Diş İmplantında Box Tekniği Uygulaması

İmplant tekniği kayıp diş vakalarında uygulanan en bilinen yöntemdir. Bu yöntemde yapay bir diş hazırlanır ve çene kemiğine vidalama yöntemi ile uygulanır. Ancak bazı zamanlarda implant uygulaması gerçekleştirilemez. Bu durumlarda farklı yöntemler denenir.

İmplant diş uygulamasında çene kemiği ile ilgili sorunlarda Box tekniği uygulanır. Box tekniği, çene kemiğinin kaybolması durumunda bu kemiğin tekrar yenilenme işlemidir. Bu işleme kısaca kemik yenilenmesi denebilir.

Box teknik uygulamasında hayvan kemiğinden yararlanılır. Hayvan kemiği kullanılarak yeni bir çene kemiği hazırlanır ve hastaya uygulanır.

Box Tekniği Nasıl Uygulanır?

Box tekniğinde, hastanın çene kemiğinde yaşanan kaybolmalar bu bölüme yerleştirilen polilaktik asit polimerleri sayesinde doldurulur. Bu işlem uygulanmadan dişe implant yapılması mümkün değildir.

Box tekniği uygulanan hastalarda iyileşme süresi 4-6 ay arası değişmektedir. 6 ayın sonunda, hastanın çene kemiğine uygulanan işlem tamamen kaynar ve kendi çene kemiğinden farkı kalmaz.

Kaynayan çene kemiğine uygulanan implantın, normal implant uygulamasından hiç bir farkı olmaz.

Box Tekniği Hangi Durumlarda Kullanılır?

Çene kemiğinde yaşanan kayıplar oldukça sık rastlanan bir durumdur. Hastanın geçirdiği diş hastalığı, travma ya da kötü diş çekimi çene kemiği kayıplarına neden olabilir.

Çene kemiğinde kayıplar yaşandığı zamanlarda, uygulanan Box tekniğinde inek, at ve sığır kemiğinden faydalanılır. Bu kemiklerin kullanılmasının nedeni, insanların çene kemiğine en kolay uyum sağlayan kemik yapısı olmasıdır.

Bu tekniğin uygulanmasının en büyük avantajı, hastaya implant işleminin de gerçekleştirilebilmesidir. Ayrıca, dişlerde uygulanan daha farklı yöntemlerde de box tekniğinin faydası olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here