Diş İmplantları Dişin Yerini Tutar Mı?

Günümüzün en kesin sonuçları veren tedavileri arasında implant tedavisi de yer almaktadır. İmplant tedavisi ağızda eksik olan dişler için geliştirilmiş bir tedavidir. Bu tedavi sayesinde kişiler eksik olan dişlerinin yerlerini kolayca doldurarak hoş bir görüntüye sahip olabilmektedir. Ancak birçok kişinin bu tedavi hususunda en çok merak ettiği soru “Diş implantları dişin yerini tutar mı?” sorusudur. Bu sorunun cevabı da kesinlikle olumludur.

Diş implantları yapay diş kökü olarak da adlandırılmaktadır ve gerçek dişin üstüne düşen görevleri fazlasıyla yapabilmektedir. Bugünlerde implant tedavisi ücretinin bazı bütçeleri aşıyor olmasının nedeni de aslında budur. Diş implantları oldukça kaliteli ve dayanıklı malzemelerden yapılmaktadır. Bu durumda hem üretilen diş implantlarının kullanımı kolaylaşmakta hem de fiyatları artmaktadır. Ancak oldukça uzun süre kullanılabilecek olan bu diş implantları için verilecek paraya kesinlikle değecektir.

Diş implant tedavisi ile çene kemiğine yerleştirilen diş kökleri gerçek dişlerin görevini üstlenecek olsa da bu yapay dişlere en iyi şekilde bakmak oldukça önemlidir. İmplant kullanan kişilerin gerçek dişleri için gösterdikleri özenin çok daha fazlasını implantlarına göstermesi gerekmektedir. Aksi takdirde implantların kullanışsız ve işlevsiz hale gelmesi mümkündür. Bu nedenle özellikle ağız bakımı hususunda kişilerin günlük olarak birçok uygulama yapması gerekmektedir. Dişleri sağlıklı tutmak ve daha fazla diş kaybetmemek için bu durum oldukça önemlidir.

Diş implant tedavisi nerelerde yapılmaktadır?

Son 20 yıldır diş hekimliğinde bilimsel bir kavram olarak yer alan diş implant tedavisi genellikle kliniklerde yapılmaktadır. Diş implantı oldukça hassas bir tedavi olduğu için bu hususta steril ortamların büyük önemi vardır. Kişiler implant tedavisine başlamadan önce küçük çaplı ancak etkili bir araştırma yapmalı ve bu tedavi için en uygun yerleri belirlemelidir. Aksi takdirde tedavi sırasında yaşanan küçük aksaklıklar bile ileride büyük sorunlara neden olabilecektir. Bugünlerde internet üzerinde her bilginin mevcut olması implant tedavisi hususunda da bilgilerin mevcut olmasına neden olmaktadır. Kişiler internet üzerinden birçok diş hekimi hakkında bilgi edinebilir ve implant diş tedavisinin en sorunsuz şekilde geçmesini sağlayabilir.

 

Hemen İmplant Yerleştirme

Diş çekimi ile aynı seansta implant uygulama olarak bilinir. Çekim bölgesinde uygun koşullar var ise uygulanan bir tekniktir.Bu uygulamanın size sağlayacağı en büyük avantaj kemiğin diş implantı ile kaynaşma süreci yaranın iyileşme süreci ile paralel gelişir. Buda bekleme sürecini kısaltır. Ancak asla unutulmamalıdır ki bu prosedür diş hekiminiz tarafından karar verilecek bir tedavi programıdır. Hemen yüklemelerde elde edilen başarı oranları yüksektir.

Hemen Yükleme

İmplant uygulamasının yapıldığı gün üzerine restorasyon yapılması işlemidir. Her zaman başvurulan bir yöntem olmayıp estetik sıkıntıların giderilmesi için başvurulan bir yöntemdir. Şu asla unutulmamalıdır ki ; sizin için en uygun tedavi seçeneğinizi diş hekiminiz size sunacaktır.

Kemik Yükseltilmesi

Kemik eksikliği ; travmatik diş çekimi, diş eti rahatsızlıkları, osteoporoz, çekim sonrası uzun bekleme süresi gibi farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Bu tür durumlarda diş implantı uygulamak için yeterli kemik seviyesi olmayabilir. Çeşitli cerrahi teknikler uygulanarak bu bölgelerdeki kemik miktarı ve seviyesi yükseltilir. Kemik grefti ve blok kemik uygulamaları ile bu işlem gerçekleştirilir ancak yeterli kemik oluşumu için 4 – 9 ay arası bir iyileşme dönemi gerekmektedir.

