Diş Teli Tedavisi

Diş teli tedavisi birkaç aşama halinde ilerlemektedir. Hazırlık aşaması, tedavi planı ve braket yani diş teli takım aşaması olarak 3 grupta gerçekleşir. Öncelikle hangi diş telinin kullanılacağı belirlenir. Metal, plastik ya da porselen olarak üç gruba ayrılan diş telleri içerisinden, size en uygun olanı seçilir. Her bir dişe özel bir yapıştırıcı ile braket takılarak, bu braketlerin içerisinden tel geçirilir. Bu şekilde dişlere yön verilir. Acısız bir yöntemdir. Ancak alışması bir ya da iki haftayı bulabilir. Bu ilk alışma döneminde, tellere çok fazla kuvvet uygulanmaz.

Diş Teli Tedavisi
Diş Teli Tedavisi

Diş teli tedavisi, sabır gösterilmesi gereken bir süreçtir. Bir diğer aşama ise diş etleri ve kemiklerin diş çevresinde sabitlenmesi için zamana ihtiyaç duyulmasıdır. Eğer bu sabitleme işlemi yapılmazsa, tel kullanımında yer değiştiren dişler, tekrar eski yerlerine dönebilirler. Ve maalesef tedavide başa dönmüş olursunuz. Sabitleyicileri kullanma süreniz, tedavinizin durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Diş Teli Tedavisi Ne kadar Sürer

Diş teli tedavisi, 8 ay ile 30 ay arasında değişkenlik gösteren bir zaman dilimini kapsar. Bu sizin diş probleminize göre farklılık gösterebilir. Örneğin, ciddi çene problemi yaşayan kişilerde bu tedavi süreci 3 yılı bulurken, normal bir diş yamukluğunun tedavi süresi 1 yıl kadar sürer. Ama genelde 18 ay ve 24 ay arasında tedavi süreci tamamlanmış olur.  Tedavi sürecinde aklınıza takılan tüm soruları mutlaka doktorunuzda paylaşmalısınız. Uzun sürecek bu tedavide, hem estetik açıdan hem de diş telinizin rahatlığı sizin için büyük önem taşır.
Bazı tedaviler, diş çekimi gerektirebilir. Tedaviniz süresince ortodonti uzmanıza da gönül rahatlığı ile güvenmeniz gerekmektedir. Bu önemli bir durumdur. Sağlık Bakanlığı bu tedaviyi özel olarak gördüğünden, tedavi masraflarının tümünü siz karşılayacaksınız. Bu yüzden tedavinize başlamadan önce kısa bir doktor araştırması yapmak, tedavi süresince sizi daha rahat hissettirecektir. Genellikle küçük yaşlarda başlayan bu sorun, ilerleyen yaşlarda karşımıza bu şekilde uzun bir tedavi süreci ile çıkıyor. O yüzden özellikle küçük yaşlarda yapılan kontroller, ileride daha büyük bir sorun yaşanmasına engel olacaktır.

1 YORUM

  1. Merhaba.sadece on dişlerime şeffaf dis teli takıldı.fakat yarim arka dişler dahil degil.dr alti ayım dolunca telleri çıkardı.ve on dişlere idareten kendi yöntemiyle tel yapıp oynamasını engelleyecek dedi.fakat yaptığı sey cok dik etmeme rağmen bir gun sonra kırıldı.sonra bana plastik dişlik verdiler sürekli takmamı istediler.kisa bir sure sonra on dişlerimin tekrar eğri olduğunu fark ettim.dr beni salladı.odemeyi peşin yapmıştım.ve yurt disina gideceğimi söylemiştim.kisacasi beni basından savmak amaçlı hemen hızlandırdı bu işlemleri.bana iki ay sonra randevu verildi.kont amaçlı.sizce bu tedavi yöntemi tamamen bastan savmami olmus.bir sorun daha Dr itirazımız karşısında tedavi masraflarını tekrar alirmiyiz veya tekrar tel takilirmi ücret ödenmeden.simdiden teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here