Diş Kanal Tedavisi

Diş Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır

Dişinizin içinde sinir, kan ve lenf damarları bulunur. Dişteki bu kısmın adı pulpadır. Bazen dişinizdeki hasar çok derin yapıda olduğunda, pulpa denilen kısım zarar görür. Pulpa genel anlamda kendi kendini yenileyebilen bir tabaka olsa da, bu derin hasarlar sonucu kendini tedavi etme işlemini gerçekleştiremez.

Tedavi yöntemlerinin henüz geliştirilmediği zamanlar dişinizi çekerek, iltihaplı kısmın vücudunuza zarar vermesi engelleniyordu. Fakat yeni tedavi şekilleri, dişinizi kaybetmemeniz üzerine geliştirilmiştir. Çünkü hiçbir uygulama kendi dişinizin sağlamlığında ve kullanışlılığında olmaz. Pulpa adı verilen kısmın iltihaplanması nedeniyle dişinizi çekmek yerine, diş kanal tedavisi yöntemleri uygulanmaktadır. Kendi dişinizin üstüne yapılacak işlem sayesinde, diş kaybı yaşamak zorunda kalmazsınız.

Eğer ağrısız bir tedavi süreci olması isteniliyorsa, kesinlikle anestezi yöntemleri uygulanmalıdır. Müdahale edilecek yerin uyuşturulması, hisleri geçici bir süre yok eder. Tedavinin acı vermesi gibi korkularınız varsa, uyuşturulduğu zaman acı hissinin yok olacağını bilmelisiniz.

Dişin içindeki iltihaplı ve yumuşak dokunun temizlenmesi sağlanır. Dişteki sinirler temizlenir. Kalan doku artıkları dişten alınır. Dişin kök ucundan iltihap akması durumu varsa, iltihap durana kadar geçici dolgular ile tedavinin devamı sağlanır. Eğer tedavinin iltihap durana kadar bekletilmesine gerek yoksa diş kanal tedavisi işlemi, dişinizin içindeki kanalların özel bir maddeyle doldurulmasıyla devam eder. Tekrar çürümemesi için gerekli kapatma işlemleri yapılır.

Diş sağlınıza önem vermeniz, sizi başka rahatsızlıklardan da koruyabilecek düzeyde bir durumdur. Yaşadığınız sağlık sorunları, dişinizdeki iltihaplanma ve çürümeden kaynaklanıyorsa mutlaka bir dişçiye görünmeniz gerekir. Kendi dişinizi kaybetmek istemiyorsanız, düzenli kontrollerinizi yaptırmalı ve gereken işlemlerin uygulanması konusunda takipte olmalısınız. Diş kanal tedavisi, hiçbir zorluğu olmayan ve acının hissedilmeyecek seviyede olduğu bir tedavi yöntemidir. Çürümüş dişinizi kurtarmanız için size tüm kolaylık sağlanabilir bu tedaviyle.

Dişinizde her gün tarifi olmayan ağrılar yaşamak istemiyorsanız ve yaşam kalitenizin düşmesi sizi korkutuyorsa, dişçinize gidip gerekli ağız sağlığı kontrollerini yaptırmalısınız. Yapılan bu ağız sağlığı bakımları, kanal tedavisi dışında sorunlarınız varsa da önüne geçilmesini sağlayabilir. Kontrollerinizi altı ayda bir yaptırmanız gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here