Sinüs Kaldırma

Maxillar sinüslerimiz üst çenemizde burnumuzun sağ ve sol tarafında yer alan simetrik oluşumlardır. Üst çenemizde 4 numaralı (kanin-köpek dişinden sonra gelen ) diş ve arkasındaki azı dişlerimizin kökleri sinüs boşlukları ile ilişkilidir. Bazen bu bölgede sinüs boşluğu altında diş implantı uygulamak için yeterli kemik seviyesi oluşturmak için sinüs yükseltme işlemi gerçekleştirmek gerekmektedir. Bu cerrahi işlem açık ve kapalı olarak farklı teknikler ile gerçekleştirilir. Her iki durumda suni kemik ve membran meteryali kullanılmaktadır. Ancak sinüs kaldırma operasyonundan sonra 3-6 ay kadar bu bölgede kemik oluşumu sağlandıktan sonra bu bölgeye diş implant uygulaması yapılabilir. Bazı durumlarda diş implantın sabitlemesine yetecek kemik miktarı varsa aynı seansta diş implant uygulaması ve açık sinüs kaldırma yapılabilir. Kapalı sinüs kaldırma işlemi 2-4 mm kadar sinüs kaldırarak yapılan bir işlemdir. Genellikle diş implantı uygulaması aynı seansta yapılır.

Diş implantlarının diğer bir ismi diş köküdür. İmplantlar eksik olan dişlerin yerine uygulandığı için tamamen diş görevi görmektedir. Elbette eksik dişlerin yerine monte edilen bu implantların kalitesi oldukça önemlidir. Kalitesiz diş implantları kullanışsız ve dayanıksız olacaktır. Bu durumda diş implantlarının hangi maddelerden yapıldığı oldukça önemlidir.

Diş implantı titanyum vida, abutment ve kron uygulaması yapılarak oluşmaktadır. İmplantın kökü denilen yer yani vidanın mutlaka titanyumdan yapılması gerekmektedir. Bu titanyum vida abutment ile birleşmeli ve ardından kron yani dış görüntüsü tamamlanarak implant oluşturulmaktadır. Titanyum vida kesinlikle ağız çene kemiğine uyum sağlayacak ve tamamen rahat bir kullanım sunacak olan bir diş köküdür. Yani kişiler titanyum vida sayesinde kendi dişlerinin eksikliğini fark etmeyecektir. Diş implantları nasıl üretilir sorusunun cevabı da bu şekilde yanıt bulmaktadır.

Diş implant tedavisi içeriği

İmplant tedavisinin diş hekimliğine bilimsel bir kavram olarak girmesi geçtiğimiz 20 yılda olmuştur. Bu 20 yıl içerisinde implant tedavisinde birçok adım atılmış ve teknoloji sayesinde bu tedavi çok daha kolay bir hale gelmiştir. Dünyanın her noktasında güvenle tercih edilen bu diş tedavisi ülkemizde de oldukça fazla oranda tercih edilmektedir. Artık dişlerini kaybeden kişiler endişe duymadan bu dişlerin yerine yenilerini koyabilmektedir.

İmplant tedavisine başlarken öncelikle hastaya lokal anestezi uygulanmaktadır. Cerrahi operasyonlar hususunda endişe duyan kişiler için ise hem sedasyon hem de lokal anestezi uygulanabilmektedir. Anestezi uygulamalarından sonra diş implantı montesi için diş eti cerrahi operasyon ile açılır ve kemik ortaya çıkarılır. Kemikte bazı noktalar belirlenir ve bu noktalar sayesinde diş kökünün monte edileceği yer kesinleşir. Çene kemiğine uygulanacak operasyonun aşamalı olarak ilerlemesi travmatik etkiyi de azaltacaktır.

Yeterince açılan boşluğa diş kökü dikkatli bir şekilde monte edilir. Birkaç ay sonrasında koruyucu vida operasyonu yapan diş hekimi tarafından çıkarılır. Tüm bu işlemlerin sonunda diş hekiminin belirleyeceği ilaçlar ile tedavi sürecinin kolayca atlatılması ve herhangi bir problemin baş göstermemesi sağlanır. Sizler de eksik dişleriniz için diş implantı tedavisini gönül rahatlığı ile tercih edebilir ve güzel gülüşlere sahip olabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here