Diş Protezi Nedir? Protez Diş Nasıl yapılır

Protez Diş Yapımı

Yapma dişlerin, hastanın ağzına çok iyi oturması gerekir. Bu nedenle hastanın çenesinden alınan bir model üstünde yapılırlar. Modeller, üst ve alt çenenin, bunların biçimini alan yumuşak bir maddeyle kalıbının çıkarılmasıyla yapılırlar. Kalıp çıkarıldığında içine alçı dökülüp donması beklenir. Protez diş yapıştırıcı için size marka önerimiz yoktur çünkü bir çok marka yapıştırıcı eczanelerde ve shoplar da bulunmaktadır. Protez diş fiyatları için bize ulaşırsanız size uygun fiyat ve ödeme seçeneklerini sunmaya çalışacağız.

protez diş
protez diş yapımı

Birkaç dişe gereksinimi olan hastalara, “kısmi protez diş” yapılır ve öteki doğal dişlerle aynı düzeye yerleştirilir.
Dişlerinin tümünü yitirenlere “total protez diş” uygulanır. Yani dişler dilin içeriden uyguladığı güçle, dışarıdan yanakların ve dudağın uyguladığı gücü dengeleyecek biçimde yerleştirilir. Bir başka önemli nokta da dişlerin dikey boyutudur. Diş hekimi, alt çenenin doğru dikey pozisyonunu, üst çenenin ki ile orantılı olarak hesaplar ve bunu hastanın ağzına koyduğu bir balmumu parçasıyla ölçer. Bu uygulama “mumlu kapanışta dikey boyut” olarak bilinir. Son olarak, dişlerin doğru renk ve biçimleri seçilir.
Protezler laboratuvarlarda yapılır. Diş hekimi hastanın ağzında, protezin bir balmumu kopyasını dener. Böylece kusursuz bir oturuş için son bir kontrol yapılır.
Oturtulduktan sonra
Protez diş bir kez takıldıktan sonra, hastanın buna alışması yaklaşık bir ay alır. Uzun süre dişsiz kalmışsa, uyum sağlaması iyice güç olmaktadır.
Başlangıçta konuşma sorunları olur, ama hasta protezin biçimine göre, konuşmasını nasıl değiştireceğini zamanla öğrenir.
Protez diş ile yemek başlangıçta çok rahatsızlık verir, ama hasta bir süre sonra gerekli değişiklikleri yaparak buna da alışır. Bazen protezin uygulandığı çenede, bazı yerler acıyıp şişebilir, ama bu kusurlar kolaylıkla düzeltilir.
Protez diş geceleri çıkarılıp, ıslak tutulmalıdır. Bir fırça ile temizlenerek, lekelenmelerini önlemek de önemlidir. Eğer lekelenirlerse, bazı bileşimlerle temizlenebilirler.
Protezlerin, herhangi bir rahatsızlık yaptıklarında, ya da bunun dışında, belirli aralıklarla diş hekimince kontrol edilmesi gerekir. Çenenin biçimi değiştikçe protezler de değiştirilmeli ya da desteklenmelidir.

Köprü Diş

Köprü, eksik bir dişin yerine yapay bir dişin konmasıdır; ama protezin tersine kalıcıdır ve komşu dişe tutturulur. Dolayısıyla, köprü ancak ağızda sağlam diş bulunduğunda ve sağlıklı diş etleri olduğunda önerilir.

köprü diş
köprü diş

Köprü, komşu dişe tutturulduğunda, destek olarak kullanılan dişin dış tabakaları, fazlalık yaratacağından çıkarılır.
İlk adım diş hekiminin ölçü almasıdır. Daha sonra laboratuvarda köprü yapılır. Dişin köprüye göre hazırlanması ve köprünün laboratuvarda yapımı zaman alan ve titizlik isteyen bir iştir.

Kron yapımı (kaplama) Nedir

Kron dişin görünen bir kesiminin doldurulmasıdır. Genellikle, dolgu maddesiyle doldurulamayacak biçimde kırılan ya da çürüyen bir dişin biçiminin ve görünüşünün düzeltilmesi amacıyla uygulanır.

Kron türleri

Dişten yeterli bir bölümün kaldığı durumlarda, dişin çevresini saracak biçimde bir kron yapılır. Buna “ceket kron”adı verilir.
Diş, krona sağlam bir temel oluşturamayacak durumdaysa, destek için diş köküne bir metal mil uygulanır. Buna milli kron denir. Bazı durumlarda da, dişin ortasına küçük çelik mil konarak, desteğin öbür bölümü dolgu maddesinden yapılır.

