Diş Plağı Nasıl Oluşur?

Diş Plağı Nasıl Oluşur sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Diş plağının oluşumuna katılan bakteriler ağızda doğumdan beri vardır. Dişler çıkmaya başlayınca, tükürükten kaynaklanan bir protein tabakasıyla kaplanırlar. Bu tabaka dişlerin üstünü ince bir zar gibi kaplar. Zamanla tükürükteki bakteriler bu zara yapışırlar ve koloniler oluşturarak çoğalırlar. Bunu ilk yapan bakteriler tükürükteki oksijeni kullanan, yuvarlak ve çomak biçimindekilerdir.

Diş Plağı Nasıl Oluşur
Diş Plağı Nasıl Oluşur

Daha sonra diş plağının derin tabakalarında“ana erob” olarak adlandırılan ve oksijen gereksinmeyen organizmalar çoğalmaya başlar. Diş plağı tabakası kalınlaştıkça sarmal ve ipliksi organizmalar da çoğalmaya başlarlar ve bunlar diş plağındaki floranın önemli bir bölümünü oluştururlar. Bir süre sonra başlangıçta görünmeyecek kadar ince olan plak tabakası, diş yüzeyinde açıkça görünecek kalınlığa erişir.

Diş plağının etkileri

Diş plağındaki bakteriler diş çürümesi ve periodontal hastalıklardan (diş etlerinin ve dişleri yerinde tutan destek yapılarının hastalığı) sorumludurlar.
Diş çürüğü, dişteki fildişi ve mine tabakalarının, dişin içinde bir kovuk oluşmasına yol açacak biçimde bozulmasıdır. Mine ve fildişi tabakaları çok sert olan, ama asit gibi kimyasal maddelerle eriyen dokulardır.
Diş plağındaki bakteriler, sakaroz ile beslenirlerse önemli miktarda asit üre¬tirler. Sakaroz ise hem şekerin ana bileşimidir, hem de karbonhidratların parçalanmasıyla oluşur. Şekerli bir besin yiyen kişide, diş yüzeylerine temas eden asit miktarı birkaç dakika içinde kritik düzeye yükselir ve mine erimeye başlar. Bu süreç, başka şeker ya da şekerli besin yenmese de yaklaşık yarım saat kadar sürer.
Bu nedenle diş çürümesi ve diş plağı, beslenmeyle alınan şeker ve diş minesinin çürümeye karşı direnci gibi bir dizi etkene bağlıdır. Bu gerçek göz önüne alındığında diş plağı herhangi bir yolla ortadan kaldırılırsa diş çürümesi önlenecekmiş gibi görünür.
Oysa diş plağının izlerini bütünüyle yok etmek değil, yalnızca azaltmak olanaklıdır. Bu nedenle diş çürümesini önlemek için en etkili yöntemler, yenilen şeker miktarım azaltmak, flüorürle diş minesini korumak ve diş yüzeylerindeki, içinde diş plağının toplanacağı çatlakları kapamaktır.
Kronik periodontal hastalıkta, diş etlerine ve öteki yapılara zarar veren diş plakları vardır ve bu da diş çürüğü gibi bakteri metabolizmasının ürünlerine bağlıdır. Yalnızca diş etlerinin hastalığında ise, zararlı etken asit değil, daha çok plaktaki bakterilerin yaptığı zehirli organik kimyasal maddelerdir.
Kronik periodontal hastalık bir dereceye kadar insanların çoğunda vardır. Dişi yerinde tutan çeşitli dokuların, sonuçta dişin yitirilmesine yol açan yavaş, ilerleyici hasarı söz konusudur.
Kronik periodontal hastalık, insanların, yaşlılıkta dişlerin yitirilmesini kaçınılmaz sanmalarına yol açacak kadar yaygındır. Oysa dişlerin yitirilmesi, plakları yok etmek için etkili önlemler alınırsa önlenebilir. disimplant.web.tr sitemizdeki diğer diş makalelerini de okumanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here