Diş Teli Nasıl Takılır

Küçük yaşlarda başlayıp ilerleyen yaşlarda kalıcı dişlerin çıkmasıyla devam eden bir süreçtir diş çarpıklığı. Çoğu kişilerin korkulu rüyasıdır diş doktorları. Özellikle de diş telinin takılma aşamasında, nelerle karşılaşacaklarını çok merak ederler. Küçük yaşlarda biraz daha zordur bu durum. Bu yüzden doktorunuzun ve sizin bu konuda sabır göstermesi gerekmektedir. Peki diş teli nasıl takılır? Nasıl bir süreç izlenir?

Diş Teli Nasıl Takılır
Diş Teli Nasıl Takılır

Öncelikle dişler kontrol edilir. Çürük olan dişler için tedavi uygulanır. Ağız içi hijyen sağlandıktan sonra diş teli takma uygulamasına geçilir. Dudaklara ekartör adı verilen bir aparey takıldıktan sonra, ağız için uygun çalışma şartları sağlanır. Diş teli takılması acısız bir operasyondur. Hasta ve doktor, diş teli için en uygun olanı beraber karar verdikten sonra çeşitli metallerden yapılmış olan braket adı verilen ya da şeffaf görünüme sahip olan braketler dişlere uygulanır. Dişlerin kuruluğu, pürüzsüzlüğü ve temizliği sağlandıktan sonra, bonding adı verilen yapıştırıcı ile her bir dişe bu braketler yapıştırılır. Her bir diş için bu yapıştırma uygulanır ve sertleştirici ile dişe sabitlenir. Sonrasında ark teli denen tel, her bir braketin içinden geçirilerek sabitlenir. Yaklaşık yarım saat süren bir operasyondur. Diş teli nasıl takılır sorusunun cevabı aklınızda canlandı ancak, sonrasında da dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Öncelikle ağız temizliğine normalden daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Yapışkan, asitli ve sert yiyeceklerden kaçınılmalıdır ve ısırarak yemek yenmemelidir. Spor yaparken de koruyucu aparey takılması önerilir.

Diş Teli Nasıl Takılır Video

Günümüzde artık internet ile de birçok şeye ulaşmamız mümkün. Diş teli nasıl takılır şeklinde küçük bir araştırma yaparak, bu süreç için ön bilgiyi internetten alabilirsiniz. Diş teli ilk günlerinde ağız içinde ufak yaralar oluşmasına sebep olabilir. Ancak doktorunuz bu konuda uygulamanız gereken bir krem verecektir. Ayrıca diş teline alışmanız için, ilk hafta diş tellerine fazla bir kuvvet uygulanmaz. Bu süreçler hakkında ortodontistinizden daha doğru bilgi alabilirsiniz. Ancak ortalama süreç zamanları genellikle bu şekildedir. Her hangi bir sorun ile karşılaştığınızda, kendiniz çözüm üretmek yerine hemen ortodonti uzmanınıza başvurmanız daha büyük bir sorun yaşamanıza da engel olacaktır.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here