Diş eti hastalıkları Sebepleri Nedir

Diş eti hastalıkları Nedir

Diş etinde yaşanan tahriş, iltihaplanma ve şişmelerin görüldüğü hastalıklardır.  Daha çok dişler üzerinde biriken bakteri plağının neden olduğu bir rahatsızlıktır. Diş eti sağlığı için ağzı hijyeni şarttır. Herkes simdi diyecek “ben düzenli diş fırçalarım, o zaman bende bu sorun olmaz”. Ağızda diş fırçasını gelişi güzel 2 dakika dolandırmak diş fırçalamak değildir.

Dişler doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde fırçalanmalı, diş fırçası 45 derecelik bir açıyla ağızda yer almalı, tüm diş yüzeylerine diş fırçası değmeli, bunun yanında arayüz diş fırçası da kullanılmalıdır. Ağız bakım suyu ile ağız ve dil temizliği sağlanmalıdır. Diş ipi kullanılmalı ama diş etine zarar verilmemelidir. Dişinizi ve diş etlerinizi altı aydan altı aya kontrolden geçirmelisiniz.

Diş Eti Hastalıkları Sebepleri

Sigara öncelikle dişlerde sararmaya ve kötü görünüme sebep olmaktadır. Bunun yanında diş çürüklerine neden olur, bir çok hastalığın sebebi olduğu gibi diş eti hastalıklarında da baş rolü oynamaktadır. Genetik faktörlerden dolayıda diş ve diş eti sorunları yaşayabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre diş eti hastalıklarında %30 oranında genetik bir yatkınlık söz konusudur. Yaşadığımız hormonal değişikliklerde bu hastalığa sebeptir. Hamilelik dönemimde östrojen ve progesteron hormonundaki artış nedeniyle diş etlerinde kanama , şişlik, kızarıklık gibi şikayetler yaşanır. Bu donemde ağız hijyeninde daha fazla dikkat etmek gerekmektedir, dişte çürüme olayı daha hızlı gelişir ve diş kaybı yaşanabilir.

Stres Ve Kullanılan İlaçlar Diş Eti Rahatsızlıklarına Neden Olur

Günümüzün en yaygın sorunu stres sadece psikolojimizi etkilemez. Vücudumuzun hemen hemen her organı stresten etkilenir. Buna diş etlerimiz de dahildir. Stres vücudun enfeksiyonlarla mücadelesini güçleştirir. Kullandığımız kalp ilaçları, doğum kontrol hapları ve anti- depresanlar  diş eti hastalıklarına sebep olmaktadırlar. Bu tarz ilaçları kullananların diş hekimini mutlaka bilgilendirmeleri gerekmektedir.

Diş gıcırdatmak ve sıkmak hem dişinize hemde diş etinize zarar verecektir. Bu alışkanlıklara sahip insanların tedavi olması en azından gece yatarken gece plağı takmaları gerekmektedir. Şeker hastalığı vücudun çoğu organına zarar verdiği gibi diş eti hastalıklarına da sebep olmaktadır. Kötü beslenmede bağışıklık sistemini zayıflattığı için diş eti hastalıklarına sebep olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here