Ceket kronun yapımı

Önce iğneyle lokal anestezi uygulanır; sonra kronun uygulanabileceği uygun bir temel oluşturacak biçimde dişin çap ve yüksekliği azaltılır. Bu yapıldıktan sonra, kökün bir örneği alınır ve kron için uygun renk seçilir.
İyi yapılmış bir kron uzun süre dayanabilir; ama sağlamlığı ve yanındaki dişin çürüyüp çürümediği sık sık kontrol edilmelidir. Kron, normal çiğneme ve ısırmanın yaratacağı zorlamalara dayanıklıdır; ancak fındık kırmak gibi aşırı güçle karşı karşıya bırakılmamalıdır.
Kaplamam var ve yemek yerken kırılmasından korkuyorum. Gerçekten böyle bir tehlike var mı?
Kronlu dişler, yemek yerken oluşacak normal yükü kaldıracak güçtedir; ancak aşırı sert maddeler ısırıldığında kırılabilirler.
Dişçim 12 yaşındaki kızımın, kırılan dişine ceket uygulanması için henüz küçük olduğunu söylüyor. Neden?
Ceketin yapımında, dişin kaplamayla aşırı büyük hale gelmemesi amacıyla küçültülmesi söz konusudur. Çocuklarda diş özü boşluğu (dişin ortasındaki yumuşak dokuyu içeren bölüm) aşırı geniştir ve kron hazırlanırken zedelenebilir. Kızınız büyüdüğünde, diş özü bölümü de küçülecek ve kronun hazırlanması kolaylaşacaktır.
Kırılan dişime yapılabilecek tek şey kron mudur?
Hayır. Yalnızca küçük bir bölümü kırıldıysa, yerini doldurmak için yapışkan bir dolgu maddesi kullanmak olasıdır. Bu madde dişe yapıştırılır ve genellikle birkaç yıl dayanır. Ancak, kron daha kalıcı bir çözümdür.
Protezim çok gevşek, yerine nasıl oturtabilirim?
Bazı yapıştırıcılar vardır, ama bu yeterli bir çözüm değildir. Sorunu diş hekiminizle tartışmalısınız. Protezin içini kaplayarak ya da daha iyi emici güç sağlama amacıyla uçlarını genişleterek sorunu halledebilir.
Yaşlandıkça protezim rahatsız ediyor. Ne yapabilirim?
Dişler çıkınca, onları destekleyen kemikler zamanla düzleşip protezlerin gevşemesine neden olurlar. Bu nedenle, genellikle her 5 yılda bir değiştirilmeleri gerekir.

Diş protezleri, kronlar ve köprüler

Diş protezleri, kronlar ve köprüler, yalnızca zedelenen ya da eksilen dişin yerini tutmakla kalmaz, aynı zamanda yüzün biçiminin bozulmasını ve öteki dişlerin anormal gelişimini de önler.
Diş protezleri yapay dişlerdir ve çoğu ülkede erişkin nüfusun yarısına yakını tarafından kullanılmaktadır. Bunlar çürüme, damak hastalığı ya da kaza sonucu yitirilen ya da hiç gelişmemiş olan dişlerin yerini alırlar.
Dişlerdeki boşluklar oldukça çirkin bir görünüme neden olurlar. Protez kullanan kişiler, protezin normal görünüşü kazandırmadaki rolünü iyi bilirler.

Gizli yararları

Bütün dişler yitirildiğinde, dudakların ve yanakların desteği de yitirilmiş olur. Bu, insana çökük yanaklı ve yaşlı bir görünüm verir. Ayrıca ağız, dişler olmayınca aşırı kapanır. Protez, bu sorunların tek çözümüdür.

Birkaç dişin eksilmesi, komşu dişlerin yanlış açılarda büyümesine neden olarak, diş eti hastalıklarına yol açar. Ayrıca, karşı dişle üst üste gelen bir diş, öteki dişin eksikliği durumunda diş etin de olması gereken düzeyden çok daha yüksek bir düzeyden çıkar. Protez iki sorunun da ortaya çıkmasını önler. Ayrıca kişinin daha iyi çiğneyip daha rahat konuşmasını sağlar. Sonuç olarak protez, gerçek dişler kadar olmasa da, birçok yarar sağlar.

4 YORUMLAR

  1. Tam protez diş yaptırdım çok rahat fakat tek kusur üst damaktaki dişler içe doğru dizilmiş dudak şeklim bozuldu aynı proteze tekrar şekil verilerek diş dizilirmiş tşk ederim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here