Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Diş teli çeşitleri

Diş teli, dişlerin çarpık, ayrık ve düzensiz şekil almasından dolayı kullanılan tedavi yöntemidir. Genellikle küçük yaşlarda kendini belli eden bir durumdur. Ama dikkat edilmediğinden kalıcı dişlerin yerini almasıyla, 24 aya varan bir tedavi sürecini kapsar. Ancak bazı tedaviler 6 ayda sonuç verebilir. Bu tamamen çene yapısı ve soruna göre değişkenlik gösterir. Braket adı verilen, kuvvetli bir yapıştırıcı ile dişe yapıştırılan braketlerin içerisinden tel geçirilerek, dişlere kuvvet uygulanır. Ve dişlere bir rota verilir. Diş tellerinin birkaç çeşidi vardır.

Diş teli çeşitleri, içten takılan diş telleri, seramik diş telleri, altın diş telleri, damon diş teli ve metal diş olmak üzere gruplanır. Şimdi bu diş teli çeşitleri hangi özellikleri kapsıyor onlara açıklayalım.

diş teli çeşitleri
diş teli çeşitleri
  1. İçten takmalı diş teli; dişlere yapıştırılan braketler, dişlerin ön kısmına değil de arka kısmına yapıştırılır. Ve teller arka kısımda kalmış olur. Böylelikle diş telleri ön kısımda görülmemiş olur.
  2. Seramik diş telleri; seramik yapısı gereği şeffaftır. Ve kullanılacak olan braketler de seramikten yapılır. Dolayısı ile dışarıdan çok fazla görülmez. Bu şeffaf yapısından dolayı yetişkinler bu çeşidi daha çok seçmektedir. Ancak seramik kırılgan bir yapıya sahip olduğundan titizlik ile kullanılması gerekir.
  3. Altın diş telleri; diğerlerine göre fiyatı biraz daha yüksektir. Anti alerjik özelliğe sahiptir. Dokuya herhangi bir zararı yoktur ve çıkarılması da kolaydır.
  4. Damon diş telleri; dişe takılan tel, braket içerisinde hareket edebilmektedir.
  5. Metal diş telleri; kalite olarak yüksek ve paslanmaz bir yapıya sahiptir. Diş eti ve diş ile oldukça uyumludur. Fiyat açısından da yüksek bir fiyatı yoktur. Kullanımı rahat olan bu diş teli, en çok tercih edilenler arasındadır.
  6. Şeffaf Plak: yukarıda resimde görüldüğü gibi şeffaf plak ile yapılan tedavi yöntemidir. Diğer yöntemlere göre görünmezliği en iyi olanıdır ve çıkarılıp takılabilmekte.

Diş teli çeşitleri arasında hangisinin size uygun olduğu hem maddi gücünüze bağlı hemde doktoronuz ile beraber alacağınız karara bağlıdır. Çünkü diş teli çeşitleri arasından hangisinin size uygun olduğu uygulanacak tedavi ile belirlenecektir. Son olarak da diş teli kullanırken, dişlerinizin günlük bakımını yapmayı unutmamalısınız. Sadece braketler için üretilen fırçalardan alarak, en azından iki günde bir braket temizliği de yapılmalıdır. Ayrıca kabuklu kuru yemiş ve asitli içeceklerin tüketimini de kısıtlamanız gerekmektedir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here