Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Diş eti çekilmesi tedavisi; iyileşmesi ve tedavisi uzun süreç isteyen bir hastalıktır. Diş eti çekilmesi genel olarak  diş ve diş etinin tam yapılmadığı, yanlış fırçalama yapıldığı ve genetik faktörler nedeniyle oluşur. Diş fırçalama alışkanlığının olmaması bunların arasındaki en büyük etkendir. Tavsiye edildiği gibi her öğün sonu ve yatmadan önce dişlerin fırçalanması şarttır. (en az günde üç kez)  Çünkü diş  fırçalama; yemek sonrası dişler arsında kalan yemek artıkları ile bakterilerin bütünleşerek  burada yerleşip diş etlerine ve dişe zarar vermesini engeller. Fırçalanmayan diş yüzeyinde bakteri plağı oluşur ki bunu tırnağınızı dişinize sürttüğünüzde hissedebilirsiniz. Bakteri plağı yavaş yavaş dişin derinliklerine doğru ilerler. İhmal edilen azız temizliği diş ve dişe eti rahatsızlıklarına sebep olur.

diş eti çekilmesi
diş eti çekilmesi

Diş Eti Çekilmesi Nedenleri

Sigara ve alkol kullanımı diş etlerimiz için oldukça zararlıdır ve diş eti çekilmesine sebep olabilir. Diş tartarları ve bakteri plağı da çekilme sebepleri arasında baş sıradadır. Yaş ilerledikçe, yaşlandıkça diş etimizde bu sorunla karşılaşabiliriz. Uykuda dişleri gıcırdatma ve sıkma alışkanlığı olanlar hem dişlerine hemde diş etlerine büyük zarar verirler. Bir an önce tedavi olmalıdırlar, gece ağız içine yerleştirdikleri ağızlık sayesinde dişlerini ve diş etlerini koruyabilirler. Şeker hastalığı da diş etlerimize zarar verir ve diş etlerimizin çekilmesine sebep olur. Ayrıca kalp ilaçları, anti depresanlar  ve doğum kontrol ilaçları da diş eti çekilmesine sebep olacaktır.

Diş  Eti Çekilmesinin Belirtileri ve Önlenmesi

Diş eti çekilmesinin en önemli belirtisi ağız içinde yaşanan kokudur. Daha sonra bu belirtiyi diş eti kanamaları pekiştirir. Unutmayalım sağlıklı diş eti kanamaz. Diş eti çekilmesinin önlenmesi için tek dikkat edeceğimiz şey ağız içi temizliktir. İster tedavi öncesi ister tedavi sonrası dişlerin mutlaka fırçalanması gerekir. Dişin tüm yüzeyleri doktorunuzun size önerdiği şekilde fırçalanmalıdır. Fırça ve macun seçiminde dikkat edilmeli, fırça çok sert kıllı olmamalıdır. Fırçalama sırasında diş etlerine zarar verilmemelidir. Her öğün sonunda diş doğru şekilde fırçalanırsa diş plakları oluşmaz ve böylece diş eti çekilmesi sorunu yaşamayız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here