Diş taşlarının tedavisi nasıl yapılır

Diş taşlarını tedavisi esasında kolaydır ve diş ve diş etlerinin bakımı aslında oldukça basit ve maliyeti azdır. Dişler günde üç defa doğru bir şekilde fırçalanmalıdır. Düzgün şekilde fırçalamak deyince düşünmememiz gereken şekil; fırçayı yan tutarak üst dişleri aşağıya doğru, alt dişleri ise yukarıya doğru fırçalamaktır. Dişler fırçalanırken dil de unutulmamalıdır. Çünkü dilimizde de birçok bakteri oluşur. Bunları temizlememiz de yine ağız bakımı için çok önemlidir. Dişler temizlenirken fırçanın ulaşamadığı alanlar vardır. Bu alanları temizlemek için diş ipleri kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Diş taşlarının tedavisi nasıl yapılmalı?

Ağız ve diş bakımının vazgeçilmez en önemli unsuru misvaktır. Çünkü misvaktaki lifler ve sodyum karbonat iyonları dişleri hem temizler hem de dişlere bakım yapar. Üstelik bu işlemleri yaparken ağzın ph değeriyle misvakın ph değeri aynı olduğunda dişlere zarar da vermez. Ağız kokusunu önler. Ayrıca dişlerin sarımtırak görüntüsünü kaybederek bembeyaz dişlerinizin olmasını sağlar.

diş taşı temizleme nasıl yapılır
diş taşı temizleme nasıl yapılır

Diş taşları oluşan dişler temizletilmelidir. Kendiniz evde temizleye çalışırsanız diş minesini zedeleyerek dişe daha büyük zararlar verebilirsiniz. Dişler mutlaka bir uzmana temizletilmelidir. Ayrıca doktor dişleri temizlerken “gratuar” ve “küret” adı verilen özel aletlerle temizlerler. Bu aletler diş aralarına kolaylıkla girebilir ve dişlere zarar vermezler. Doktor eşliğinde de olsa diş temizleme işlemi oldukça rahatsızlık verici bir işlemdir. Sinirlere rahatsızlık verir ve diş etleri kanar. Bu kanamanın süresi kişinin bünyesine göre değişir. Temizlenen dişlerde belli bir süre sıcak ve soğuk hassasiyeti meydana gelir. Diş taşları temizletildikten 6 ay sonra mutlaka kontrole gidilmelidir.

Diş taşlarının tedavisi temizliği Video

Uzun süre dikkatli bir şekilde temizlenmeyen dişlerde meydana gelen diş taşları, ilk başlarda diş aralarında yavaş yavaş oluşmaya başlar, daha sonra da diş etine doğru yayılarak büyürler. Bu büyüme ağızda koku (halitozis)ve diş etinde kanamalarına neden olur. Ağız kokusunun en önemli sebeplerinden biridir diş taşları. Diş taşları büyümeye başladıkça diş etleri iltihaplanmaları oluşur, şişerek koyu kırmızı bir hale dönüşür. Bu durum hızla diğer dişlere de yayılarak (enflamasyon) iltihaplanma çoğalır.

Diş taşlarının oluşumu sadece bakteri plağı, tükürük salgısı ve temizlenmeyen yemek artıklarından kaynaklanmaz. Aileden gelen genler ve zayıf bir bağışıklık sistemi de sebep olmaktadır. Bağışıklık sistemi güçlü olan insanlarda diş ve diş eti rahatsızlıkları daha az görülür.

Diş taşlarını sonuçları nelerdir?

Tartar çoğu zaman kendini ağrı ile belli eder. Fakat her zaman ağrılı olmayabilir. Aslında ağrılı olmasında fayda vardır. Çünkü dişlerde bir problem olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Bu ağrıyı görmezden gelerek geçiştirmeye çalışmak veya ağrı hissetmemek, diş eti çekilmesini başlatır, dişin çevresindeki dişe destek olan kemik dokuyu eriterek dişin desteksiz kalmasına neden olur. Bu durum ise dişin kaybına neden olabilir ve hiç beklemediğiniz bir anda bir elmayı yerken bile dişiniz çıkabilir. Dişiniz tekrar yerine gelemeyeceği için masraflı bir süreç sizi bekler. Bu nedenle diş taşlarını önemsemeli ve çok geç kalmadan tedavisini yaptırmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here