Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Diş eti kanaması nedir?

Çok farklı diş eti rahatsızlıklarının  sebep olduğu kanamalardır. Çok basit bir nedeni olabileceği gibi, uzun soluklu bir tedavi gerektirecek bir diş eti rahatsızlığının habercisi olabilir. Bu nedenle kanamalar takip edilmeli ve bir doktor kontrolünden geçirilerek, kanama sebebi bulunmalıdır. Bilinmelidir ki diş ve dişe etinde yaşanan hastalıklar vücudumuzda bir çok sağlık sorununa neden olmaktadır. Bu yüzden diş eti hastalıkları önemsenmeli ve tedavi ettirilmelidir.

Sağlıklı bir diş eti soluk pembe renklidir, mattır ve sıkı görünümlüdür,dişleri muntazam sarar. Kırmızılık, şişkinlik yada enfeksiyon yoktur. Bu nedenle fırçalama ve diş ipi kullanırken kanama olayına rastlanmaz. Herhangi bir rahatsızlık hissi oluşturmaz. Yaşanan diş eti kanaması dikkate alınmalı ve başka hastalıkların belirtisi olup olmadığı araştırılmalıdır.

DİŞ ETİ KANAMASI NEDEN OLUR

Diş fırçalamak diş ve diş eti sağlığı için çok önemlidir ama doğru ve tekniğine göre fırçalanırsa. Diş eti kanamalarının en önemli nedenlerinden biri yanlış diş fırçalamaktır. Diş fırçalama işlemi sert bir şekilde yapılmamalı diş etine zarar verilmemelidir. Bakteri plağının  diş etinde enfamasyonu meydana getirmesi ile diş etinde kanama meydana gelebilir. Diş eti kanaması önemsenmelidir.  Önemsenmeyen  ve tedavi edilmeyen diş eti kanamaları, başlangıçta gingivitis oluşumuna neden olur.  Bu aşamada da tedavi edilmezse periodontitis adı verilen  dokulara ve kemiğe kadar ilerlemiş bir diş eti hastalığına neden olacaktır.

DİŞ ETİ KANAMASI NASIL ÖNLENEBİLİR?

Ağız içi diş ve diş eti sağlığını korumak ve diş eti kanamalarını önlemek istiyorsak düzenli şekilde diş doktoru tarafından kontrolden geçmemiz şarttır. Altı aylık periyotlar halinde ağız içi bakımı hekiminiz tarafından yapılmalıdır. Diş tartarlarınız varsa temizlenmeli, diş çürüklerinin tedavisi yapılmalıdır. Fırçalama alışkanlığı kazanılmalı ve ağız içi hijyenine dikkat edilmelidir.

Ağız bakım suyu kullanarak diş eti sağlığımızı koruyabiliriz. Fırçalama işlemi sırasında diş etlerine zarar verilmemesi, sert diş fırçası ile sert bir fırçalama yapılmaması gerekir. Unutmayalım ki sağlıklı diş eti sağlıklı dişler demektir. Diş etlerimiz ne kadar sağlıklı olursa dişlerimizde bir o kadar sağlıklı olacaktır. Diş etimiz kanıyor diye diş fırçalamayı bırakmayın, doktorunuza başvurun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here