Diş Eti Hastalıkları Nelerdir? Tedavisi

Diş Eti Hastalıkları Nedir

Diş eti hastalıkları, en az diş sağlığı sorunları kadar büyük önem taşır. Gereken bakımların yapılmaması nedeniyle yaşayabileceğiniz sıkıntılar doğrultusunda, hasarlarla karşılaşabilir ve diş kayıplarına kadar taşınabilirsiniz. Diş etinizin sağlıksız olması durumu kolayca anlaşılabilecek bir durum olmasına rağmen, geciktirilen kontroller ve göz ardı edilmesi nedeniyle sağlık sorunlarını önleyememek muhtemel bir gerçektir. Günlük yaşamınızın her anında, diş etiniz ile alakalı bir problem yaşayıp yaşamadığınızı kolayca anlayabilme fırsatınız vardır. Diş etinizde bir hastalık ya da sağlık sorunu varsa nasıl anlamanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

Eğer dişlerinizi fırçalarken diş etleriniz de kanama oluşuyorsa dikkatli olmalısınız. Diş etindeki rahatsızlıkların en temel belirtisi budur. Gerekli önlemleri almanız için acele etmeniz gerekir.
Diş etlerinin rengi normalde açık pembedir. Eğer kırmızı, şiş ve dokunulmayacak kadar acıtan diş etleriniz varsa, diş etinizde yaşanan bir sağlık sorunu var demektir.

Diş etlerinizin, dişlerinizin çevresini tam anlamıyla sardığından emin olmanız gerekir. Diş etleriniz de çekilmeler varsa, diş eti rahatsızlığı yaşıyor olma ihtimaliniz kaçınılmazdır. Dişlerinizin arasında ya da diş etleriniz de iltihap varsa ve bu iltihap akıntılara neden oluyorsa dikkatli olmanız gerekir. Tedavisi geciktirilmemesi gereken bir durum olduğunu unutmamalısınız.

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir Tedavisi
Diş Eti Hastalıkları Nelerdir Tedavisi

Ağzınızda kötü koku varsa ve bu koku çürüklerden geliyormuş gibi hissettiriyorsa, acilen diş hekiminize başvurmanız gerekir. Eğer dişleriniz protez ise, kaplamaysa veya dişinize herhangi bir işlem uygulanmışsa gerekli kontrolleri yaptırmalı ve bu işlemlerin diş eti hastalıkları gibi durumlara neden olup olmadığını araştırmalısınız.

Diş eti sağlığı çok düzenli bir temizlik ve bakım sayesinde kontrol altında tutulabilir. Sağlıklı diş etleri demek, sağlıklı dişler demektir. Ağız ve diş eti sağlığınız için, altı ayda bir kontrollere gitmeniz gerekir. Doktora gitmek için, geri dönülmesi mümkün olmayan sorunlar yaşamayı ya da katlanılmaz ağrılar hissetmeyi beklememeniz gerekir.

Doktorunuzun tavsiyelerine ve tedavinin getirilerine uyum sağlayarak, diş eti hastalıkları gibi durumlardan kurtulmanız mümkündür. Bu tedavi sürecinde, güvendiğiniz ve işinde uzman statü kazanmış bir diş hekimi tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Sağlığınızı tehlikeye atacak şeyler yapmamanız gerekir.

Diş Eti Tedavisi Nedir

Diş etlerinin sağlıklı olmasını sağlamak, kendi başınıza başarabileceğiniz bir durumdur. Eğer sağlık sorunları yaşarsanız bunu fark ettiğiniz an diş hekimine müracaat etmeniz gerekir. Farkında olmadan bir diş eti problemi yaşıyorsanız, altı ayda bir yaptıracağınız kontroller sırasında doktorunuz bu durumu fark edip, sorunun önüne geçmelidir. Sistemin düzenini sağlamak tamamen sizin elinizdedir.

Kendi sağlığınızı ne kadar önemsediğinizle alakalı bir durumdur. Dişlerinizi fırçalıyor olabilirsiniz ve bunu yeterli buluyor olabilirsiniz. Ne yazık ki bu durum ağız sağlığı için yeterli bir bakım uygulaması değildir. Bazen ne kadar özen gösterirseniz gösterin başka nedenlerden dolayı dişlerinizde çürüme ya da diş etlerinizde tedavi edilmesi gereken sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Önlem almak istiyorsanız diş eti tedavisi gerektirecek bir durumunuz olup olmadığını anlayabilecek uzman birinden destek almanız gerekir.

