Diş implant Sonrası Şişlik

Diş implant yapımından sonra yapılan cerrahi işleminden dolayı yüzde şişme, morarma olması normaldir. Tabii ki çene kemiğine yapılmakta olan implant sayısı da etki etmektedir. 1 adet implant ameliyatı ile 8 tane implant ameliyatının çene kemiğine uyguladığı travma aynı değildir.

Bazı durumlarda ameliyatın üçüncü ve dördüncü günü şişlik oluşmaktadır, Bu durumlarda en doğru seçenek doktorunuzla irtibat haline geçmek olacaktır.

Diş implant Sonrası Şişlik
Diş implant Sonrası Şişlik

Şişliği minimuma indirmek için diş implant ameliyatından hemen sonra buz torbası, dondurulmuş sebze paketleri, soğuk havlular kullanılarak yanak bölgesine arada bir mola vererek tampon yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde yüz bölgesinde aşırı şişlik oluşama ihtimalleri vardır. Soğuk; kas spazmını giderir, doku metabolizmasını yavaşlatır ve ağrıyı azaltır, ödemi önler.

 

İmplant sonrası şişlik halinde ne yapılmalı?

Sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Ameliyat sonrası sabah uyandığınızda operasyondan ortalama olarak 10 saat ve daha uzun bir süre sonra şişlik oluşmuş ise ağzınızı açmakta zorlanabilir ve ağız bakımınızı yapmakta zorlanabilirsiniz. Ama yavaş hareketlerle 10-15 dakika masaj yapmalısınız, masaj yaparak bu bölgedeki kasları gevşetebiliriz. Bu zor anlarda dahi ağız bakımını ihmal etmemelisiniz.

Ağız bakımın önemi implantların iyileşme sürecine çok büyük ve önemli katkısı bulunmaktadır. Ağız bakımının yetersiz olduğu durumlarda ağız içi enfeksiyonlara yol açabilir. İyileşme süreci uzatmakla beraber implant tedavisinin başarısızlığı neden olabilir.

Ağız bakımını diş fırçaları ile yapılıyor ise ameliyatlı bölgeye nazik hareket etmek gerekmektedir. Diş fırçasının dışında diş ipi, gargara kullanılması tavsiye edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here