Diş eti iltihabı neden olur

Diş eti iltihabı adlı yazımızı okumaktasınız. Sizlere diş eti iltihabı tedavisi konusunda detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Diş eti sağlığınız için için dikkat etmemiz gerekenler sıralanmıştır.

Diş eti iltihabı Nedir?

Halk arasında abse olarakta bilinen diş eti iltihabı kişinin diş sağlığını fazla önemsememesi, ağız bakımını ertelemesi ve düzenli olarak muayeneye gitmemesi sonucu oluşur. Çürük derinleşerek dişin özüne, yani pulpa tabakasına ulaşır. Böylece bakteriler pulpada ilerlerler ve kanala ulaşırlar oradan da kök ucuna gelirler ve kök çevresindeki dokularda yayılarak bu bölgeyi istila eder ve enfeksiyon oluştururlar.

Diş eti iltihabı Tedavisi

Öncelikle mutlaka bir diş hekimine gidilmelidir daha sonra hekim duruma göre periodontoloji uzmanına yönlendirebilir.

Diş eti iltihabı
Diş eti iltihabı

Diş hekimine gitmeden önce, aspirin veya diğer bir ağrı kesici ilaçlar alınarak apse ağrısı giderilebilir. Fakat aspirinin direk olarak diş etine uygulanması, dokuda aspirin yanığı dediğimiz olayın oluşmasına neden olabilir. Ayrıca ağzın ılık tuzlu veya karbonatlı suyla gargara yapılması yatıştırıcı bir etki gösterir. Fakat tedavi için diş hekimine gitmek şarttır. Günümüzde apseli dişler eski haline döndürülebilir fakat bazı durumlarda çekim gerekebilir.

Öncelikle diş hekimi enfeksiyonu uzaklaştırmak için antibiyotik tedavisine başlar. Enfeksiyon kontrol altına alınır ve bu sayede de enfeksiyonun yayılması önlenir. Ayrıca apsenin semptomlarından biri olan ağrının giderilmesi için ise hekim ağrı kesici ilaç verebilir.

Daha sonraki seansta hekim öncelikle bölgeye topikal ajanlar veya infiltratif anestezi uygulayarak uyuşturur ve drenaj işlemine başlar. Bu işlemin mantığı mikroorganizmalar, bunların zararlı artıkları ve ölü hücrelerden oluşan enfekte sıvıyı vücuttan uzaklaştırmaktır. Sıvı diş özü yuvasına delik açılması yoluyla bölgeden uzaklaştırılır. Bu sayede artık enfekte sıvı çevre dokulara basınç yapmaz ve ağrı oluşmaz. Daha sonra bu bölgede dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirilerek bölgeye stabil bir madde koyar. İşlem bittikten sonra şişkinlik sürüyorsa aktinomikoz kültürü hekim tarafından istenilebilir.

Daha sonra diş hekimi dişe geçici dolgusunu yapar ve bir kaç ay kontrole çağırır. Böylece diş hekimi apsenin tekrar ilerleyip ilerlemediğini kontrol eder. Ayrıca bölgedeki kemik dokuyu incelemek için dişin filmine bakar, daha sonra daimi dolgu uygulanır. Diş eti iltihabı yazımızı okudunuz ayrıca sizlere diş eti temizliği konulu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here