Doğru diş fırçalama teknikleri

Doğru diş fırçalama işinde ilk aşama, doğru diş fırçası seçimidir. Kullanılan diş fırçası naylon ve orta sertlikte olmalıdır. Çocuklar için yumuşak kıllı fırçaları tercih etmek gerekir. Sert kıllı fırçalar dişlerde aşınmaya yol açabilir. Seçilecek diş fırçası dizayn ve büyüklük olarak arka azı dişlere rahatlıkla ulaşabilecek şekilde ve büyüklükte olmalıdır. Dolayısıyla ideal fırça büyüklüğünün kişiye göre değişeceğini unutmamak gerekir.

Doğru diş fırçalama teknikleri

Diş fırçası, diş eti hizasının oluşturduğu çizgiye 45 derecelik bir açıyla yerleştirilmeli ve fırçanın hareket yönü diş etinden dişe doğru olmalıdır. Fırça hareketleri dairesel hareket şekilde olmalı,
Dişin her bir yüzeyine fırça hareketi 8-10 kez tekrarlanmalıdır. Bir fırça boyu alandaki dişlerin fırçalanması bittikten sonra fırça, bir fırça boyunca yandaki dişlere kaydırılarak fırçalama işlemine devam edilir,
Dişlerin dış yüzeyleri önce fırçalanır. Fırçalamaya ön dişlerden başlanır. Dişlerin iç yüzeyleri ise daha sonra fırçalanmalıdır. En son aşamada ise dişlerin üst yüzeyleri olan çiğneme yüzeyleri fırçalanır. Çiğneme yüzeyleri, yüzey boyunca fırçanın ileri geri hareketi ile fırçalanır.

Doğru diş fırçalama teknikleri
Doğru diş fırçalama teknikleri

Fırçalama işleminin süresi 2,5-3 dakikadan az olmamalıdır. Gün içinde fırçalama sıklığı, iki ya da üç kez olmalı. İdeal olan her yemekten sonra dişleri fırçalamaktır. Fırçalama imkanı olmasa bile her atıştırma sonrasında ağız ve dişler mutlaka yıkanmalıdır.
Dil yüzeyi ve diş etleri de fırçalanmalıdır. Ancak bu fırçalama sırasında fırçaya çok bastırmamalıdır. Diş etlerine uygulanacak aşırı baskı diş eti çekilmesine yol açabilir.
Diş fırçası düzenli aralıklarla değiştirilmelidir.
Sağlıklı yaşam ve sağlıklı dişler için, sürekli yeme içme faaliyeti içerisinde olmaktan sakınmalıdır. Yemek ve atıştırma aralıkları ne kadar uzun olursa diş sağlığı için o kadar iyi olur.

Diş Fırçalama Video

Aşağıda yayınlanan yeni diş fırçalama tekniği haberini seyredebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here