Diş Teli Lastiği

Diş Teli Lastiği Nedir? Neden Takılır?

Tedavinin küçüğü büyüğü olmaz. Diş teli lastiği, alt çenedeki ve üst çenedeki dişlerin, kuvvet uygulayarak birbirine olan temasını düzenleyen bir uygulamadır. Diş teli tedavisinden sonra uygulanan diş teli lastiği, dişlerinizi daha rahat kullanabilmeniz için uygulanır. Ayrıca tedavi bitiminde dişlerinizin sabit kalmasını pekiştirmek için kullanılır. Her zaman düzenli ve kontrollere sadık olmak gerekiyor.

diş teli lastiği
diş teli lastiği

Diş teli lastiği iki gruba ayrılıyor.

  1. İmpalalı diş lastiği

  2. Kangurulu diş lastiği

  • İmpalalı diş lastikleri; daha kalın bir yapıya sahiptir. Genelde gece takılması önerilir çünkü kullanımı zordur. Gündüz kullanımında zorluk çekilebilir.
  • Kangurulu diş teli lastikleri; daha ince bir yapıya sahiptir. Bu yüzden gündüz kullanımı uygundur.

Diş teli lastiği tedavinin son aşamasında diler arasındaki uyumu düzeltmek amaçlı kullanılır. Bu yüzden önemli bir yere sahiptir. Bu süreçte dikkat etmemek, tedavinizin boşa gitmesine neden olabilmektedir. Çene yapısına göre alt çene yada üst çene olarak kullanılabileceği gibi aynı çenede farklı dişlere de uygulanabilir. Diş teli lastiği, yemekler dışında sürekli kullanım gerektirmektedir. Eğer kullanım süreniz yeterli gelmezse, dişlerde de herhangi bir değişiklik meydana gelmez. Bu da tedavinizin uzaması anlamına gelir. Yapısal olarak gevşeme meydana gelebilir diş lastiklerinde. Bu yüzden de 24 saatte bir değiştirilmesi önerilir. Hem diş teli hem de diş teli lastiği ilk kullanımda biraz rahatsızlık hissiyatı verebilir. Çünkü dişlerinizin yerleri değiştiği için bu hassasiyeti yaşayabilirsiniz. Ancak bu tamamen geçici bir durumdur. Yine de bu rahatsızlık büyük boyutlara ulaşırsa, doktorunuzu durumdan mutlaka haberdar etmeniz gerekir.

Diş teli lastiği kullanımına başlandığında, size düşen görev biraz daha artmaktadır Toplam genel tedavi en fazla 24 ay kadar sürmektedir. En az ise 8 aydan başlamaktadır. Bu süreçte kontrollerinizde büyük önem taşır. Ki eğer dikkat edilmezse tedavi süreci fazlasıyla uzayabilir. Bu süreçte yine yediklerinize de dikkat etmenizde fayda vardır. Asitli içecekler ve sert kabul kuruyemişleri tüketmemeye özen göstermelisiniz. Tedavi sonunda çiğneme kabiliyetinizde daha gelişmiş olacaktır. Diş teli tedavisi yaptırmak yada bilgi almak için Dişimplant.web.tr sitemizdeki iletişim bilgileriyle bize ulaşabilirsiniz.

 

15 YORUMLAR

  1. Diş lastiğini birden fazla takarsam (doktor bir tane tak diye söylemedi ama birden fazla da tak demedi.) Sorun çıkar mı? Bir problem yasarmiyim ?

  2. lastikleri braketlerin etrafından (dolamadan) geçirsek bir sorun olur mu ? ben bugun başladım kullanmaya. Braketlerin üstündeki küçük çıkıntılardan geçiriyorum birini ama diğerinde braketten geçirmem gerekiyor. Bir sorun olur mu merak ediyorum birde yatarken çıkarmalımıyım ?

  3. merhaba, diş teli lastiğini 15 saat takıyorum, çünkü sağlı sollu lastik takılı vaziyette konuşmak, iş yaşamımda beni hayli zorluyor.. 15 saat sizce yetersiz mi?

    • evet gerçekten benimde günlük yaşantımı çok etkiliyor. konuşma yapmam gülmem sosyal olmam gerek işim gereği fakat bu lastikler beni bir hayli zorluyor

  4. braketlerin üzerine takılan renkli lastiklerin amerikan kaynaklı olanları hakkında fiyat bilgisi verebilir misiniz, çünkü ben gri istemiyorum ve malzemeleri aldığım yer gri vermiş. Yeterince fazla maliyeti oldu çünkü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here