Dış kulak Hastalıkları Belirtileri

Dış kulak; kulak kepçesi ve dış kulak yolu olarak ikiye ayrılır. Bu nedenle hastalıklarını da ikiye ayırabiliriz. Kulak kepçesi hastalıkları; başta sekil bozuklukları, ağrılı şişlik, perikontrit ve kulak kepçesi tümörlerinden oluşur. Dış kulak yolu hastalıkları ise:

Başta dış kulak yolu iltihabı olmak üzere, dış kulak egzaması,dış kulak yolunda kir birikmesi, dış kulak yoluna yabancı cisim kaçması,kulak mantarı ve dış kulak yolu tümörlerinden oluşur.

Dış kulak yolu iltihabına sebep olan şeyler; kulak kirini kulak pamuğu yada benzer cisimlerle temizlemeye çalışırken tahrişe sebep olmak ve bu hasarlı dokuda enfeksiyon oluşması, orta kulak enfeksiyonları, üşütme ve üst solunum yolu hastalıkları da enfeksiyona sebep olabilir.

Kulağın sürekli nemli olması enfeksiyon üremesine sebeptir. Diğer bakteriler ve nadiren mantarlarda enfeksiyon yapabilir.

Dış kulak yolu iltihabının belirtileri; Dış kulakta kaşıntı, sarı yada sarı yeşil renkte kötü kokulu bir akıntı, kulak ve kulak yolunca kızarıklık ve şişlik gözükür,kulak derisinde pullanma ve döküntü görülebilir, dış kulak yoluna dokunmak ve hareket ettirmekle ağrı artabilir. Dış kulak yolundaki şişlikten dolayı kulak zarı görülmesi zorlaşabilir.

Doktorunuz dış kulak yolundaki akıntıdan örnek alıp laboratuara göndererek teşhis koyabilir. Tedavinin ilk aşamasında kulak yolundaki akıntı temizlenir.Bu işlem ilaçların etkili olmasını sağlar.İlaçların dış kulak yolunun sonuna kadar ulaşması için 4,5 damlanın tek seferde damlatılması gerekmektedir. 

Kulak kanalı çok şiş ise damlanın içeri ulaşması için fitil benzeri bir süngerin dış kulak yoluna yerleştirilmesi gerekmektedir. Ağrı şiddetli ise ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir. Ayrıca kulağa sıcak uygulama yapılması da ağrıyı hafifletecektir. Tedavisinde antibiyotik içeren damlalar kullanılır.

Dış kulak yolu iltihabı tedaviye olumlu yanıt verir. Korunmak için ; kulağı karıştırmamak,kulak çubuğu yada yabancı cisim sokmamak, kulakları temiz tutmak, kulağı nemli bırakmamak,kirli suda yüzmekten kaçınmak, su kaçmaması için yüzerken kulak tıkacı kullanmak gerekir.

Kulaklar ıslandıktan sonra bir damla alkol ve bir damla beyaz sirkeyi karıştırıp kulağınıza damlatın bu şekilde bakteriyel üremeyi önleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here