yaşarsanız, tedavi süreci boyunca yaşayacağınız sıkıntı tahmin edeceğinizden daha yorucu olacaktır.

 

Diş eti çekilmesi tedavisi, uzman kişilerin tanı koyabileceği bir rahatsızlıktır. Fakat farkındalığınız sayesinde, uzman kişilere gitmeyi siz sağlayabilirsiniz. Eğer diş etleriniz de kanama varsa, diş etleriniz eskisi gibi açık pembe bir renkten kırmızıya dönüştüyse, iltihaplı akıntılar oluyorsa, diş etleriniz dişlerinizi yeteri kadar sarmıyorsa diş hekimine görünmenizin vakti gelmiştir. Bu durumun önüne geçilebilmesi için tedavi sürecinin başlatılması gerekir. Diş eti çekilmesi tedavisi maddi ve manevi yönden sizi zorlayacak bir durum değildir. Gerekli tedavi süresi boyunca, acı hissi yoktur. Ne kadar geciktirirseniz, tedavi süresi o kadar uzayacaktır.

Diş eti çekilmesine neden olan durum, dişlerinizde bakterilerden dolayı oluşan plaktır. Bu plağın birikimi ne kadar fazlaysa, yaşayacağınız diş eti çekilmesi rahatsızlığı da o kadar fazla olacaktır. Plak temizleme işlemi, alanında uzman hekimler tarafından yapılmalıdır. Tam anlamıyla temizlik sağlanabilmelidir. Dişlerde plak kalıntıları olması, çürümelere ve yeniden plak oluşumuna neden olarak etlerinize zarar verir.

Eğer plak temizleyerek tedavi edilebileceğiniz bir durum değilse, doktorunuz cerrahi müdahalelerde bulunabilir. Müdahale sırasında anestezi uygulandığı için acı hissetmezsiniz. Tedavi olmadığınız zaman hissedeceğiniz acı düşünülürse, diş hekiminden acı hissetmek nedeniyle korkulmaması gerekir.

Diş eti çekilmesi tedavisi, geç kalınmadığı zaman oldukça kolay yöntemlerle uygulanır. Geç kalmamak için de yapacağınız şey, düzenli kontrollere gitmeniz olacaktır. Bu kontroller, ağız sağlığınızda bir sorun yaşanması halinde daha büyük zararlar görmeden önce müdahale edilebilmesi için gereklidir. Diş eti ve dişleriniz için gerekli ağız bakım uygulamalarını da tam yapmanız gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here