Diş implant bakımı temizliği nasıl yapılır?

Diş implant bakımı kesinlikle göz ardı edilebilecek bir konu değildir. İmplantların ömürlük olduğunu bilmek sizleri rahatlamamalı. İmplantlar temizlik konusunda doğal dişlerden çok daha hassas. O kadar emek o kadar zahmet sonunda tekrar kötü şeyler yaşamamak için mutlaka implant dişlerinize bakmanız gerekir. implantlara bakılmaması sonucunda oluşabilecek, titanyum maddesi çürümesi ile organizmalar yardımı ile implant maddesi vücudunuzdan atılabilir. Diş implant bakımı oldukça kolay ve zahmetsizdir. Bu sebep ile asla üşenilmemesi gerekir.

Diş implant bakımı nasıl yapılmalı

Diş implant bakımı ilk maddesi olarak kesinlikle dişlerinizi düzenli fırçalamanız gerektiğini belirtmek gerekir.
Eğer, implant yaptırdığınız hekimin sizlere önerdiği ve kullanılması zorunlu diye uyardığı ürünler var ise mutlaka kullanılmalıdır.

Diş ipleri ile çok fazla abartmadan diş aralarını temizlemek de gerekir. Aksi halde pilak oluşumları ile baş edilemez ve implant diş zaman içerisinde çürümeye başlar.

implant titiz adı verilen bir hastalık da var ki implantın en büyük düşmanı olarak biliniyor. Diş implant bakımı bu hastalıkları da kesinlikle önlemeye yönelik olacaktır.

İmplant dişlerinin yaptırılması sonunda, yemek artıklarının diş aralarında birikmesi durumu başlar. Eğer bu durumu önlemek istiyorsanız diş ipi ile temizlik yapmanız gerekir. Hemen ardından probleme devam edelim; bunun ardından diş minesi ve diş eti çürümeye başlar ve implant vidaları hemen hemen tamamen ağzın içinde belirgin bir halde kalır.

İmplant Dişlerin Temizliği Ve Bakımı

İmplant yapıldıktan sonra ve üst yapı dediğimiz protez diş işlemleri bittikten sonra hastaların en sık sorduğu sorulardan birisi de implantların bakımının ve temizliğinin nasıl yapılacağı konusu diyebiliriz. İmplantlar, doğal dişleri taklit eden malzemeler olduğundan, bakımları ve temizlikleri de doğal dişe benzer şekilde yapılması gerekir. Günde 2 kez fırçalanması, ağız çalkalama sularıyla, diş ipleri ve ara yüz fırçalarıyla, ağız duşu kullanımı ile 3 ve 6 aylık periyotlarda diş hekimi tarafından yapılacak profesyonel bakımlar sayesinde implantlar sağlıklı olarak ağızda kalma işlemi görmektedir.

Normal fırçalamada amaçın, tüm dişlerin ve diş ve diş eti birleşimindeki gıda artıklarının uzaklaştırılması aynı zamanda plak ve diş taşı birikiminin önüne geçme olayıdır. Diş ipi, ara yüz fırçalarıyla, ağız çalkalama suları ve ağız duşu da iki diş arasındaki ve protez aralarında kalan plak ve gıda birikintilerinin uzaklaştırılmasına yönelik malzemelerden oluşmaktadır.

İmplant yaptıran hastaların, implant etrafındaki mukoza iltihabının doğal bir dişe göre daha hızlı ilerlediği gerçeğini unutması gerekir. Bunun nedeni implantın kendi yapısı ya da iyileşme döneminde sonra yapılan protezin yapısı olmamaktadır. İltihaba yatkınlığın nedeni implant etrafındaki mukoza içindeki yapının ve iltihabın iç dokulara kadar ilerlemesini engelleyen yapının doğal dişe göre daha farklı olmasından kaynaklıdır. Bu nedenle hastalar hem kendi kendilerine sağladıkları hem de profesyonel olarak diş hekiminin sağladığı kontroller ve ağız hijyeni ile mevcut sağlıklı durumu korumaya özen göstermesi gerekir. Aksi takdirde doğal dişlerde dişetinde görülen iltihaba benzer peri-implant mukozitis gelişebilmektedir.

Peri-implant mukozitis’in, implant etrafındaki mukozada şişlik olması, kanama ve kızarıklık ile karakterize bir hastalık biçimidir. Peri-implant mukozitis ilerlediği ve tedavi edilmediği takdirde implant etrafındaki kemik erimeye başlamaktadır. Kemik erimesi ile karakterize bu hastalığa peri-implantitis denilmektedir.

Peri-implant mukozitisin, diş taşı ve plak temizlikleri, gargaralar ve bazı durumlarda antibiyotik tedavisi ile iyileşme durumundayken, peri-implantitis ise diş taşı plak temizliği ve antibiyotik kullanımları, kemik tozu içeren cerrahi işlemler ve bazı durumlarda lazer uygulamaları ile tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıklar tedavi edilmediği takdirde implantlarda ileri derecede kemik erimesi gerçekleşmekte, kemik ve implant bağlantısı bozulmakta ve implant kaybı gerçekleşmektedir. Tüm bu bilgiler ışığında implantın bakımına daha fazla özen gösterilmesi gerekliliği hastalar tarafından unutulmaması gereklidir

İmplantların uzun ömürlü olması için nelere dikkat edilmeli?

