Göz Kapağı İltihabı; Blefarit Neden Olur

Göz kapağı ilthabı ( blafarit) ; Her yaş ve cinsiyette görülen oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Hastalık tedavi edilse de dönem dönem  tekrar edebilir.

Hastalık ön blefarit ve arka blefarit olarak iki çeşitlidir. Ön blefarit göz kapağının dış kısmı ve kirpik dipleridir.  Arka blefarit kapağın göze değen kısmında oluşur.Derinin çok yağlı olması  ve vücuttaki bakterilerin aşırı çoğalması sonucu bu hastalık meydana gelir.

Cildin yağlı olması bakterilerin çoğalmasına neden olmaktadır. Kullandığımız bazı ilaçlar, sigara dumanı, kirli çevre, kullanılan kimyasal maddeler ve bazı virüsler de bu hastalığın oluşmasında etkendir. Blefarit’li hastalarda kuru göz ve kirpik batması hastalıkları da görülebilir.

Göz Kapağı İltihabı; Blefarit’in Belirtileri

Hastada blefarit olup olmadığı bir göz muayenesi sonucu ancak belli olur. Genelde gözde kaşınma,yanma,batma, sulanma,kızarma,şişme gibi  şikayetler gözlenir.Bunların ardından iltihabın birikmesi sonucu şişlikler halk arasında arpacık diye  tabir edilen kistik iltihabi dokular oluşur. Hastalar görme açısından  bir sorun yaşamaz.

Hastalık evresinde  göz oldukça hijyen ve temiz bakılmalıdır.Göz kapağı çevresi deriyi yakmayacak ölçüde bir ılık su ile temizlenip pansuman edilmelidir. Böylelikle oluşan iltihaplı doku yumuşayacaktır. Daha sonra göz doktorunuzun verdiği merhemleri  düzenli kullanmamız gerekmektedir.

Halk arasında çay pansumanı da yapılarak tedavi edilir bu rahatsızlık. Asıl olan gözün sürekli temiz tutulmasıdır. Sık sık bol su ile yıkanmalıdır. Göze dışarıdan gelecek enfeksiyonlar bu şekilde  önlenebilir.

Göz Kapağı İltihabı; Blefarit Tedavi Edilmezse

Kadın ve erkekte her yaşta görülebilecek bu rahatsızlık derisi yağlanma gösteren kişilerde sıkça gözlemlenir. Dönem donemde tekrar edebilir. Halk arasında arpacık diye adlandırılan bu iltihaplı kitle bazen katılaşarak hastanın gözünde şişlik olarak kalabilir.

Göz doktorunuz ufak bir cerrahi operasyonla bu katılaşan iltihaplı dokuyu alacaktır. Bu tarz bir olayla karşılaşmak istemiyorsak sorun başladığı zaman bir göz doktorunun muayenesinden geçmemiz gerekmektedir. 

Sağlık konularının sakaya gelmeyeceğini bilip kulaktan dolma şeyler yapıp tedaviyi geciktirmeyelim. Eskiden çıkan arpacığa demir kaşığı ateşte dayanılacak sıcaklıkta ısıtıp iltihaplı bölgeye bastırıldı. Bu tarz yöntemlerin ne kadar sağlıklı ve doğru olduğu tartışma konusudur. Onun için hastalık başlangıcında gecikmeden işin uzmanına başvurulmalıdır.

Deniz Gündoğdu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here