Eklem Ağrılarının Sebepleri

Eklem ağrısı; eskiden sadece yaşlıların şikayet ettiği bir sağlık sorunu idi. Belirli yaşa gelmiş aile büyüklerimiz başlardı her yağmurlu havada ” ah dizlerim, ah ellerim” diye yakınmaya.

Artık günümüzde genç yaşlı dinlemeden hepimizin yakındığı bir sağlık sorunu olmaya başladı eklem ağrıları. Bunun en baş sebebi ise sürdüğümüz hareketsiz yaşam tabi ki.  

Artık ekmek almaya bile arabamızla çıkar, birinci katta bile asansör kullanır olduk. alınan kiloların eklemlere yaptığı eziyeti de buna eklersek malesef eklem ağrılarıyla her an karşılaşabiliriz.

Eski dönem köy yaşantısını gözünüzün önüne getirin. sabahtan aksama insanlar sürekli hareke halindeydi. Çapa yaparken , süt sağarken, ekmek yaparken. Hani derler ya “işleyen demir pas tutmaz” işleyen eklemlerde kireçleme olmaz öyle değil mi?

Eklem Ağrılarında Ne Zaman Doktora Gidilmeli

Eklem ağrısı yaşandığında bir kaç gün beklenmelidir. Ağır bir spor sonucu da bu tarz ağrıları yaşayabilirsiniz. Bir kaç gün dinlenme sonucu yaşadığınız eklem ağrısı son bulacaktır ama bazı durumlarda hiç vakit kaybetmeden doktorunuza baş vurmanız gerekmektedir. Bunlar;

  • Eklem ağrınız üç günden fazla sürmüşse
  • Kilo vermeye çalışmadığınız halde beş kilo yada daha fazlasını  kısa sürede vermişseniz
  • Bir kaza sonucu ağrınız başlamış, ağrıyla birlikte şişlik ve hareket kısıtlanması oluşmuşsa
  • Şiddetli eklem ağrınızın yanında vücudunuzda anormallikler  hissediyorsanız
  • Eklem ağrısı ile birlikte eklemde şişlik, kızarıklık ve hareket kısıtlaması hissediyorsanız
  • Soğuk algınlığınız yok ama eklem ağrınız ve ateşiniz varsa

Vakit geçirmeden bir uzmana görünmeniz gerekmektedir.

Eklem Ağrısı Sebebi Araştırılmalı

Eklem ağrılarının bir çok sebebi  olabilir. Bu sebepler bir uzman tarafından araştırılmalı ve teşhis konulmalıdır. Teşhis ne kadar geciktirilirse tedavi sürecinin o kadar uzayacağı bilinmelidir.

Bu nedenle hiçbir ağrı gözden kaçırılmamalıdır. Ağrı vücudun bize verdiği en önemli sinyaldir. Ağrı kesiciler ile  ağrı durdurulmamalı ve geçmeyen ağrılar bir uzman tarafından araştırılmalıdır. Hastalıklara yakalanmadan önlem alınmalıdır.

Eklemler hareket ettirilmeli kireçlenme başlamasına engel olunmalıdır. Beslenmeye dikkat edilmeli, kemikler için bol güneş banyosu alınmalıdır. Menopoza giren kadınlarda kemik erimesi başlayacağı için bol süt ve süt ürünü tüketilmeli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here