Gözümde Uçuşan Cisimler Var

Durup dururken gözlerin önünde siyah zerreciklerin uçuştuğunu hissetmek; gözde uçuşan cisimler-göz uçuşması diye tabir edilir. Bu rahatsızlıktan kurtulmanın yolu ise  saniyenin milyarda biri ile atış yapan Vitreolizis lazer uygulaması ile gerçekleşir.

Bu yöntemle hasta yatmadan ayakta tedavi edilip taburcu edilebilir.Gözdeki uçuşmalardan kaynaklanan bu göz bozukluğu gözün dışından uygulanan lazer yöntemiyle ortadan kaldırılır. Bu işlemle,uçuşan cisimlerin kollajen hyaluronik molokilleri gaz haline dönüştürülür.

Göz önünde uçuşan siyahlıklar böylelikle yok edilir yada görüşü rahatsız etmeyecek boyuta getirir.

Gözde Uçuşan Cisimler; Göz Uçuşması Tedavisinde Vitreolizis Lazer Uygulaması

Vitreolizis ayakta uygulanan bir tedavi yöntemidir. Hastanede gözlem altında kalmanıza gerek yoktur. Taburcu işlemi aynı gün gerçekleşir. Tedavi öncesi göz doktoru anestezi etkisi yaratan bir göz damlasını gözlerinize uygular. Daha sonra göze temas eden bir kontak lens yerleştirilir ve lazer ışınını göze yönlendirmek için özel tasarlanmış bir mikroskop kullanılır. Tedavi sırasında uçuşan cisimlerin gaz kabarcıklarına dönüştüğünü gözlemleyebilirsiniz.

Tedavi sonunda gözünüze damlatılananti-enflamatuvar damla ile işleminiz sona erer. Yapılan bu işlem tek seanslık değildir. İki yada üç seans sürer. Her seans 15-20 dakika sürmektedir. Tedavinin hemen sonrasında gözün görüş alanı dışında koyu lekeler görebilirsiniz. Bu küçük gaz kabarcıkları kısa sürede yok olacaktır. Bazı hastalarda kızarıklık,görmede bozukluk gibi şikayetler görülebilir.

Göz Uçuşması Tipleri

Göz uçuşmaları; vitreus içinde ucuşan parçacıklardır. Bu parçacıklar golgesi retina üzerine düşer.Eğer göz ucuşmanız varsa bu parcacıkların görme alanında uçuştuğunu görebilirsiniz.

İpliksi Uçuşma: Vitreustaki kollejen liflerin kumeleşmesi sonucu oluşan bu ince ve yoğun uçuşmalar bir çok nokta yada iplik tarzı örümcek ağları tarzında görülür. Genellikle genç hastalarda gözlemlenir.Boyutuna ve nerede olduğuna bakılarak tedavi edilir.

Yaygın Uçuşma: Bu bulut şeklinde bir uçuşmadır ve yaş ilerledikçe ortaya çıkar. Bu uçuşma Vitreolizis ile tedavi edilsede tek seans yetmeyebilir. Bir kaç seans daha uygulanabilir.

Weiss Halkası Uçuşması: Halka şeklindeki bu uçuşma genelde lens ve retinadan güvenli bir uzaklıkta bulunan büyük bir uçuşmadır. Bundan dolayı Vitreolizis  ile kesin ve güvenli tedavi edilebilir.

Vitreolizis lazer yöntemi uygulanip gecmeyen göz uçuşmaları için göz doktorunuz ameliyat önerebilir.Yapılacak olan cerrahi işlem yaklaşik 1-2 saatlik bir operasyondur.

Deniz Gündoğdu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here