Diş Taşları

Diş Taşları Nedir? Sorunuzu cevaplamaya çalışacağız. Uzun süre dişlerinize yeterince bakım yapmadınız ve dişlerinizin çevresinde sert bir tabaka olduğunu hissettiniz. Aynadan baktığınızda ise dişlerinizin çevrelerinde beyaz ya da sarı tabakalar oluştuğunu fark ettiniz. Bu durumdan sonra dişlerinizi fırçaladığınız da bu tabakanın kaybolmadığını ve diş etlerinizin kanadığını fark ettiniz. Çoğu insan diş taşlarının bu şekilde farkına varırlar. Diş taşları, tartar veya kalkülüs olarak da adlandırılırlar.

DİŞ TAŞLARININ ZARARLARI NELERDİR?

Diş taşları oluşumu ağız içinde birçok problemleri meydana getirebilmektedir. Bunlardan bazıları;
• Diş eti kanamaları,
Ağız kokusu
• Diş eti iltihaplanmaları
• Diş eti çekilmesi
• İleri düzeylerde diş kaybına neden olmaktadır.
• Erken önlem alınmadığında diş eti hastalıklarına yol açar
• Psikolojik sorunlar ortaya çıkarabilir.

DİŞ TAŞLARI NEDİR NASIL OLUŞUR?
DİŞ TAŞLARI NEDİR NASIL OLUŞUR?

DİŞ TAŞLARI NEDİR NASIL OLUŞUR?

Temizlenmeyen dişler diş taşlarının oluşumunda en önemli unsurdur. Bu nedenle dişlerin temizlenmemesi durumunda yemekten sonra biriken artık maddeler, tükürük ile reaksiyona girerler. Dişlerin altına, yanlarına ve kenarlarına yapışarak sert bir tabaka oluştururlar. Bu sert tabaka diş taşlarıdır. Bir diş plağının içinde yaklaşık 200 milyar kadar bakteri bulunmaktadır. Bu bakteriler yediğimiz yemek artıklarıyla ve tükürük salgısıyla daha da beslenerek büyürler. Normal bir durumda bir insanın salgıladığı tükürük miktarı 5 litre civarındadır. Tükürük salgısının en çok bulunduğu alt çenenin iç tarafında diş taşlarının oluşmaması kaçınılmazdır. Diş taşına sanılanın aksine sigara neden olmaz. sigara sadece oluşan diş taşının rengini koyulaştırır.

Bakteri plağı ne demektir?

Fırçalanan dişlerin üzerinde hemen ince ve saydam bir yapı oluşur. Oluşan bu yapıya biofilm denir. Biofilm üzerinde yenilen yemeklere bağlı olarak bakteriler oluşur. Bu bakteriler biofilmin yapısını bozarak bakteri plağını oluştururlar. Buna mikrobial dental plak denir. Mikrobial dental plak diş taşının oluşumunu tetikleyen zararlı bir unsurdur.

Diş etleri kanıyorsa bu neyin belirtisidir ve ne yapılması gerekir?

Diş etleri kanamaya başladıysa bu durum diş eti iltihabı oluşmaya başladığının habercisidir. Buna tıp dilinde gingivitis denir. Bununla beraber diş etlerinde şişlikler oluşmaya başlaması, renginde değişiklik meydana gelmesi ve ağız kokusu diğer önemli belirtileridir. Bu durum görmezden gelinir ve zamanında tedavi olunmazsa dişi tutan kemik ve bağlayan lifler zarar görebilir. Hiç beklenilmeyen bir anda diş kayıpları yaşanabilir. Diş taşı konulu yazımızı okudunuz diş fırçalama tekniği konulu yazımız da okumanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here