Görünmeyen Diş Teli Tedavisi 2017

Pek çok kişi tarafından görünmeyen diş teli tedavisi hakkında sorular almaktayız. Görünmeyen diş teli fiyatları konusunda da sizlere bilgi vermek istemekteyiz.

Görünmeyen Diş Teli Nedir?

İnsanların büyük bir kısmı söz konusu ortodonti tedavisi olduğu zaman bu konuya oldukça tedirgin bir şekilde yaklaşıyor. Çünkü tedavi esnasında takılacak olan teller hem bazıları için kötü bir görüntüye sebep oluyor hem de kişileri ciddi anlamda zorlayabiliyor. Bundan dolayı da ağız yapılarında oluşan sorunları gidermek adına mümkün olduğu kadar fazla zamanı geçiriyor.

Görünmeyen Diş Teli
Görünmeyen Diş Teli

Halbuki bu aşamada ne kadar erken bir zaman dilimi içerisinde tedaviye başlanırsa olumlu sonuçlar ile karşılaşmak da bir o kadar kolay olacaktır. Bu aşamada en önemli olan şeylerin başında ise doğru bir ortodontist ile iletişime geçmek gelmekte. Özellikle de son dönemlerde meydana gelen gelişmeler sonrasında artık ortodonti tedavisi hiç olmadığı kadar kolay bir hale gelmeye başladı. Lingual ortodonti olarak da bilinen görünmeyen diş teli uygulaması son dönemlerde hiç olmadığı kadar popüler bir uygulama.

Buna rağmen birçok kişi bu uygulamanın tam olarak ne olduğunu ve nasıl yapıldığını bilmediklerinden ötürü ne kadar isterlerse istesinler görünmeyen diş teli uygulamasını gerçekleştiremiyor. Bu uygulamanın en önemli özelliklerinin başında tellerin ön kısımda olmak yerine arka kısımda olmasıdır.

Ağzın iç kısmında kullanılmasına adına hastaya özel bir şekilde çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Aynı klasik tarzdaki tedaviler gibi bunda da braketler ve teller kullanılır. Ağız yapısına uygulanacak olan kuvvet için kullanılacak braketler ve teller çok dikkatli bir şekilde iç kısma yerleştirilmeye başlanır. Sonrasında da buraya belirli oranda kuvvet uygulanır. Bu uygulama kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Kovansiyel ve kişiye özel olarak adlandırılan bu uygulamalar arasından hangilerinin kullanılacağına ise doktor yapacağı inceleme sonrasında karar verecektir. Kişiye özel olarak yapılacak işlemler genellikle iki hafta içerisinde sonuçlanır.

Yapılacak olan işlemler bilgisayar üzerinden gerçekleştirilir. Doktor bu aşamada ilk olarak hastanın ağız yapısının ölçüsünü silikon maddeler ile dikkatli bir şekilde alır. Bu modelin hazırlanması esnasında alınan ölçüler doğrultusunda kesme ve düzeltme işlemleri dikkatli bir şekilde yapılır. Sonrasında hazırlanmış olan model mum ile sabitlenerek tam olarak bir kalıp oluşturulmuş olur. Kalıbın oluşturulmasının ardından ise 3 boyutlu optik tarayıcılar ile bu kalıp taratılır ve ardından da üzerine braketler yerleştirilir. Sonraki aşamada aynı şekilde bu braketlerin de mumdan hazırlanan kopyaları yapılır.

Döküm işleminin yapılmasının ardından ise artık braketler de kullanıma hazır bir hale getirilmiş olur. Yapılacak olan işlemlerin tamamında doktorlar her bir ayrıntıya dikkat ederler. Çünkü bu aşamada yapılacak olan tek bir yanlış sonrasında braketler ağzın iç kısmında istenildiği gibi başarılı bir şekilde oturmayacak, ardından üzerine geçirilecek olan tellere istenildiği kadar kuvvet uygulansın hiç fark etmez başarılı sonuçlar elde edilemeyecektir.

2017 Görünmeyen Diş Teli Fiyatları

Konvansiyonel lingual tedavi ise ağırlıklı olarak yurtdışında kullanılan bir tedavi türü. Ancak ülkemizde adını henüz çok yeni bir şekilde duyuruyor. Klasik tarzdan çok daha farklı bir şekilde hazırlanan bu diş tellerin maliyetlerinin yüksek olmasından ötürü ise insanların büyük bir kısmı bu yöntemi çok dazla tercih etmiyordu. Ancak şimdilerde insanlar ağız sağlıklarına hiç olmadığı kadar büyük bir önem gösteriyorlar. Bu önem sayesinde de artık hangi yaşta olunursa olunsun hiç fark etmez isteyen herkes kendine özel ortodonti tedavisini yaptırmaya başlıyor. Bu tedavi sonrasında ise ortaya tam anlamıyla istenilen başarılı sonuçlar çıkmış oluyor. Kişiler bu aşamada doktorları tarafından onlara söylenilen şeylere tam olarak dikkat ederlerse hiçbir sorun ortaya çıkmadan tam anlamıyla istenildiği gibi güzel bir ağız yapısı ortaya çıkmış oluyor.

Fiyat olarak net bir şey söylemek yanıltıcı olabilir. 5 dakikalık ücretsiz ortodontik muayene sonucu sizlere net fiyatı ortodontist verecektir. Tedavi süresini de sizlere belirtecektir. Detaylı bilgiler için iletişim bilgisinden ulaşabilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Iyi gunler. Onde sivri olan dislerim ( kopek disleri) diger dislerime gore onde buyuzden tel tqktirmak istihorum yardimci olursaniz sevinirim. Fiyat bilgisi istiyorum. Seffaf tel olarak dusunuyorum yada seffaf plaklardan randevu alabilir miyim?

  2. Merhaba ,
    Daha önce 4.5 sene kadar metal diş teli kullandım.Diş telim çıktıktan sonra dişimin iç kısımlarına ince sabitleyici tel takıldı ama daha sonra dişlerimde bozulma ve kaymalar oldu .Şu an ki görüntüsünden memnun değilim.Tekrar tel taksam bozulma olasılığı var mı ve tedavm yine uzun mu sürecek ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here