Göz Kuruluğu Neden Olur

Gözyaşımız gözümüzün nemli ve rahat kalmasını sağlar ve göz gözyaşımız ile sürekli yıkanır.Ama bazen gerektiği kadar gözyaşı üretilemez yada gözyaşı kalitesi bozulmuştur gerektiği kadar gözü ıslatamaz. Bu duruma “kuru göz” diyoruz.

Halk arasında da göz kuruluğu diye tabir edilir. Gözümüzde göz yaşı üretiminin iki yolu vardır. Birincisi gözü nemli tutan sabit ve sürekli gözyaşı salınımı ikincisi ise ağlama, göze yabancı cisim batması, kirpik batması, soğuk hava ve rüzgarla temas,nezle yada girip olma, gözlerin iltihaplanması sonucu refleks olarak akan gözyaşıdır.

Gözdeki kuruluk refleks yolla yaşarabilir. Kontak lens kullanımı da gözyaşı yoğunluğunu arttırabilir. Göz kuruluğunun belirtileri arasında yanma ve batma hissi, kızarıklık,aşırı yaşarma,yorgunluk hissi, göz içinde ve kenarında yapışkan bir akıntı ve kontak lens kullanırken rahatsızlık hissi gibi belirtiler sayabiliriz.

Kuru Göz, Göz Kuruluğu Sebepleri Nelerdir

Yaşlandıkça her insanın gözyaşı miktarı azalır. Özellikle menopoza giren bayanlarda bu çokça gözlenmektedir ama göz kuruluğu her yaşta ve her cinste görülebilir. A vitamin eksikliğine bağlı göz kuruluğu çok ender gözlenir ve genellikle gelişmiş ülkelerde rastlanır. Kuru göz başka hastalıklarla ilgilide yaşanıyor olabilir. 

Göz kuruluğunun yanında eklem ağrıları ve ağız kuruluğu da yaşıyorsanız sjögren sendromuna yakalanmış olabilirsiniz.Bunun için belirtiler iyi gözlenmeli ve doktorunuza aktarılmalıdır. Bazı romatizmal hastalıklarda göz kuruluğuna sebep olmaktadır. Ve kullandığımız bazı ilaçlar bunlarda göz kuruluğuna sebep olur ama bu ilaçları kullanmakta zorundaysak suni gözyaşı damları kullanarak bu yan etkiyi ortadan kaldırabiliriz.

Kuru Göz, Göz Kuruluğu Tedavisi

Suni gözyaşı ile gözlerin  tedavisi yapılabilir. Böylelikle gözün nemli ve sağlıklı kalması sağlanabilir. Suni gözyaşını tercih ederken içinde koruyucu madde  olmayanlar tercih edilmelidir. Bu damlalar günde bir iki kez kullanılabileceği gibi saatte bir kaç defa bile alınabilir. Bu konuda göz hekiminizin size uygulayacağı yöntemi kullanmalısınız.

Gözlerin nemli kalmasını sağlayıcı diğer bir yöntem ise kisinin kendi göz yaşını korumaktır. Gözyaşımız bir kanal yardımı ile burnumuza boşalır bu nedenledir ki ağladığımızda da burnumuz akar. Bu kanallar geçici yada kalıcı kapatılabilir.Bu yöntem ile gözyaşını korumak mümkün olacaktır.

Gözyaşı da diğer sıvılar gibi buharlaşma özelliğine sahiptir. Buharlaşmayı önlemek ve ortamı nemli tutmak gerekmektedir. Bulunduğumuz ortamı sürekli nemlendirerek çözüm bulabiliriz özellikle kışın kalorifer üzerine koyacağımız su kapları ortamı nemlendirir. Kuru göz rahatsızlığı yaşayan kişiler rüzgardan kuru ortamlardan ve sigaradan kendilerini korumalıdırlar

Deniz Gündoğdu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here