Diş Plağı Hakkında Merak Ettikleriniz

Dişlerim de plak olup olmadığını nasıl anlayabilirim?
Bazı birikintiler görünmeyecek kadar azdır, ama daha çok olanlar çıplak gözle bile görünür.
Diş plağı ya dişlerin diş etlerine yakın kenarlarında ya da dişlerin üst üste bindiği bölgelerde yumuşak, sarımsı bir tabaka olarak görünür. Kanayan diş etleri de bir başka belirtisidir.
Dişlerde önemli miktarda plak olup olmadığını anlamak için, dişin yüzeyini etkilemeyen, ama plağı pembeye boyayıp görünür hale getiren bir madde kullanılmaktadır. Diş plağı iyi bir fırçalama ve diş ipi ile temizlenebilir.
Ağzım kötü kokuyor. Bunun nedeni diş plağı olabilir mi?
Evet. Ağız kokusunun birçok nedeni vardır, ama en yaygın olanları sağlıksız dişler ve diş etleridir. Bu durum diş plağı nedeniyle olabileceği gibi, diş plağının kendisi de ağız kokusuna yol açabilir. Ancak, daha kötü etkileri de vardır. Plaktaki bakterilerin etkisiyle diş etleri zarar görebilir. İyi bir diş bakımıyla ağız kokusu giderilebilir, ama yine de bir diş hekimine başvurmanız yerinde olur.
Diş plaklarını temizlemek için yumuşak mı, yoksa sert bir fırça mı daha iyidir?
İkisi de iyi değildir. Yumuşak fırçayla genellikle plak temizlenemez; aşırı sert fırça ise dişlere ve diş etlerine zarar verebilir. Orta sertlikte bir fırça en uygun olanıdır. Üstü düz olan bir fırça seçin.
Bazı besinlerin yenmesi diş plağının oluşmasını önler mi?
Diş plağı oluşumu süreklidir; bütünüyle önlenmesi olanaksızdır. Ama lifli maddeler içeren besinlerin dişleri temizleyici etkisi vardır ve bu yüzden dişlerin arasına sıkışabilen yumuşak besinlere yeğlenmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here