İmplant diş tedavi işlemleri artık sadece Dünya üzerinde değil ülkemizde de en çok yapılan ve uygulanan diş tedavilerinden birisi olmasıdır. Bunlara göre ise; diş implantlarının olduğundan daha uzun ömürlü olması hastalara bağlı olan ve aynı zamanda ise olmayan birçok faktöre bağlı olmasından geçer. Bunlara göre ise diş implantlarının uzun ömürlü olması için neler yapmak ve nelere dikkat etmek gerekmektedir gelin hep beraber bunlara bir göz atalım.

Tedaviye başlamadan ilk önce hastaya uygulanacak olan diş implantının uzun ömürlü olması için uygulandığı diş kemik yapısının yeterli bir genişlikte ve bunun yanı sıra ise yeterince sağlıklı ve sorunsuz olması gereklidir. Ağızda eksik dişlerin olduğu yani kısacası implant uygulanacak olan bölgelerde çene kemikleri ne kadar geniş ve aynı zamanda güçlü olursa implant da bilinmesi gerekir ki bir o kadar sağlam yapıda, dayanıklı ve aynı zamanda ise uzun ömürlü olmasıdır.

İmplant tedavilerinin ömrünü kısıtlayan ve etkileyen bir diğer faktörde, diş doktorlarının implant konusunda ki tecrübesi ve aynı zamanda bilgisi olması gereklidir. Bütün sağlık sorunların olduğu gibi diş implant tedavilerinde de deneyimli olduğu kadar yeteneklide bir diş doktorunun yerini hiç bir şey tutamamaktadır. Bu aşamalarda ise implant diş tedavilerinin uzun yıllar boyunca kullanmak isteyen bütün hastalar uzman bir diş doktoru tarafından tedaviye başlaması gerekli olup, aksi takdirde ise çene köklerinde istenmeyen sonuçlar doğuracağı gibi implant tedavisi de uzun ömürlü olmayarak kısa sürede sorunlara neden olmaya başlamasıdır.

Diş hastalıklarının kontrol altına alınması ve sağlıklı bir şekilde ağız ve diş sağlığını sağlayabilmek için diş hekimleri ve diş doktorları tarafından kontrol altında olması gereklidir.

İmplant Vidaları Kemik İle Kaynaşmazsa Ne Olur?

Ağızdaki eksik olan dişlerin yerine titanyum malzeme kullanılarak yapılan vidalara implant ismi verilmektedir. İmplant uygulaması ile insanlar dişlerindeki eksikliklerin giderilmesini sağlayarak hem dişlerini daha iyi kullanılırlar hem de görsel olarak daha güzel bir ağza sahip olurlar. İmplant vidaları önemli bir konudur ama küçük bir cerrahi uygulama ile çene kemiğine monte edilir.

Vidanın çene kemiğine tutunması için belirli bir sürenin geçmesi gerekir. Bu süre genellikle üç aydır. Çene kemiğine kaynayan vidanın üstüne ise protez dişler takılır ve implant tedavisi sonlandırılır. Tüm bunlar her şeyin normal bir şekilde olması durumunda gerçekleşir. İmplant tedavisinde önemli olan konu implant vidaları ile çene kemiği arasındaki uyumdur. İmplant vidaları normal şartlarda sorunsuz bir şekilde çene kemiğine kaynar ve protez dişlerin takılması için hazır duruma gelir.

Bazı hastalarda ise çene kemiği ile implant, çeşitli nedenlerden dolayı her zaman uyum sağlayamayabilir. Çok nadir de olsa böyle bir durum olabilir ve ekstra olarak daha fazla işlemin yapılması gerekebilir.

İmplant Vidalarının Kemik İle Kaynaşmaması Durumunda Yapılması Gerekenler

İmplant vidaları ile hastanın çene kemiğinin uyum sağlayıp sağlamayacağı diş hekiminin tedaviye başlamadan önce ilk muayenesi aşamasında belli olur. Diş hekimi muayene ve panoramik röntgenler sonucunda kişilerin çene yapılarını kontrol eder ve uygun olan diş implantına karar verir.

İmplantın çene kemiği ile kaynaşmaması durumu çok küçük bir ihtimaldir ve çok nadir olarak karşılaşılan bir durumdur. Doğur yöntem kullanılarak doğru implant takılması durumunda implantın çene kemiğine kaynamaması çok zordur. Böyle bir durum ile karşılan hastalarda işlemden yaklaşık altı ay sonra implantta bir sorun olduğu ortaya çıkar. Hasta diş implantını rahat bir şekilde kullanamaz.

İmplant vidalarının çene kemiği ile kaynaşmaması durumunda yapılacak olan ilk işlem diş hekimine başvurmaktır. İlgili hekim kısa ve kolay bir işlem ile diş implantını yerinden çıkarmalıdır. Daha sonra zarar gören çene kemiğinin iyileşmesi beklenir ve iyileşme sürecinden sonra gerekli olan kontroller yapılır. Tüm bunlardan sonra hastaya yeniden implant tedavisi uygulanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here