Gingivitis Nedir? Nasıl Tedavi Edilir

Diş iltihaplanması, diğer ismiyle Gingivitis plakta oluşan bir tür bakterinin belli bir süreç içinde oluşmasıdır. Plak; salya, mukus ve yemek yedikten sonra geriye kalan yemek artıkları ve ağızda yaşamlarına devam eden bakterilerden teşkil etmektedir. Plakta oluşan bakterilerden teşkil eden kimyasal maddeler dişin et dokusu üzerinde çeşitli iltihaplanmalara sebebiyet verebilmektedir. Bu süreç devam ederken diş etinde şişmeler ve hassaslaşma denilen reaksiyonlar oluşmaktadır.

Gingivitis Nedir
Gingivitis Nedir 

Ağız sağlığında en çok görülen ve ihmali uzun zamanları bulması halinde kötü sonuçların oluşmasına neden olan bakımsız temizlenmeyen dişlerdir. Diş çürüğünün ihmali ve yeterli ağız bakımı olmaması sonucunda ise Gingivitis’in görülmesi normaldir. Gingivitis yani diş etinin iltihaplanmasının çeşitli semptomları da vardır. Diş eti iltihaplanmalarının getirdiği rahatsızlıkları şöyle bir sıralamak mümkündür:

  1. Tüm damakları kaplayan ağrılar ve sızlamalar
  2. Diş etlerinde şişmeler, ve parlak akıyormuş gibi kırmızı bir görüntü
  3. Diş etlerinde ansızın meydana gelen kanamalar
  4. Ağız içinde soğuk sıcak hassasiyeti
  5. Dayanılmaz bir ağız kokusu
  6. Vücutta genel bir uyuşukluk
  7. Damaklarda oluşan aft türü yaralar
  8. Dişlerin üzerinde oluşan koyu kırmızılık
  9. Dişlerinizin yerinden kopacakmış gibi ya da sanki dişlerinizin tümü yerinden oynuyormuş gibi bir his oluşturması
  10. Diş eti çekilmesi

Diş eti iltihaplanmasının tedavisi edilmezse ne olur?

Diş eti iltihabı gingivitis tedavi edilmediği takdirde diş eti iltihabı sadece yumuşak dokuda kalmayarak daha da ilerleyerek diş köklerine sirayet edebilmektedir. Bu ise periodontitis dediğimiz bir rahatsızlığı oluşturmaktadır. Bu hastalığın tedavisi ise gingivitis’in tedavisinden daha da zordur. Periodontitis diş köklerine oradan da çene kemiğine sıçrayan bir iltihabi hastalıktır. Etkisi diş eti ile kalmaz dişleri, diş liflerini ve çene kemiğini de etkisi içine alır.

Diş eti iltihabı tedavisi nasıldır?

Tedavisi çağımız imkânları dâhilinde çeşitli uygulamalar ile yapılmaktadır;

Öncelikle dişin profesyonel bir şekilde temizliğinin yapılması sağlanır. Diş uzmanı tüm diş üzerinde oluşan tartar ve plağı dişin minesinde ve diş kökü ve dişin her yönündeki yüzeylerini temizlemektedir. Diş uzmanınız daha sonra kendinizin tedavinize devam etmeniz için size en iyi diş fırçalama ve diş ipi uygulama taktilerini öğretebilir. Dişinizin üzerinde ki tartar ve plaklarının yavaş bir şekilde kaybolduğunu fark edebilecek ve diş etinin renk olarak pembemsi hale gelmesi ile sağlıklı bir diş etine sahip olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here