Diş Plağı Nedir

Aynada dişlerinize bakın. Sarımsı birikintiler dikkatinizi çekiyorsa, sizde diş çürümesi ve diş eti hastalıklarının en başta gelen nedenlerinden biri olan diş plağı var demektir. İyi bir diş bakımıyla, zararlı etkilerini önleyebilirsiniz.
Tıpta “plak” sözcüğü, beden yüzeylerinin herhangi birinin üstünde birikmiş olan madde anlamında kullanılır. Diş hekimliğinde ise, başta dişler olmak üzere, ağızdaki bütün yüzeylerin üstünde oluşan birikintileri tanımlamaya yarar. Bu sarımsı yapışkan madde bazen çıplak gözle görülmeyebilir, ama
zamanla görünür hale gelir. Diş plağı yayılıp yapıştığından, dişlere ve diş etlerine büyük zarar verir. Doğru ve düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımı diş plağı oluşumunu bir ölçüde de olsa önler.

diş-plağı

Diş plağı nedir?

Diş plağı, tükürük salgısı ile bakterilerden ve onların yan ürünlerinden oluşur. Bakterilerin çeşitli türleri biçimlerine göre yuvarlak (koklar), çomak (basiller),ipliksi ve sarmal olmak üzere sınıflandırılmışlardır. Ortamda çok sayıda bakteri vardır ve diş plağının her gramında ortalama iki milyar bakterinin bulunduğu sanılmaktadır.

Bakterilerin yanı sıra ağızda mantarlar, virüsler ve başka mikroorganizmalar da bulunur. Bu küçük organizmalar, diş plağındaki bakterilerden salgılanan polisakkaritler ile glikoproteinler ve tükürükteki proteinlerden oluşan yapışkan bir madde içindedir. Yemek artıkları da vardır ama bu önemli miktarda değildir.
Bazen diş plağı yalnızca ince, görünmez bir tabaka halindedir, ama eğer giderilmezse bir milimetre kalınlığına ulaşabilir. Uzun bir süre içinde oluşan plak bazen kireçlenebilir, sertleşir ve bu birikim “diş taşı” olarak adlandırılır.

Diş Plağı Oluşumundan Sakınmanın Yolları

Ne yazık ki diş plağı oluşumunu önlemek olanaksızdır. Bunun nedeni, söz konusu bakterilerin normal olarak ağızda yaşamalarıdır. Bağışıklık kazandırma yöntemleri ve uzun süreli antibiyotik kullanımı denenmiştir, ama etkili değildir. Hem savaşılması gereken çok fazla bakteri türü vardır, hem de sonuçta bir direnç oluşacaktır. Antiseptikler de denenmiştir, ama uzun süreli kullanım dişlerin renklerinin bozulmasına neden olmaktadır ve zamanla direnç oluşabilmektedir.
Bu nedenle alınacak önlemler, koruyucu önlemler olmalıdır. Dişler günde en az bir kez fırçalanmalıdır. İyi bir fırçalama, fırçalama sıklığından daha önemlidir.

Kullanılması gereken diş fırçası düz, kılları orta sertlikte ve sapı ağzın bütün köşelerine ulaşabilecek biçimde kısa ve düz olmalıdır. Dişler diş etlerin den aşağı ve yukarıya doğru, üç dakika süreyle fırçalanmalıdır. Her bölge çok yapışkan olan diş plağını temizlemek için birçok kez fırçalanmalıdır. Elektrikli bir diş fırçası plağı temizleme işini biraz kolaylaştırır, ama suyla yıkama araçları çok yapışkan olan plağı bütünüyle temizlemez.
Dişlerin arası gibi, diş fırçalarıyla ulaşılamayan bölgeler diş ipi kullanarak temizlenmelidir. Diş iplerinin mumlanmış ya da mumlanmamış cinsleri aynı derecede etkilidir, ama mumlanmış olanları daha kaygandır.
Ayrıca, şekerin kısıtlanması, plaktaki asit oluşumunu sınırlar ve diş çürümesini en aza indirir. Bu, diş sağlığı için alınan öteki önlemlerle birlikte, dişlerin çürümesini engelleyebilir. Kronik periodontal hastalık da bu yolla önlenebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here