Diş Eti Hassasiyeti

Ağzımızda kötü koku ve kanamalarla diş eti hassasiyeti oluşumunun sonuçlardır. Aslında çok fazla önemsemeyiz. Sonuçta çürük yok denilebilir. Ya da dişimizin aralarını diş ipiyle değil kürdanla karıştırdığımızda kanatırız. Bunun sonucunda da diş eti hassasiyeti oluşur. Diş eti hastalıklarının da başlangıcıdır.

Aşırı sıcak ve soğuk geçişlerinde diş etleri çekilmesi de dişlerimize etki eder. Dişlerimizin sallanması veya uzama, dişler arasında açılma meydana gelmesi, diş etinde şişme ve kızarma meydana gelmesi, diş eti kanamaları, ağızda oluşan kötü koku ve tat diş eti hassasiyeti başlangıcı kabul edilir.

Diş eti hastalıklarına etki eden sebeplerde vardır. Kötü beslenme ve obezite, kalp rahatsızlıkları, genetik rahatsızlıklar, sigara kullanımı, vitamin eksiklikleri, sert diş fırçalama, yanlış ve kalitesiz diş protezleri, gebelik dönemindeki hormonlarda bozukluk, lösemi ve diyabet, ilaç kullanımı ve stres hususları bizim diş eti hassasiyeti oluşmasında ki etkenlerdir.

Diş Eti Çekilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Daha kaliteli yaşamak adına bizim de alabileceğimiz önlemlerle bu hassasiyeti yavaşlatmak ve durdurmak elimizdedir. Diş eti hassasiyetlerinin de aşamaları bulunmaktadır. İlk olarak Gingivitis, Periodonditis ve İlerlemiş Periodonditis aşamalarıdır. Gingivitis hafif başlangıç aşamasıdır. Ağız ve diş temizliğine önem vermeyen kişilerde oluşur. İkinci aşama Periodonditis bu aşamada ilk aşama müdahale edilmezse rahatsızlık kemiklere ulaşır.

Tedavi edilmezse diş kayıplarına sebebiyet verir. İlerlemiş Periodonditis dişlerin kurtarılamadığı durumdur. Dişlerin çekilmesi gerekir. Diş eti hassasiyetinden kurtulmanın yolları düzenli diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve diş doktoruna kontrollerinin yapılması bizi bu rahatsızlıktan kolayca kurtarabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here