Diş eti problemlerini anlamanın birçok kolay yolu vardır. Diş etlerinizde kanama varsa ya da rengi kırmızı ise, iltihaplı akıntı, hassasiyet, şişme yaşanıyorsa acilen diş hekimine uğramanız gerektiğinin göstergesidir. Fakat bu durum görüntü sayesinde anlaşılamayabilir.

Diş etlerinizin dişlerinizi sarma şeklinin nasıl olacağını ancak doktorunuz bilebilir. Eğer dişinizde beklenmedik bir durum gözlenirse müdahale edilebilir. Diş eti tedavisi gerektiren durumları yaşamanıza neden olacak koşullar olabilir. Bunları da bilerek, önlem almanız gerekir. Mesela, alkol ve sigara kullanıyor olabilirsiniz. Bir hastalığınız olabilir ve bu dişlerinizde sorunlar yaratabilir. Plağa neden olacak bakteri üretimine neden olan yiyecekler tüketiyor olabilirsiniz. Peki, diş eti hastalığınız varsa tedavisi nasıl yapılır?

Diş etlerine zarar veren ilk durum dişlerinizde biriken plaktır. Bu durum diş etlerinizde çekilmeye bile yol açabilir. Dişlerinizdeki plağın profesyonel uygulamalarla temizlenmesi bir tedavi şeklidir.
Ağız bakımı konusunda yaptığınız yanlışlar varsa, bilgilendirme yaparak bu durumun önüne geçilmesi de uygulanacak tedavilerdendir.

Diş eti tedavisi olarak, cerrahi müdahaleler gerekebilir. Uygun ekipmana ve bilgiye sahip doktorlar tarafından yapılabilir. Dişlerinizdeki problem dişlerinizi sıkmanızdan kaynaklıysa, diş kalıpları verilir. Doğru bir hekim tercihi yaparsanız ağız sağlığınız ve diş bakımınız hakkında endişelenmek zorunda kalmaz, gerekli önlemleri almış olursunuz.

Diş Eti Ameliyatı

Diş eti ameliyatı konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Diş eti problemlerini yaşadığınız zaman diş hekiminize gidip, tedaviye yönelik uygulamalar yaptırmanız gerekir. Diş eti sorunları sizi oldukça kötü etkileyebilir. Sadece ağız sağlığınızın bozulmasına değil kap rahatsızlığı, diyabet, tansiyon, doğum sürecindeki sıkıntılar, uyku problemleri, psikolojik çöküntü gibi durumlara da neden olabilir. Yaşadığınız durumu ciddiye almanız gerekir. Göz ardı ederek, sorunları yok edemezsiniz. Gerekli takip ve tedaviyi yaptırmadığınız sürece diş eti problemleri artışta olacaktır.

Diş Eti Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır

Diş eti problemleri, tedavisi kolay durumlardır. Herhangi bir acı hissettirmeden müdahale edebilecek, uzman doktorlar tarafından kolayca tedavi edilebilirsiniz. Bu tedavi süreci, diş eti rahatsızlığınızın ilerleme durumuna göre şekillenir. Bazen sadece ağız bakımı şekillerinde düzeltmeler yaparak tedavi uygulanabilir. Bazen de rahatsızlığın verdiği tahribat fazlaysa, diş eti ameliyatı gerekebilir. Bu sayede plak temizliği yapılarak gerekli önlemler alınmış olunur. Ameliyatın nasıl uygulandığına dair soru işaretleriniz varsa, bilgiyi talep etmeniz gerekir.

Doktorunuz ameliyatın ilk evresi olarak, sizi bilgilendirmekle başlar. Yapacağı müdahaleleri size en doğru ve en açıklayıcı biçimde anlatarak bilgi sahibi olmanızı sağlar. Bu kısım eğer korkularınız varsa, korkularınızın uzaklaştırılacağı kısımdır.

Ameliyat süresi boyunca hiçbir şey hissetmemeniz için anestezi uygulanır. Acı hissettirmeden müdahale edilmiş olur.
Diş ve kök yüzeyi temizliğini içeren bu ameliyat boyunca, plak ve diş taşını yok eder. Eğer durum ilerlemişse birkaç seansta, henüz yeni başlıyorsa bir seansta bu işlem tamamlanır. İşlemden sonra doktorunuz, ameliyat sonrası nelere dikkat edeceğinizi size anlatır. Bakım için neler kullanmanız gerektiğini ve nasıl kullanmanız gerektiğini söyler.

Diş eti ameliyatı sonrasında ufak kanamalar olabilir. Eğer normalin dışında bir kanama, şişme, ateş ve dayanılmayacak kadar ağrılar olursa doktorunuza ulaşmanız gerekir.

Ağzınızda biriken bakterilerin hepsi plakların üzerine yapışırlar. Plaklara yapışan bakteriler de diş ve diş eti problemlerine yol açarlar. Korkmanızı gerektirecek kadar büyük bir müdahale yapılmaz. Diş eti ameliyatı kısa süren fakat kesin çözümler sunan bir uygulamadır. Gerekli işlemlerin yapılma süresi boyunca aklınıza takılan bir şeyler olması halinde, çekinmeden doktorunuza sorup doğru bilgiyi almalısınız.

Diş Eti Kanaması Nedir?

Ağız sağlığı bir bütün içinde yerine getirilmelidir. Dişinizin sağlığını ne kadar önemsiyorsanız, diş etinizin sağlıklı olmasını da o kadar önemsemeniz gerekir. Bunun nedeni diş etlerinizin ve dişlerinizin yaşanan sıkıntılar doğrultusunda birbiriyle bağlantılı şekilde olmasıdır. Dişlerinizde yaşanan bir sorun varsa, diş etlerinizde farklı rahatsızlıklara neden olabilir. Aynı şekilde eğer diş etinizde tedavi edilmesi gereken bir sorun yaşanıyorsa, mutlaka dişinizin sağlığını da etkileyecek ve diş doktoruna gitmeniz gereken bir evreye taşıyacaktır.

Diş Eti Kanaması Tehlikelidir

Diş sağlığını korumanın en önemli ve gerekli yöntemi, alanında uzman bir diş hekimine görünmektir. Diş sağlısı konusunda takip sistemini düzenli hale getirmediğiniz sürece, sorunlar yaşamaktan kurtulamazsınız. Güvenebileceğiniz bir doktor ile sizin istekleriniz bir araya geldiğinde, diş kaybı yaşamadan ve diş eti sorunlarıyla karşılaşmadan sağlıklı bir ağız yapısına sahip olabilirsiniz. Diş eti kanaması gibi farklı durumlarla karşılaşmanız halinde, tedaviye başlamanız gerekir. Kanamaların neden dolayı gerçekleştiğini bilmiyorsanız aşağıdaki maddelerde, sizin dişlerinizdeki etlerin kanamasına neden olan durumlar olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Diş etlerindeki kanamalarının genel nedeni, ağız bakımının tam anlamıyla yapılmamasıdır. Diş fırçalama, bakım suyuyla çalkalama, diş ipi kullanma gibi işlemleri düzenli şekilde yapmıyorsanız, diş etlerinizde kanama olması kaçınılmazdır.

Aileden gelen genetik diş eti rahatsızlıkları yaşıyor olabilirsiniz. Ailenizdeki rahatsızlıkları takip etmeli ve kanamanızın nedeni buysa gerekli tedaviyi uygulamak için adımlar atmalısınız.
Diş eti kanaması gibi bir durum yaşıyorsanız bunun nedeni, kullanıyorsanız sigara ve alkol de olabilir. Ne kadar kullandığınız ile bağlantılı bir durumdur.

Eğer bazı hastalıklarınız varsa diş etinizde kanama görebilirsiniz. Kanser, kalp rahatsızlığı, tansiyon, zayıf bağışıklık sistemi gibi durumlarda kanama görülebilir. Eğer hastalığınız olmadığını düşünüyorsanız ve kanamanız varsa, bu kanama hastalıkların habercisi olabilir. Gerekli kontrollerinizi yaptırmalısınız.

Ağız bakımını yanlış yapıyor olabilirsiniz. Kullandığınız fırçanın değiştirilme süresi, kullanım şekli, dişlerinizi fırçalama şekliniz gibi durumlar da diş eti kanaması Nedeni ne olursa olsun, kanama göz ardı edilecek bir durum değildir. Fark ettiğiniz zaman gerekli kontrolleri yaptırmanız ve tedaviye başlamak için adımlar atmanız gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here